Yaşam alanı savunucuları: Yelki’yi Go Kart pistine kurban vermeyeceğiz

Gülder Güzelbahçe'de yapılmak istenen Go Kart pistine karşı basın açıklaması yaparak, “Kadim üretim havzası Yelki’yi Go Kart pistine kurban vermeyeceğiz” dedi.

ÇEVRE 21.06.2020, 11:01 21.06.2020, 11:06
Yaşam alanı savunucuları: Yelki’yi Go Kart pistine kurban vermeyeceğiz

İzmir Karting Kulübü’nün Yelki’de İzmir Kent bütünü çevre düzeni planında tarım alanı olarak belirlenen alana Motor Sporları Pisti yapma girişimine karşı Güzelbahçe Kültür, Çevre ve Güzelleştirme Derneği (GÜLDER) Go Kart Pisti alanında basın açıklaması yaptı.

GÜLDER yönetim kurulu yaptığı açıklamada, bölgenin kadim üretim havzası olarak korunup geliştirilmesine zarar verecek girişimlere karşı olduğunu belirterek; "11 Kasım 2019 tarihli 1/1000 ve 1 / 5000 lik Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planıyla onay verilen Go Kart Pisti kararı, Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Yönetmeliğin 'tarım arazileri için toprak koruma projesine uyulması, zeytincilik yasasında zeytinliklerin bulunduğu alanlarda zeytin tarımı için gerekli yatırımlar dışında hiçbir yatırım yapılamaz' hükmüne aykırıdır" ifadelerini kullandı.

"MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Verilen onaya karşı bölgedeki vatandaşlarla 2019 / 1569 dosya numarasıyla İzmir 5. İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması ve iptal davası açtıklarını belirten GÜLDER yönetim kurulu, "İzmir Tabip Odası, açtığımız davaya müdahil olmak için 30 Nisan 2020 tarihinde dilekçe verdi. Güzelbahçe Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi de aynı planın iptali için davalar açmış durumdadır. Salgın döneminde tarımın önemi daha iyi anlaşılmışken, yerel yönetimin ve halkın karşı çıktığı bu kararın, merkezi yönetim tarafından tarım alanlarını yok eden bir anlayışla dayatılmasını kabul etmiyoruz. 16 Haziran 2020 tarihinde Go Kart Pistine yeni bir onay veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı yeniden dava açarak mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

"KADİM ÜRETİM HAVZASI"

GÜLDER yönetim kurulu açıklamanın ardından 'kadim üretim havzası' tanımını detaylandıran ve bölgedeki tarımsal faaliyetleri sıralayan bir raporu kamuoyu ile paylaştı. Paylaşılan raporda 'Kadim Üretim Havzası'nın tarım ve sosyal bilimler alanlarının gündemine yerleşen önemli bir kavram olduğu ifade edildi. Kavramın detaylarına ilişkin şu ifadeler kullanıldı: "Dünyanın farklı yerlerinde sadece insanların değil, doğanın ve tüm varlıkların varlık hakkı gözetilerek yürütülen geleneksel tarım faaliyetlerinin eylem alanlarına Kadim Üretim Havzası adı verilmektedir." Ayrıca bu kavramın 6 ana özelliği olduğu belirtildi.

6 ana özelliği olan 'Kadim Üretim Havzası'na ilişkin şu başlıklar sıralandı;

  1. Arazi kullanımı ve o araziye uygun ekim tekniklerinin uygulanması
  2. Monokültür tarımın yerine yıl içinde ardışık olarak ve yıllar içinde değiştirilerek tarım yapılması
  3. Zengin bir biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapılması
  4. Üretimin insani boyutu
  5. Toplumsal yardımlaşma becerisi
  6. Havza sahipliliği

Raporda Yelki'deki tarımsal alanın sıralanan bu altı kriterin pek çoğunu sağladığı ifade edildi. Son olarak Yelki'deki tarımsal alan faaliyetlerinin sıralandığı rapor'da Go Kart Pisti alanı çevresinde yetişen ağaç, bitki ve tarımsal ürünler detaylandırıldı. Alanın kentsel kullanım baskısı altına girmiş olsa da, tarımsal faaliyetleri sürdürebildiği üzerinde durulan rapor şu ifadelerle son buldu: "Diğer yandan beklenmedik biçimde doğal yaşamın gelişmekte olduğu bir yerdir. Olası Go Kart pisti böylesine doğa ve kalkınma öncelikli bir projenin de yaşamasına engel olacaktır." (İzmir/EVRENSEL)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
26°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?