Aşı tartışmaları devam ediyor! Prof. Dr. Cem Terzi: 'Aşı gelir gelmez olacağım'

Coronavirüs ile mücadelede Türkiye, aşı için gün sayıyor. Aşının güvenli olup olmadığı sıkça gündeme gelirken, Prof. Dr. Cem Terzi, Çin tıbbını uzun zamandır takip ettiğini ve aşı ülkeye gelir gelmez aşıyı vurulacağını açıkladı.

COVİD-19 06.12.2020, 13:36
Aşı tartışmaları devam ediyor! Prof. Dr. Cem Terzi: 'Aşı gelir gelmez olacağım'

İZ GAZETE- Tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüsle ülkemiz de mücadele ediyor. Giderek artan vakalar dolayısıyla Türkiye, Avrupa ülkelerinde 'En fazla vaka bildiren' birinci ülke konumuna yükselirken, sipariş edilen Çin aşısı da merakla bekleniyor. 

Son zamanlarda aşının güvenilir olup olmadığına dair tartışmalar giderek büyürkendaha önceki çalışmalarıyla uluslararası başarı gösteren Prof. Dr. Cem Terzi sosyal medya hesabı üzerinden, "Çin aşısı gelir gelmez aşı olacağım. Çin tıbbını uzun yıllardır yakından izliyorum. Avrupa Cerrahi Kongresi'ni Çin'e taşımıştım. Yıllardır bilimsel ilişkim devam ediyor" ifadelerini kullandı.

MUSTAFA CEM TERZİ KİMDİR?

Cem Terzi 1962’de Ankara’da doğdu. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1992 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde genel cerrahi uzmanı oldu.

İngiltere’de Southampton Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 2 yıl araştırmacı ve cerrahi uzmanı olarak çalıştı. Dr. Terzi 1997’de İngiltere’de hekimlik yapma hakkı veren belgeyi (General Medical Council full registration in the United Kingdom) aldı.

Prof. Terzi’nin ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış yüzlerce bilimsel eseri, kitapları ve kitap bölümleri mevcuttur.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1999’da yardımcı doçent, 2000’de doçent ve 2005 yılında profesör oldu. Ağustos 2017 tarihine kadar Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda çalıştı. 2017’de emekli oldu ve serbest hekimlik yapmaya başladı.

Prof. Terzi 2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Üniversite Genel Sekreterliği yaptı. Prof. Terzi Avrupa Cerrahi Board Onursal Diploması (European Board of Surgery) ile 2011’de ödüllendirildi. Çin Cerrahlar Birliği Onursal Diploması ve Bulgaristan Cerrahlar Birliği Onursal Diploması vardır.

2003 yılında kendisine Amerika Birleşik Devletleri Kolorektal Cerrahlar Birliği tarafından International Scholarship Ödülü verildi ve 4 ay ABD’nin en önemli 4 üniversite hastanesinde konuk akademisyen olarak ağırlandı, konferanslar verdi ve ulusal kongrede davetli olarak bir bilimsel araştırmasının sonuçlarını sundu; bu sırada ödülü bir seromoni ile takdim edildi.

Prof. Terzi çok sayda ulusal ve uluslararası dergide yardımcı editörlük ve hakemlik görevleri yapmaktadır. Prof. Terzi binlerce tıp öğrencisi, yüzlerce genel cerrahi uzmanı ve onlarca kolorektal cerrahın yetiştirilmesine katkı sunmuştur.

Çok sayıda bilimsel çalışmanın ve uzmanlık tezlerinin yöneticisi olmuştur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
36°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?