'Umut Yalnız Kadındadır'

Didim Ticaret Odası Girişimci Kadın Kurulu ve Didim Kuem Kadın Kooperatifi tarafından düzenlenen  Tohum Takas Şenliği Apollon Tapınağı çevresinde yapıldı.

ÇEVRE 19.11.2019, 10:19 19.11.2019, 10:40
'Umut Yalnız Kadındadır'

Dünyanın üçüncü en büyük tapınağı olan Apollon mabedi dünyanın ilgisini Didim’e çekiyor.Tohum takası şenliğinde Didim’deki üretici kadınlar, Ödemiş, Kuşadası ve Kirazlı’dan üreticiler ve kooperatifler ile kooperatif kurma aşamasında olan kadın üreticiler biraraya geldiler. Didim Turizm Derneği, Didim Derneği, Didim Çevre Platformu, Didim Eğitim ve Çevre Derneği, Akbük Doğa ve Düşünce Derneği ile Didim Kent Konseyi’nin destekleriyle  düzenlenen şenlikte el emeği göz nuru gıda ürünleri, ipekböceği kozasından seramik çalışmalarına pek çok ürün ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. 

İZMİR TOHUM TAKASI DERNEĞİ DE ŞENLİKTEYDİ

Türkiye’de tohum takas gruplarının dernekleşmesi yönünde çaba gösteren dernek başkanı Selma Ay örnek tüzük göndererek Adana ve Hatay’da dernek kuruluşuna yardım ettiklerini, Artvin’in de sırada olduğunu, 81 ilde kurumsallaşmayı istediklerini belirtti.Şenlikte Yerel Tohum Gema Vakfı, Muğla Yerel Tohum Grubu, Ulusal Tohum Takas Merkezi, Didim atalık tohum takas gönüllüleri de yer aldı. Şenlikte Kuşadası Kirazlı Köyü Ekolojik Yaşam Derneği  ve Didim Çevre platformu balık çiftlikleri, jeotermal santral gibi Ege bölgesinde tarım alanlarını tehdit eden sorunlara dikkat çekerek farkındalık için çalıştı İktidarın doğa talanına karşı İmza kampanyasına yurttaşların verdiği destek önümüzdeki günlerde açklanacak  Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş’ın açılış konuşmasından sonra Didim’in Dahot Halk Oyunları Ekibi sahne aldı.

'TOHUMDAN ÇİÇEĞE' ADLI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

 İzmir'in deneyimli gazetecilerinden Hüsnü Okumuş'un 'Tohumdan Çiçeğe' adlı fotoğraf sergisi açıldı.Zeytin, limon, enginar, bakla gibi Ege’nin bitki ve ağaçlarının çiçekleri yanısıra maydanoz, karalahana, kuşkonmaz gibi sebzelerin çiçek fotoğraflarının çeşitliliği ve güzelliği de izleyenleri büyüledi.Yerel tohumların, çiftçi hakları ve halk sağlığı açısından önemi konulu panele Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Kirazlı Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Nihat Fırat  konuşmacı olarak katıldılar. Tohum takaslarının yapılması için verilen ara sırasında,  tohumlarını getirenler tohumlarını takas yolluyla değiştirdiler, kendilerinde olmayan tohumları alan bazı ziyaretçiler ve üreticiler sevinçlerini dile getirdiler. 

'TOPLUMDA KADIN, ÜRETİM VE MARKA OLMAK' KONULU PANEL GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Öğlenden sonraki programda “Toplumda kadın, üretim ve marka olmak” konulu panel vardı. 26. Dönem CHP İzmir milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok antik çağlardan itibaren uygarlıklara ev sahipliği yapan Apollon tapınağının önünde yeryüzünün tüm topraklarını, denizlerini, dağlarını doğuran ana tanrıça Gaia’nın simgelediği ekolojik döngü çerçevesinde üretimden , berekete, sağlığa, geleceğen ve barışa dair kadının, kadın olmanın binbir halini, siyasal iktidarın kadına bakışını içeren konuşmasında toprak, üretim, emek, toplum ve gelecek ekseninde kadının yeri ülke gerçeğini değerlendirdi.  Altıok Atalık tohum takasının iktidarın yıkıcı politikalarına karşı yerel zenginliğimize dair bir sahipleniş, üreterek geliştimek için bir nimet, dayanışma, eşitlik ve paylaşım için önemli bir değer olduğunu vurguladı. Ödemiş Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşe Koldaş ve Teferruat Reklam Kurucusu Selma Cengiz’in konuşmalarının ardından önceki dönem Belediye Başkanı ve festival bileşenlerinden Didim Derneği Başkanı Mehmet Soysalan katılımcılara teşekkür plaketlerini takdim etti.Sokak Tiyatrosu gösterisi yapıldı. Çat-lak Tiyatro Grubu “Umut Yalnız Kadındadır” adlı gösterisini sundu. Kadına şiddetin, çocuk gelinlerin yasaklanmasına da vurgu yapan oyun büyük alkış aldı.Şenlikte çocuk atölyelerinde tohum topu yapılması uygulamalı olarak öğretildi. Toprak saksı yapmak ve boyamak da bir atölyenin konusuydu. Ayrıca çocuklar organik boyalarla tişört boyadılar.  Çocukların dünyada  tohum olmak konulu dans gösterisi festivalin en sevimli ve gülümseten etkinliği oldu  Yetişkinler ise atölye çalışmasında Bilge Abla ve Ekmek Evi ve Önde Kızılkaya’dan ekşi ekmek yapımını deneyimlediler. 

Kuşadası Atlas Folk Ritm Grubunun “erbane” gösterisinin ardından, Şair Emin Şir, Şenol Morgül’ün Şiir ve Şarkı Aşkiyaları konseriyle şenlik sona erdi.İzleyiciler “Atalık tohumlarımızı geleceğe taşıyoruz” sloganıyla gelecek yıl buluşmak üzere ayrıldılar. 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
29°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?