'Şarbon hastalığı taşıdığı iddia edilen geminin Çeşme'de ne işi var?'

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından şarbon hastalığı olan hayvanları taşıdığı iddia edilen Rahmeh adlı geminin Çeşme'de demir atmasıyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, Tarım ve Orman Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

ÇEVRE 13.09.2018, 12:18 13.09.2018, 12:31
'Şarbon hastalığı taşıdığı iddia edilen geminin Çeşme'de ne işi var?'

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakanşarbon hastalığı iddialarıyla gündeme gelen ve Çeşme'de demirleyen Rahmeh adlı Panama bandıralı gemiyi Meclis günemine taşıdı.

Çeşme açıklarında demirleyen geminin tek bir personeli almak için geldiği bildirildiği ifade edilirken; şarbon hastalığı olan hayvanları taşıdığı iddia edilen geminin İzmir sınırlarında bulunması endişe yarattı. Konuyla ilgili olara Murat Bakan, Tarım ve Orman Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. 

Önergede yer alan sorular; 

Şarbon hastalığı olan hayvanları taşıdığı iddia edilen Rahmeh adlı geminin, İspanya’ya gideceğini açıklamanıza rağmen, İstanbul’dan ayrılarak Akdeniz’de hiçbir limana yanaşmadan rotasını yeniden ülkemize çevirmesinin sebebi nedir?

Şarbon hastalığı olan hayvanları taşıdığı iddia edilen Rahmeh adlı geminin Ege’de/Çeşme’de ne işi vardır? Gemi ne zaman ülkemizden ayrılacaktır?

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz hafta Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) tarafından sosyal medyadan “İçinde yüzlerce şarbonlu hayvancağızın olduğu, Rahmeh adlı Panama bandıralı gemi şu an itibarıyla halen İstanbul Ahırkapı açıklarındadır. Telef olan hayvancıkların çoğunun öğütülerek denize atıldığına dair tarafımıza haberler gelmektedir. Mersin, İzmir ve Bandırma üzerinden yüklerini dağıtarak İstanbul ‘a kadar geldiğini tahmin ediyoruz. Şarbon hastalığı göz yumularak yayılmakta, hiçbir yetkili için de soruşturma açılmamaktadır” duyurusu yapıldı.

Aynı gün Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklamada Rahmeh ile ilgili haberlerin ‘asılsız ve yalan’ olduğu belirtilerek, “Haberlere konu edinilen gemi, daha önce hayvan taşımacılığında kullanılmış olup, 20 Ağustos 2018 tarihinde boşaltılmıştır. Hayvan taşımacılığında kullanılan her araçta olduğu gibi, bahse konu olan gemide de koku vakası görülmüştür. Yayılan koku ve sineklenme gibi rahatsızlıklar için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Ekipleri tarafından ilaçlama ve temizlik gibi rutin işlemler gerçekleştirilmiştir. Söz konusu gemi bugün sefer talimatının hazırlanmasının ardından Marmara Denizini terk ederek İspanya’ya doğru hareket edecektir” denildi.

Yorumlar (2)
Ersen Gürpınar 1 yıl önce
AB ve Rusya gümrüklerinden ilaçlı sebze ve meyveler ülkeye giremezken bizim limanlarımızda Şarbon gibi tehlikeli bir hastalık taşıyan gemi tur teknesi gibi geziyor Sn.Murat BAKAN'ın duyarlılığına teşekkür ediyor bu geminin Türk karasularından gitmesini istiyoruz
Bilge Erden 1 yıl önce
Sayın vekilim duyarlılığınıza teşekkür ederiz.Sanırım gemi gidiyormuş.Destekleriniz için sağolun.
banner96
banner177
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?