Hollanda’nın en büyük stadyumunda virüs deneyi!

Bilim insanları, Hollanda’nın Amsterdam kentinde yer alan ülkenin en büyük futbol sahasında taraftarların birbirine nasıl corona virüs bulaştırabileceğini test etmek amacıyla ilginç bir deney gerçekleştirdi. Stadyumda bulunan boş koltuklara yerleştirilen spreylerden düzenli olarak insan tükürüğüyle aynı yapıya sahip bir madde püskürtüldü.

DÜNYA 09.12.2020, 09:54 09.12.2020, 09:57
Hollanda’nın en büyük stadyumunda virüs deneyi!

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yer alan Johan Cruyff Arena’da yeni tip koronavirüsün kalabalık alanlarda nasıl yayıldığına ilişkin bir deney yapıldı.

Hollanda’nın en büyük futbol stadyumunda corona virüs deneyi - 2

YÜZLERCE SPREY DÜZENLİ OLARAK AEROSOL PÜSKÜRTTÜ

Ülkenin en büyük futbol sahasında boş taraftar koltuklarına yerleştirilen yüzlerce sprey, sensörler aracılığıyla insan tükürüğünün yapısına benzer bir maddeyi düzenli olarak püskürttü. Kısa bir süre sonra tüm sahanın buharla dolduğu gözlendi.

Hollanda’nın en büyük futbol stadyumunda corona virüs deneyi - 3

Çalışmayı gerçekleştiren Eindoven Teknoloji Üniversitesi’nden aeorodinamik mühendisliği profesörü Bert Blocken, amaçlarının  corona virüsün kalabalıklarda ne kadar kısa sürede yayıldığına dikkat çekmek olduğunu belirterek, virüsün havada  nasıl yayıldığına dair bilimsel çalışmalara daha fazla kanıt eklemek olduğunu ifade etti.

Hollanda’nın en büyük futbol stadyumunda corona virüs deneyi - 4

VİRÜSÜN KALABALIK ALANLARDA NASIL YAYILDIĞINA İLİŞKİN ÇALIŞMA YOK

Blocken, “Virüsün futbol sahaları ya da konser salonları gibi çok kalabalık ve coşkulu alanlarda havadaki yayılımına ilişkin literatürde neredeyse hiçbir araştırma yok” ifadelerini kullandı.

Hollanda’nın en büyük futbol stadyumunda corona virüs deneyi - 5

Bununla birlikte, bilim insanları arasında aeorosol tipi yayılmamının corona virüsün toplumdaki bulaş riskinde oynadığı role ilişkin artan bir fikir birliği ortaya çıkıyor.

Hollanda’nın en büyük futbol stadyumunda corona virüs deneyi - 6

Corona virüs havada yayılırken iki farklı yol izliyor. Bunlardan ilki damlacık yoluyla yayılma, ikincisi ise aeorosol tip yayılma. Uzmanlar, ağız ve burundan yayılan damlacıkların bir saç telinin üçte biri kadar olduğunu  ve bunların gözle görülebileceğini söyledi. 

Hollanda’nın en büyük futbol stadyumunda corona virüs deneyi - 7

İkinci yol ise insanların konuşmasıyla havaya yayılan aerosol tipi yayılma. Bu iletim şeklinde damlacık bulunmuyor ve virüslü parçacıklar gözle görülmüyor. Uzmanlar aerosol tipi yayılmanın diğerinden daha tehlikeli olduğunu, ancak kapalı ortamlardan uzak durarak önlenebileceğini belirtiyor.

Hollanda’nın en büyük futbol stadyumunda corona virüs deneyi - 8

ÇALIŞMA TARAFTARLA BİRLİKTE GENİŞLETİLECEK

Diğer taraftan Blocken, çalışamnın 730 taraftar ile brilikte genişletilmesi için gerekli izinlerin çıkmasının beklenildiğini ifade ederek, aeresol tip yayılmanın riskinin azaltmanın yollarını aradıklarını ifade etti.

Hollanda’nın en büyük futbol stadyumunda corona virüs deneyi - 9

Hollanda’nın en büyük futbol stadyumunda corona virüs deneyi - 10

(NTV-Reuters)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
27°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?