'İzmir’de günde bine yakın pozitif test sayısı var'

İzmir Tabip Odası'nda gerçekleşen basın açıklamasında, Oda Başkanı Lütfi Çamlı İzmir’deki vaka sayılarına dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

COVİD-19 27.10.2020, 18:14 28.10.2020, 08:51
'İzmir’de günde bine yakın pozitif test sayısı var'

ÖZLEM KARA/ İZ GAZETE- Basın açıklamasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, “Elde ettiğimiz kısıtlı  verilere göre, İzmir’de test yapılan 100 kişiden 17’sinin testi pozitif çıkıyor” dedi. 

Çamlı sözlerine şöyle devam etti: 

“Bundan bir, bir buçuk ay önce bu oran yüzde 7 civarındaydı. Şu anda 17 hatta bir ara 19’ a kadar çıktı. Bu veriler hastalığın yayılma hızını göstermesi açısından önemli bir kriter. Yine aldığımız kısıtlı verilere göre, İzmir’de günde bine yakın pozitif test sayısı var. Test sayısının arttırılması özelikle semptom göstermeyen olgularda testlerin yaygın yapılması durumunda bu enfeksiyonun yayılmasında önem arz eden asemptomatik olguların erken dönemde saptanması bu enfeksiyonun kırılmasında belki de en önemli sebeplerden biri olacaktır. Bu enfeksiyonun yaklaşık dörtte üçü asemptomatik o yüzden test sayısı çok önemli yaygın test yapılması çok önemli."

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?