Homeros Kısa Öykü Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu

Bornova Belediyesi’nin bu yıl altıncısını düzenlediği Homeros Kısa Öykü Yarışması ile ilk kez düzenlenen ‘Bornova’ konulu şiir yarışmasının ödül töreni Homeros’un yaşadığı topraklarda yapıldı.

EDEBİYAT 21.10.2017, 11:09 21.10.2017, 12:57
Homeros Kısa Öykü Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın yanısıra jüri üyeleri ve vatandaşların da katıldığı törende kısa öykü ve şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Bornova Belediyesi bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Bornova’ konulu şiir yarışması ile altıncısı düzenlenen Homeros Kısa Öykü Yarışması’nın ödül törenini Homeros’un yaşadığı Kayadibi Köyü’nde yaptı. Dereceye girenlere ödüllerini Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve jüri üyeleri verdi. Törene, 8 Eylül 2017’de yaşamını yitiren Şiir Yarışması’nın jüri üyesi Şair Onur Şenli’nin eşi Kıymet Unutma Şenli de katıldı. Törende Bornova Kadın Kooperatifi Başkanı Hürriyet Yıldız, Başkan Atila’ya bir Homeros rölyefi hediye etti.

Homeros Kısa Öykü Yarışmasın’na bu yıl 202 öykü katıldı. Ön elemeyi geçen 68 öykü arasında ilk üçe girenler, iki jüri özel ödülü belirlendi, 17 eser de yayınlanmaya değer görüldü. Homeros Kısa Öykü Yarışması’nda Hakan Unutmaz, “Kuşlar cesetken ne düşünür İbrahim” isimli eseriyle birinci, Şahika Arık Çalışkan, “Yaşam, ölüm ve porselen bebekler’ isimli eseriyle ikinci, Mehmet Sait Taşkıran, “Girit Leblebisi” isimli eseriyle üçüncü oldu. Jüri özel ödüllerini ise Nazlı Doğan Önsöz “Söğüt Gölgesi”, Aykar Sönmez “Kadir’in Ayşe” isimli eserleriyle almaya hak kazandı. Birinciye 5 bin, ikinciye 3 bin, üçüncüye 2 bin lira, jüri özel ödüllerini alan eserlerin her birine 500 lira para ödülü verildi. Yarışma’nın jürisinde Sabri Karaduman, Ferda İşbudak Akıncı, Halim Yazıcı, Hülya Soyşekerci, Murat Şahin, Şengül Kıran ve Yıldız İlhan yaptı.

“Bornova” Konulu Şiir Yarışması’na 122 kişi 146 eserle başvurdu. Yarışmaya İzmir’in dışında Ankara, Antalya, Aydın, Bartın, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Hatay, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş, Karaman, Konya, Manisa, Mardin, Şanlıurfa, Van’dan da 34 eserle başvuru yapıldı. Jüri değerlendirmesinin sonucunda Sema İşisağ Üçüncü “Eski Resim Defterinden Sayfalar” isimli şiiriyle birinci, Mustafa Sade “Bornova Şehrengizi” isimli eseriyle ikinci, Halime Yıldız “Kal Sesi Bornova’nın” şiiriyle üçüncü oldu. Jüri Özel Ödülü’ne “Ihlamura Vuran İkindi” adlı şiiriyle Hakan Unutmaz layık görülürken, Kıvanç Pilizci “Yeşil Bir Nokta” isimli şiiriyle mansiyon aldı. Bunların dışında Meltem Başkurt’un “Ege’nin Işıklarla Kaplı Bahçesi” isimli şiiri, İbrahim Şaşma’nın “Bornova Şehrengizi” isimli şiiri, Hakan Unutmaz’ın ‘İçiçe Geçmiş Uz Şehir’ isimli şiirleri övgüye değer bulundu.

Şiir yarışmasının jürisinde Coşkun Sabah, Şengül Kıran, Halim Yazıcı, Onur Şenli ve Neslihan Kırmızıgül yer aldı. Bir süre önce yaşamını yitiren “Agora Meyhanesi” isimli şiirin de şairi olan Onur Şenli 4 jüri toplantısından sonuncusuna katılamadı.

Törende bir konuşma yapan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Öykü ve şiir yarışmamızın ödül törenini Homeros’un yaşadığını düşündüğümüz topraklarda, Kayadibi Köyü’nde yapmanın onurunu yaşıyoruz. Köylerimiz 2014 yılından itibaren mahalle olarak Bornova Belediyemize bağlandı. Bu yeni mahallelerimizin bir adım öne çıkması için çalışıyoruz. Ödül törenimizi de bu anlayışla Kayadibi Mahallesi’nde düzenliyoruz. Her iki yarışmamıza da katılan tüm şair ve yazarlarımız ile jüri üyelerine teşekkür ediyorum” dedi. İki yarışmaya da katılımın yüksek olmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını belirten Başkan Atila, “Her sene öykü, şiir ve şarkı yarışmalarımızı düzenlemeye devam edeceğiz” diye konuştu. Başkan Atila bu yıl yaşamlarını yitiren Bornovalı Şair Onur Şenli ve Yazar Muzaffer İzgü’yü de anarak, “Bu kentte yaşamış olmaları, Bornova’da yaşamış olmaları hepimiz için çok büyük bir onur. İyi ki böyle sanatçılarımız varmış” dedi.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
12°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?