Sendika'dan Biontech tepkisi: ASM'ler yetersiz okul ve camiler aşı merkezi olmalı!

Birlik Sağlık Sen yaptığı açıklama ile Biontech aşısının aile sağlığı merkezlerinde uygulanması kararına tepki gösterdi. Merkezlerin fiziki koşularının yetersiz olduğuna dikkat çekilen açıklamada aşı merkezi olarak okul ve cami gibi yerlerin seçilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

COVİD-19 13.06.2021, 12:57 13.06.2021, 13:03
Sendika'dan Biontech tepkisi: ASM'ler yetersiz okul ve camiler aşı merkezi olmalı!

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol imzası ile sendikadan yapılan basın açıklamasında Biontech aşı uygulaması için aile sağlığı merkezlerinin fiziki ortamlarının yetersiz olduğuna dikkat çekildi. Aşılamanın daha hızlı ve güvenli yapılması için ise geniş ve açık alanlar, okullar, camiler ve şartları uygun hale getirildiği takdirde parklar önerisi öne sürüldü.

Sendika'dan yapılan açıklama şöyle; 

BioNTech Aşısında Uygulama Karmaşası

Devlet Hastanelerimiz, Aile Sağlığı Merkezlerimiz tarafından yapılan aşılama hizmetlerinde Sağlık Bakanlığı tarafından son gelen talimatla aşısının dört birimli, yani aynı fiziki ortamda dört aile hekimi çalışıyorsa o aile sağlığı merkezinde aşı yapılsın talimatı verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından Aşıyla ilgili son verilen talimat pek çok kez olduğu gibi maalesef yine, biz talimat verelim, eksiklik aksaklık olursa düzeltiriz mantığıyla yani kervan yolda düzülür mantığıyla verilmiş olan bir talimattır.

Sahanın şartları araştırılmadan, alanda bulunan il sağlık müdürlükleri, ilgili bürokratlar hatta meslek örgütlerinden hiçbir fikir alınmadan yapılan uygulamaların hata payları da maalesef çok oluyor. Dört Aile Hekiminin görev yaptığı Aile Sağlığı Merkezlerine aşı yapma yetkisinin verilip diğer birimlere verilmemesi pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirecektir.

Verilen talimat aşılama hizmetlerinin yavaş ilerlemesine, bir ilçe sınırları içerisinde bulunan aile hekimliği birimlerinde iş yükünün belli birimlerde yığılmasına, vatandaşlar kendi aile hekimleri var iken, ikametlerine uzak birimlerinde bulunan aile hekimlerine aşı yaptırmak için gitmelerine, aile hekimliklerinde hastaların hekim değiştirmesine, aşı yapma talimatı verilen aile hekimlerinin kendi asli görevleri olan bütün izlem, bebek çocuk aşılama, gebe takibi, poliklinik hizmetlerini aksatacak kadar iş yükünün artmasına, muayene hizmetinin kalitesiz ve yetersiz olacağına, iş yükünün artmasıyla yaşanabilecek eksiklik ve aksaklıklarda asli kusurlu sayılacakları soruşturma tabi tutulabilecekleri ve karşılığında ücret kesintisi cezası alabilecekleri,vatandaşlardan gelecek ehliyet, akıl şuur, işe giriş vs gibi raporların karşılanamaması vb durumlarda şiddete uğrayabileceklerine, aşılamanın Belli ASM'lerde yapılmasıyla pek çok ASM’nin fiziki ortamlarının yetersiz olmasıyla enfeksiyon ve bulaş riskinin artacağını da unutmamakta fayda vardır.

Aşılama hizmetlerinin daha hızlı güvenli yapılabilmesi için, ilçe sağlık müdürlükleri bünyesinde fiziki imkanları daha uygun olan geniş ve açık alanlarda, mesela okullarda, camilerde, şartların uygun hale getirilmesiyle parklarda bile aşı merkezlerinin kurulabilmesi ve sağlık çalışanlarımızın da dönüşümlü olarak o merkezlerde görev yapması daha sağlıklı olabilir.

Sağlık Bakanlığı yetkililerimiz, aşıyı uygulayacak olan hastanelerimiz, aile hekimliği birimlerimiz ve ilçe sağlık müdürlüklerimiz üzerinden yeniden değerlendirme yapmalı, vatandaşlarımızın en sağlıklı hizmeti alması ve çalışanlarımızın en iyi hizmeti vermesi için çabalamalıdır.

Önemli olan en hızı en sağlıklı şekilde aşının vatandaşlarımıza uygulanması ve 1,5 yıldır hayatımızı allak pullak eden kovit mikrobundan kurtulmamızdır.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?