Termik santraller 2.5 yıl daha filtresiz çalışacak!

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, termik santrallerin baca filtrelerinin takılmasını 2.5 yıl erteleyen kanun teklifine tepki gösterdi.

ÇEVRE 22.11.2019, 13:18 22.11.2019, 15:35
Termik santraller 2.5 yıl daha filtresiz çalışacak!

Türkiye'nin çeşitli illerine dağılmış durumdaki yaklaşık 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2.5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP'nin oylarıyla kabul edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan HDP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu üyesi Murat Çepni, senenin başında bir ortaklaşmayla bu teklif geri çekildiğini hatırlatarak, "Buradan sormak lazım: Ne oldu da, bu şirketlerle nasıl bir pazarlık yaptınız da, nasıl bir anlaşmanız vardı da bunu bugün buraya tekrar getirdiniz? Senenin başında, ya daha bir yıl dolmadan bu şirketler nasıl bir taahhütte bulundular? Altı yıldır bu düzenlemeyi yapmayanlar şimdi bir planlama sunarak yeniden halkı zehirleme yetkisini eline almaya çalışıyorlar." dedi.

MİLYONLARCA İNSAN SOKAKLARA ÇIKTI

Küresel ısınmayla alakalı dünyadan milyonların sokaklara çıktığını vurgulayan Çepni; "Ve biz bugün küresel ısınmayı tartışıyoruz; küresel ısınma, iklim krizi. Küresel ısınmanın 1,5 derecede sabitlenmesi üzerine tüm dünyada milyonlarca insan sokaklara çıktılar. Milyonlarca insan, çevre ve ekoloji örgütleri bu konuda halkı duyarlı hâle getirmeye ve şirketlere, hükûmetlere karşı da bir mücadele örgütlemeye çalışıyorlar. Bu iklim krizinin temel sebeplerinden bir tanesi de fosil yakıtlar yani sera etkisi yapan fosil yakıtlar. Bunların başında da kömürler geliyor, termik santraller geliyor" diye konuştu.

'EN AZ 200 MİLYON İNSAN SAĞLIK PROBLEMİ YAŞAYACAK'

Tüm dünyada fosil yakıtların 2050'ye kadar yasaklanması tartışmasının sürdüğünü ancak Türkiye'de tam tersine şirketlere yeniden halkı zehirleme yetkisi verildiğini aktaran HDP'li Çepni, "Otuz yıl içerisinde tüm dünyada en az 200 milyon insan sağlık problemi yaşayacak, 200 milyon insan ve Türkiye'de yılda 33 bin insan hava kirliliği yüzünden hayatını kaybediyor, sadece hava kirliliği yüzünden. 81 ilin 80 tanesi, 80 il "havası kirli" statüsünde.Şimdi, bu şirketlerle ilgili şu bilgileri vermek lazım: Bakın, sadece yerli kömür kullanan santrallere verilen teşvik miktarı 655 milyon 402 bin TL, hem yerli hem ithal kömür kullananlara verilen teşvik miktarı 18 milyon TL ve çevre yatırımı yapmamış yani filtre takmamış santrallere verilen teşvik miktarı ise 535 milyon 711 bin TL. Şimdi, soruyoruz: Bu Meclis, senenin başında 60 bin imza verildiğinde ve 100 bin imzanın bugün Meclise verildiği koşullarda bu halka kulak vermiyor da kime veriyor? Bu, cinayettir; bu cinayet burada bu teklife "Evet." diyenler tarafından işlenmek üzeredir. Buna "Hayır." denilmelidir, bu engellenmelidir. Bu bir cinayettir ve bu cinayetin temel sebebi, AKP'nin, bizzat sarayın üç beş tane şirketinin rantıdır. Bu Meclis buna izin vermemelidir. Saraydan gelen bu ferman, halkı zehirleyen, halkı katleden, yüz binlerce insanı katleden bu ferman reddedilmelidir. AKP şirketlerin lehine, halkın, doğanın zararına iş yapmaktan vazgeçmelidir çünkü bu uygulamaların hemen hepsi halkın, doğanın katliamınadır, zararınadır. Bu proje, bu yasa teklifi acilen geri çekilmelidir.Aynı zamanda bu Meclis hemen, acilen iklim acil durumu ilan etmelidir. İlan etmelidir ki iklim krizi dediğimiz, kapitalizmin krizi dediğimiz küresel ısınma ancak ve ancak böyle engellenebilir. Termik santraller kapatılmalıdır. Bacasına filtre takılmasından başka bir meseledir bu. Termik santraller kapatılmalıdır, yasaklanmalıdır ve enerji politikaları açısından da şu yalandan vazgeçilmelidir: "Elektrik ihtiyacı var." kocaman bir yalandır, Türkiye'de ihtiyaçtan fazla üretim söz konusudur. Dolayısıyla bu yalan ve biz bu yalanı halkımıza buradan ifade ediyoruz bir kez daha. AKP bir yalan üzerinden, şirketlerin talanı üzerinden, rantı üzerinden halkı zehirlemekten vazgeçmelidir, bu tasarı geri çekilmelidir, reddedilmelidir." ifadelerini kullandı 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
13°
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?
banner208