SİT alanlarına yeni düzenleme

Çeşme Kaymakamlığı; Çeşme, Urla, Güzelbahçe ve Seferihisar’ı kapsayan SİT alanlarına dair yapılacak olan değişiklikleri askıya çıkardı. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, yapılan değişikliği incelediklerini ve bazı noktalarda itirazlarının olacağını açıkladı

SİT alanlarına yeni düzenleme

Çeşme Kaymakamlığı; Çeşme, Urla, Güzelbahçe ve Seferihisar’ı kapsayan SİT alanlarına dair yapılacak olan değişiklikleri askıya çıkardı. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, yapılan değişikliği incelediklerini ve bazı noktalarda itirazlarının olacağını açıkladı

23 Ağustos 2017 Çarşamba 12:05
SİT alanlarına yeni düzenleme

Gazete 9 Eylül'den Umut Karakoyun'un haberine göre, İzmir 1 No’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu; Çeşme, Urla, Güzelbahçe ve Seferihisar’ı kapsayan, 38. grupta yer alan doğal SİT alanları koruma statülerinin ‘Nitelikli doğal koruma alanı’ ve ‘Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı’ olarak tescil edilmesi uygun buldu. ‘Nitelikli doğal koruma alanı’ ve ‘Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı’ olarak tescil edilen alanlarda yapılan değişiklik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da onaylandı. Çeşme Kaymakamlığı, tescil kararının ve ilçeye ait ilana ilişkin paftalarının 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve Korunan Alanlarının Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik doğrultusunda, değişikliği askıya çıkardı. 15 gün boyunca hükümet konağında askıda kalacak olan değişikliğe ilk itiraz Çeşme Belediyesi’nden geldi. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, değişikliği incelediklerini belirterek, kendilerinin bu olay üzerinde hassasiyetle durduklarını söyledi. Vatandaşların, yapılan bu düzenlemeden olumsuz şekilde etkilenmemesi için yoğun mesai harcadıklarını aktaran Başkan Dalgıç; “Bu yapılan değişiklik üzerinde bizler de uzun süredir incelemelerde bulunuyoruz. Vatandaşların parsellerine birşey olmasın diye çabalıyoruz” dedi.

170 KİLOMETRELİK ALAN

Yapılan değişiklik Çeşme’de 170 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. Bunun az bir alan olmadığını ifade eden Muhittin Dalgıç, bu nedenle çalışmaların geniş bir süreye yayıldığını belirtti. İncelemeleri sürdürdüklerini ve bu hafta içerisinde tamamlayacaklarını söyleyen Başkan Dalgıç, bazı noktalarda değişikliklere itiraz edeceklerini açıkladı. Dalgıç; “Bu konu ile en fazla ilgilenen Çeşme Belediyesi oldu. Tüm toplantılara katıldım. Bugün özellikle, yapılan değişikliğin geçmişte yapılan koruma imar planları ile örtüşüp örtüşmediği. Parsel bazlı çalışma yaptığımız için, süreç uzuyor. Büyük ölçekli değişiklikler yapılıyor. Şuanda gördüğümüz bazı eksiklikler var, bu eksiklikler için gerekli itirazlarımızı yapacağız” dedi.

BELEDİYELER İNCELİYOR

Değişiklik, Güzelbahçe’yi de kapsıyor. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, geçen yıldan beri bu konunun gündemde olduğunu ve kendilerinin, yapılan değişikliklere itiraz ettiğini söyledi. İlçedeki bazı vatandaşların da bireysel olarak itirazda bulunduğunu aktaran Mustafa İnce, kendi sınırları içerisinde koordinat hatalarını yapıldığını belirtti. Yapılan düzenleme nedeniyle kimi inşaat çalışmlarını da durdurduklarını kaydeden İnce, yapılan değişikliklerin askıya çıktığına dair kendilerine bilgi gitmediğini açıkladı. Kendilerine değişikliğin askıya çıktığına dair bilgi verildiği takdirde, yeni düzenlemeyi inceleyerek ona göre adım atacaklarını da dile getirdi. Urla ve Seferihisar Belediyeleri ise konuyu henüz incelemediklerini ifade ettiler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner32

banner1

banner160