Ormanlık alan çöplüğe döndü

Buca ilçesindeki ormanlık alan, atılan atıklar nedeniyle çöplüğe döndü.

ÇEVRE 01.05.2021, 16:42
Ormanlık alan çöplüğe döndü

NEVRA UÇKAÇ- Kaynaklar'ın Zafer Mahallesi'ndeki ormanlık alana kimliği belirsiz kişilerce çöp atıldı. Oksijen deposu olarak bilinen ve vatandaşların piknik yapmak için kullandığı çam ağaçlarıyla örtülü alanda eski koltuktan lastiğe, suntadan tahta kasaya kadar çok sayıda atık dikkat çekti. Mahallede oturan Mevlüt Karabıçak, bu durumdan oldukça rahatsız olduklarını belirterek, denetimlerin artması için belediye ekiplerini göreve çağırdı. Doğaya sahip çıkılması için vatandaşları da duyarlı olmaya davet eden Karabıçak, "Atıklar ve çöplerden son derece rahatsızız. Temizlik imandan gelir. Yollarda, etrafta kaldırımlarda çöp görmek bizi çok rahatsız ediyor. Bunun önüne geçilmesi için belediyeden özellikle rica ediyoruz. Bunları takibe alsınlar, kim böyle rastgele yere çöplerini atıyorsa belirlensinler. Her taraf cennet gibi ama çevre pislik içinde. Bunu mutlaka gidermemiz lazım. Bu ülke hepimizin. Ne kadar doğaya toprağa iyi bakarsak o kadar iyi sonuç alabiliriz" dedi.

Bölgede yaşayanlar olarak çok dikkatli olduklarını söyleyen Karabıçak, "Burada çöp varilleri var. Her hafta variller boşaltılıyor ama çevre temizliği yok. Budamadan dolayı çalı çırpı çıkıyor. Eskiden onları yakardık, ortadan kalkardı. Ama şimdi orman müdürlüğü en ufak bir durumda koşup geliyor. Çünkü orman yangınlarından da canımız yanıyor. Ona da cesaret edemiyoruz. İster istemez burada doğal çöpler oluyor. Ama eski koltuk ya da inşaat atıkları birileri tarafından getirilip dökülüyor. Ben anlamıyorum" diye konuştu.


DHA

Yorumlar (2)
niyazi dayar 2 ay önce
yol başlarına kamera koyun,dolu girip boş çıkana yaz cezayı
Şahin 2 ay önce
Buca belediyesini defalarca arıyoruz muhatap yok.zabıta anca resmi araçla gezip gariban esnafa ceza yazar.Buca belediyesinde zabıta hizmeti kesinlikle sıfır. Aldıkları maaş helal değil.Buca orman işletme sefligine bizzat gittim durumu anlattım.ilgilenen yok. Isuzu marka sarı ve kırmızı renkli plakasız içinde Suriyelilerin olduğu araçlarla bunları atıyorlar. Atmayin diye tepki gösterildiğini bicak çekiyorlar. Herbir araçta en aç 3 kisi var.Buca 206/5 sokağın sonundaki dereköy orman icindeki yolların sağ ve solu aynı insaat artıkları ile dolu.Allahaşkina belediye 5_10 tane kamera alip giriş çıkışları koysa sorun çözülecek kaldiki.orman muhafaza memurlarını görebilene aşk olsun. Bu arada derekoy orman içinde izbeyon un kepçe dozer ve kamyonları buyuksehirde üstüne bir müdürün arazisinde hafriyat işi yapmakta çıkan hafriyat orman yoluna serilmekte.Bura zaten imarsiz ve ruhsatsiz .belediye araçlarının kişiye özel iş yapması kabul edilemez savcıları göreve çağırıyoruz.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
20°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?