İzmir Tabip Odası'nın 'Covid-19 meslek hastalığı sayılsın' mücadelesi sürüyor: 'SGK talebimizi reddetti!'

İzmir Tabip Odası, koronavirüs sebebiyle vefat eden hekimin ölümünün meslek hastalığı kapsamında değerlendirilmemesine tepki gösterdi.

COVİD-19 19.11.2020, 19:43 19.11.2020, 19:59
İzmir Tabip Odası'nın 'Covid-19 meslek hastalığı sayılsın' mücadelesi sürüyor: 'SGK talebimizi reddetti!'

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de işyeri hekimi olarak görev yapan sağlıkçı, koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. İzmir Tabip Odası bunun üzerine, SGK’ye başvuru yaparak, hayatını kaybeden hekimin ölümünün meslek hastalığı kapsamında değerlendirilmesi ve yakınlarına ölüm geliri bağlanmasını talep etti. SGK tarafından iletilen yanıtta, Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği’nin Mesleki Bulaşıcı Hastalıkları Listesinde Covid-19 hastalığının olmadığı, bu nedenle hekimin ölümünün meslek hastalığı kabul edilmediği bildirildi.

'YÖNETİCİLERİN SESSİZ VE HAREKETSİZ KALMASI MAĞDURİYETİMİZİ ARTTIRIYOR'

İzmir Tabip Odası bu karara tepki göstererek, "Covid-19 olarak tanımlanan bir hastalığın henüz tarif edilmediği bir dönemdeki mevzuattan hareketle bu şekilde yanıt verilmesi hatalı ve traji-komik bir yaklaşımdır. Mevzuat, idari bir düzenleme ile Covid-19’un sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılmasına izin vermektedir. İdarenin bir düzenleme yaparak bu sorunu çözmesi yerine sağlık çalışanlarına engel çıkarması sosyal hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Başta hekimler olmak üzere bütün sağlık çalışanları, Covid-19 pandemisi ile mücadele en ön safta görev yapan meslek grubudur. Covid-19 nedeniyle neredeyse her gün bir meslektaşımız ve sağlık çalışanı vefat etmektedir.  Covid-19 ‘un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi talebimiz, Pandeminin başladığı günden bu yana TTB ve Tabip Odaları tarafından ısrarla ifade edilmektedir. Ancak bugüne kadar yöneticilerin bu konuda sessiz ve hareketsiz kalması, Pandemi ile mücadelede en ön safta mücadele eden sağlık çalışanlarının ve yakınlarının yaşadığı mağduriyeti daha da artırmıştır.  Bu nedenle, Covid-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi talebimiz kabul edilene kadar mesleki ve hukuki mücadelemiz devam edecektir" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
10°
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?