Oran, kirliliğin sebebini açıkladı: 'TOKİ arıtması çalışmıyor, İZSU devralmaya hazır'

Çeşme'ye bağlı Şifne Mahallesi'nde kanalizasyon atıklarının dereye bırakılarak, denize aktığını iddia edildi. Belediye Başkanı Oran, konuyla ilgili açıklama yaptı.

ÇEVRE 05.09.2019, 18:06 05.09.2019, 18:57
Oran, kirliliğin sebebini açıkladı: 'TOKİ arıtması çalışmıyor, İZSU devralmaya hazır'

İZ GAZETE- Çeşme'nin dünyaca ünlü Ilıca Plajı'nın yakınında bulunan Şifne Mahallesi'nin sakinleri, kanalizasyon atıklarının Bahçelaki Deresi'ne bırakıldığını iddia etti. Dereye akan atıkların, sahile ulaşarak, burayı kirlettiğini öne süren vatandaşlar, denize giremediklerini belirtti. Denizde oluşan kirliliğin insan sağlığını tehdit ettiğini söyleyen mahalle sakinlerinden Nesip Adıyaman, "Bu bölgede 2 yıl önce kokular başladı. Daha sonra da sahilimiz kirlenmeye başladı. Ekolojik denge her geçen gün katlediliyor. Yetkililere seslenmek istiyorum, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ile Çeşme Belediye başkanlarının buraya gelerek bu kirliliği görmesini istiyorum. İnsan bu denize evlatlarını sokar mı? Mümkün değil. Bacağınızda yara varsa denize girdiğinizde mikrop kapıyorsunuz. Elimizde tahlili sonuçları var. İnsan sağlığını tehdit eden bir sürü kimyasal madde mevcut. İki yıldır ayağımızı denize sokmadık. Denize sıfır oturuyoruz ve denize giremiyoruz" dedi.

‘SEBEP TOKİ

Bölgedeki kirlilikle ilgili açıklama yapan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ise "Şifne bölgemizdeki sıkıntının nedeni İZSU veya belediyemiz değil. Sorun, 2 yıl evvel kurulan 1500 konutluk TOKİ yönetimine aittir. TOKİ'nin arıtma sisteminin çalışmaması ya da randımanlı çalıştırılmamasıdır. İZSU’nun bu konuda tespitleri var ve İZSU buradaki sorunu çözmeye, yetkiyi devralmaya hazır" dedi.

Yorumlar (1)
Sedat Karavelli 532 452 4705 1 yıl önce
Konuya yakın bir bilgiyi çok önceleri size aktarmıştım.Haber değeri bulunmadı sanırım.Şifne'den Ildır'ıya kadar olan bölgede kanalizasyon yoktur.İzmir'in Çeşme ilçesi yıl 2019.Burada kullandığımız suyun bedelini 3 kat ödememiz işin ayrı boyutu.Kullandığımız suyun bedeli,olmayan kanalizasyon için atık su bedeli ödüyor foseptik çukurunda biriken atıkları ücret verip attırıyoruz.İzsu taşeron firmaya bu işi ucuza yaptırmaya çalışsada 4 araçlık ekiple başvurulara 1 ay sonra hizmet veriyor.Çevre kirliliği oluşması diyerek özel vidanjörlere 250 TL'sı ödüyoruz.Hizmet yeterince sağlanamazsa sonuçları böyle ortaya çıkar.Umarım haber değeri görürsünüz.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
13°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208