TMMOB'dan 'Çeşme Projesi' raporu! 'Büyükşehir'den tavır almasını isteyeceğiz'

TMMOB İzmir il Koordinasyon Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılması planlanan Çeşme Turizm Projesi’ne ilişkin hazırladığı ön değerlendirme raporunu kamuoyu ile paylaştı.

ÇEVRE 25.06.2020, 14:05 25.06.2020, 14:41
TMMOB'dan 'Çeşme Projesi' raporu! 'Büyükşehir'den tavır almasını isteyeceğiz'

TUGAY CAN / İZ GAZETE - TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan Çeşme Turizm Projesi'ne ilişkin bir ön değerlendirme raporu hazırladı. Raporu İzmir Mimarlık Merkezi'nde gerçekleşen bir basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaşan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, 64 sayfalık ön değerlendirme raporunun aralarında Çevre Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Orman Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubelerinden meydana gelen çalışma grubu tarafından oluşturulduğunu açıkladı.

ORTAK AKIL

Rapora ilişkin gerçekleştirilen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
"Turizm adı altında geri dönüşü olmayan tahribatların önüne geçilmesine, doğal mirasımızın korunmasına, rant odaklı bir anlayışın değil, bilimsel verileri odağına alan ortak aklın ağır basmasına katkı sunmasını umut ediyoruz"

Basın toplantısında konuşan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu dönem sözcüsü Melih Yalçın ise
“Bundan sonraki süreçte de ilgili tüm kurumlar ile görüşeceğiz. Bakan da bu raporu beklediğini söylüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile de bu süreçte görüşeceğiz ve bu konudaki aykırı görüşümüzü anlatıp, ilgili kurumların tavır almasını talep edeceğiz. Bu proje İzmir'in geleceğini olumsuz etkileyecek bir proje” diye konuştu.

‘KAZANIM OLDUĞUNU SANMIYORUZ’

Bölgeye ilişkin alınan acele kamulaştırma kararlarını da mahkemeye taşıdıklarını hatırlatan Yalçın, “Projede bahsedilen alanının yüzde 98'i zaten kamuya ait. Acele kamulaştırma kararının iptal edilmesi projenin devam etmeyeceği anlamına gelmiyor. Acele kamulaştırmanın geri çekilmesi Orada da bir kazanım olduğunu sanmıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Herkes bulunduğu yerden bakıyor projeye” diyen Yalçın, projenin İzmir’in geleceğini olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

Acele kamulaştırmalara dair konuşan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Zafer Mutluer ise
“Çeşme Projesi’nde arazilerin büyük bir kısmı kamu mülkiyeti altında. ‘Bu yatırım kimin için?’ sorusu önemli. Kamu kaynakları bir yatırımcıya teslim edilmiş olacak.

‘KAMU YARARI YOK’

Çevre Mühendisleri Odası Helil İnay Kınay ise “Bu alanda tarım alanları, orman alanları var. Burayı sadece boş bir alan olarak değerlendirmek doğru değil. Çeşme’de sürdürülebilir bir turizm adına bu tarz kararların alınması ciddi sorunları beraberinde getirecektir. Bu kamu yararı doğrultusunda yürütülebilir proje değildir”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
26°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?