İzmir’de salgın kontrolden çıktı: Günde 3500 vaka!

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, salgının kontrolden çıktığını belirtti. Başkan Çamlı, İzmir’de 3000-3500 kişinin pozitif vaka olduğunu ifade etti.

COVİD-19 17.11.2020, 12:22 17.11.2020, 13:16
İzmir’de salgın kontrolden çıktı: Günde 3500 vaka!

ÖZLEM KARA/İZ GAZETE - İzmir Tabip Odası’nda gerçekleşen basın açıklamasında konuşma yapan İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, “Salgının kontrolden çıktığı bir dönemde artık 'maske, mesafe, hijyen’ demenin bu sorunu çözmediğini anlamalıyız. Salgınla mücadelenin sorumluluğu yalnızca yurttaşa, bireye indirgeyerek bu sorunla baş edilemez. Sağlık sistemimizin yanıt verme kapasitesini çok zorlayan bir noktadayız. Salgının böyle devam etmesi, hasta sayılarının böyle artması durumunda hiçbir sağlık sisteminin yeterli olamayacağı, çökeceği göz önüne alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

MASKE MESEFE HİJYEN BU SORUNU ÇÖZMÜYOR

İzmir’de günlük test pozitiflik oranları hakkında bilgi veren İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, duyumlara göre İzmir’deki pozitif vaka sayısının % 30 lara ulaştığını ifade etti. Çamlı sözlerine şu şekilde devam etti: “3000-3500 kişide test pozitif saptanabilmektedir. Ambulanslar olguları taşımakta zorlanmaktadır. Hastanelerde mevcut servisler, yoğun bakımlar yetmiyor, yeni COVID-19 servisleri ve yoğun bakımlar açılıyor. Serviste ya da yoğun bakımda yatması gereken birçok hasta acillerde ya da servislerde bekletilip yatırılacakları yatakların “boşalması” bekleniyor. Sadece COVID-19 hastaları değil, diğer hastalar da servis, yatak, yoğun bakım sıkıntısı yüzünden kamusal sağlık hizmetine ulaşmakta güçlük çekiyor. Hızlı tanı ve tedavinin hayati önem taşıdığı birçok hastalığın taraması yapılamıyor. İlçe Sağlık Müdürlükleri’nin ve TSM’lerin üzerine yıkılmış olan filyasyon çalışmalarında olgulara yetişilemiyor. Günlerce ilacına ulaşamayan hastaların sayısı giderek artıyor. Hastalara oldukça özellikli ve yan etkileri olan ilaçların dağıtımda ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Aile hekimleri de isyan halinde. Giderek artan sayıda pozitif ve temaslı olgu izlemine yetişemiyorlar. Kısacası İzmir’de de salgının kontrolden çıktığını söyleyebiliriz. Veriler en fazla bulaşın ev içi, çalışma ortamı ve toplu ulaşımdan olduğunu göstermektedir. Öte yandan şehrimizde günlük hayat olağan akışında seyretmekte, insanlar sokaklarda, toplu yerlerde, alışveriş merkezlerinde, kafe ve restoranlarda, kıraathanelerde fiziksel mesafe kuralına yeterince uymadan, maskesiz ya da uygunsuz takılmış maskelerle dolaşabilmektedir. Toplu taşımalarda özellikle işe gidiş dönüş saatlerinde yoğun sıkışıklıklarla devam etmektedir. Okullar açıldı, açılmayan sınıfların da açılması düşünülmektedir” dedi.

Yorumlar (1)
Cemal Üzümlü 4 ay önce
Sağlıkçılarımıza çok teşekkür ederim verdikleri mücadeleden bu hastalığı yenmenin devletin poltikasını değiştirip halkı 15 veya 30 gün evlere kapatıp her türlü ihtiyacını karşılamalı
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?