Zeytinlikleri hedef gösteren iş adamına EGEÇEP'ten sert çıkış

EGEÇEP, Bursa Maden Mermer Üreticileri ve Sanayici İşadamları Derneği (MADSİAD) Başkanı Erol Efendioğlu'nun geçtiğimiz günlerde yerel bir gazeteye verdiği, "Bizim itirazımız zeytinin Hindistan’daki inek gibi kutsal duruma getirilip, ‘3 bin metre mesafeye kadar yanaşamazsın’ maddesinedir. Zeytin yasası Hindistan’ın kutsal ineği gibi getirilip yolumuza oturtulmuştur" sözleri ile ilgili açıklama yaptı.

ÇEVRE 12.03.2018, 12:56
Zeytinlikleri hedef gösteren iş adamına EGEÇEP'ten sert çıkış

"Zeytin ağaçlarını kendi çıkarları doğrultusunda hedef gösteren mermer şirketi patronlarını kınıyoruz." denilen açıklamada, Erol Efendioğlu'nun çağrısının sadece zeytine değil Türkiye'nin geleceğine yönelik bir ihanet çağrısı olduğu iddia edildi. 

Zeytinlikleri yok etme girişimlerinin insanlığa karşı işlenen bir suç olduğu ifade edilen açıklamada, "AKP Hükümetinin 3573 sayılı Zeytin Yasasını kendilerini 15 yıldır var eden sermaye kesimleri lehine ortadan kaldırma girişimlerini de yıllardır görüyoruz. AKP, zeytinliklerin sanayi, madencilik ve endüstriyel tesisler için yapılaşmaya açılmasına izin veren yasa tasarısını 2002’den bu yana 7 kez Meclis’e getirdi. Bu girişimlere karşı ülkenin dört bir yanında yükselen tepkiler AKP'nin bu niyetini bugüne kadar bertaraf etmiştir." denildi.

EGEÇEP yurttaşları birlilkte mücadeleye çağırdığı açıklamasında, "Kamuoyunu Zeytin ve Zeytin yasasına yapılacak her tülü saldırıya karşı, uyanık olmaya güçlü şekilde karşı durmaya çağırıyoruz." denildi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
26°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?