Siyasi kriz büyüyor: Peş peşe istifa

ABD başkanlık seçimlerini kazanan Demokrat aday Joe Biden’ın seçim zaferini kabul etmeyen Donald Trump hala “etkin” olduğunu göstermek adına attığı adımlar Pentagon’u karıştırdı. Trump’ın, ABD Savunma Bakanı Mark Esper’i görevden alma kararına tepki olarak Pentagon’da dün peş peşe istifalar yaşandı.

DÜNYA 12.11.2020, 12:31
Siyasi kriz büyüyor: Peş peşe istifa

Güvenlik Politikaları Müsteşarı James Anderson, Güvenlik ve İstihbarat Müsteşarı Joseph Kernan ile Özel Kalem Müdürü Jen Stewart istifa ederken göreve yeni atanan bir isim dikkat çekti. Pentagon’un açıklamasına göre, Anderson’ın yerine Anthony Tata’nın göreve getirildiği duyuruldu. Tata, daha önce de aynı görev için Trump tarafından aday gösterilmiş ancak eski başkan Barack Obama’yı “terörist” olarak nitelediği için adaylığı Senato tarafından reddedilmişti. Trump, Esper’in yerine ise Ulusal Terörle Mücadele Merkezi Başkanı Christopher Miller’ı atadığını duyurmuştu.


‘UTANÇ VERİCİ’

Trump’ın Pentagon’a dönük müdahaleleri sürerken Joe Biden ise bu hamlelere sessiz kalmadı. Biden, Delaware eyaletinde yaptığı konuşmada, “Trump’ın yenilgiyi kabul etmemesi utanç verici” tepkisi verirken İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada ve İrlanda liderleriyle görüştüğünü duyurdu. Biden, “Amerika geri geldi ve tekrar oyuna dahil oldu. Amerika’yı daha önceki saygın yerine geri taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
13°
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?