Urlalılar RES'e karşı birleşti

URLA'nın Ovacık Mahallesi'nde kurulmak istenilen Rüzgar Enerjisi Santrali'ne (RES) karşı eylem yapan köylülere Urla Kent Konseyi ve İzmir Kent Konseyleri Birliği de destek verdi.

ÇEVRE 08.04.2016, 10:40 08.04.2016, 10:43
Urlalılar RES'e karşı birleşti

Urla Belediyesi Meclis Üyesi Bülent Onat, Urla, Karşıyaka, Buca, Karaburun, Seferihisar Kent Konseyleri, Ovacık ve Bademler Muhtarları ve TMMOB İzmir Koordinasyon Kurulu Sekreteri Melih Yalçın'ın destek verdikleri eylemde köylülerle birlikte ağaç kesimi yapılan yere gidilerek basın açıklaması yapıldı.

Ovacık Muhtarı Veysel Erköse, Avukat Hande Atay, TMMOB İ.K.K Sekreteri Melih Yalçın ve Urla Çevre Gönüllüleri sözcüsü ve Urla Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yanar'ın ortak basın açıklasında, “Köyümüze 1162 metre mesafede, komşu asırlık zeytin ağaçlarımız, mantarları, arıları, kızılçamlarıyla birlikte hem geçim kaynağımız hem de yöremizde nefes alabileceğimiz tek yer olan ormanlarımızda yapılması planlanan Urla RES Projesine dair sürdürdüğümüz hukuk mücadelesi dur-kalk yöntemiyle yeniden sekteye uğramıştır. Urla RES Projesi, flora ve faunasıyla birlikte bütün ormanımız üzerindeki tehdidini sürdürmektedir. Üçüncü kez tekrarlanan dur-kalk haline karşı, tüm yetkiliklerden talebimiz, yatırımı hızla ilerleterek doğa üzerindeki geri dönüşü olmayan zararların önünü açmak değil, ormanı daha da geç olmadan anayasal yükümlülükleri doğrultusunda koruyacak bir tutum sergilemeleridir. Haklı gerçekliğimizi mahkemelerin de elbet bir gün sahipleneceği umuduyla ormanımız, hayvanlarımız ve bizlerle dayanışan tüm dostlarımızla birlikte yaşam mücadelemizi ve nöbetimizi devam ettireceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz" denildi.


İZMİR (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208