Körfez Projesinde akıllardaki soru: 'Mahkeme kararı uygulanacak mı?'

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), EGEÇEP ve Doğa Derneği, Körfez Geçiş Projesinin iptal edilen ÇED olumlu kararını bir basın toplantısı düzenleyerek değerlendirdiler.

ÇEVRE 24.12.2018, 15:13 24.12.2018, 15:48
Körfez Projesinde akıllardaki soru: 'Mahkeme kararı uygulanacak mı?'

ASYA YAŞARİKİZ / İZ GAZETE – TMMOB Mimarlar Odasında gerçekleşen toplantıya TMMOB İKK, EGEÇEP, Doğa Derneği ve yurttaşlar katıldı. Basın açıklaması Doğa Derneği üyesi Neriman Erol tarafından okundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, körfezi güney kuzey yönünde geçmesi planlanan ve dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından ilan edilen İzmir Körfez Geçiş Projesi Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu iptal edildi.

ÇED KARARINDAKİ ÖNEMLİ DETAYLAR

TMMOB, EGEÇEP, Doğa Derneği ve 85 yurttaşın açtığı dava ile iptal edilen karar tarihi bir karar olarak nitelendirildi.

İzmir 3. İdare Mahkemesi’nin 30.10.2018 tarihli kararında proje ile ilgili çarpıcı ifadeler yer alıyor. Projenin yapılacağı alanın koruma statülerine sahip olduğuna dikkat çekilen kararda “İl ya da bölge düzeyinde İzmir’in çevre düzeni planından ulaşım master planına kadar hiçbir planın stratejisi olarak üretilmemiş olması nedeniyle planlama ilke ve esaslarına uygun olmadığı, projenin kuzey aksının çok önemli bir doğa koruma alanı içerisinden geçtiği, bölgede uluslar arası sözleşmelerle koruma altına alınmış alanların ve farklı koruma statülerinin ve korunacak tarım alanı olarak belirlenmiş bir kent bölgesinin yer aldığı, ekosistemde su sıcaklıklarının ve alanın denizle olan su alışverişinin değişeceği, bunun da flamingoların besin zincirinin en önemli halkasını oluşturan artemiaların bölgeden yok olmasına yol açabileceği ve bunun da sonuç olarak birbirine hassas dengelerle bağlı bir ekosistemin proje ile zarar görebileceği, ÇED projesinde verilmiş olan jeolojik bilgilerin çok genel ve küçük ölçekli olduğu, projeye özel yeterli detay haritalama ve zemin etüt çalışmaları içermediği, projenin temelini oluşturan zemin bilgisiyle ilgili net bir bilgi olmadığı, batırma tünel ile geçiş yapılan İnciraltı bölümünün aktif fay hattı zorundan geçmekte olduğu ve bu kısımdaki bağlantı contalarının olası bir depremde beklenen yatay ve düşey deplasmanları tolere edebilecek kapasiteye sahip olup olmadığıyla ilgili raporda detay verilmediği dikkate alındığında, dava konusu ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.” İfadeleri ile projenin uygunsuzluğu gözler önüne serildi.

Yapılan basın toplantısında projenin İzmir’i doğal yapısından uzaklaştıracağı, parça parça plan değişiklikleri ile yüksek rant artışlarının önünü açacağı ve kıyıların betona teslim edildiği bir proje olarak değerlendirildi.

“MAHKEME KARARI GECİKMEDEN UYGULANMALI”

Kararın uygulanmasının çok önemli olduğunu belirten Doğa Derneği üyesi Neriman Erol, kararın bu kötü senaryoyu bozmak için çok önemli olduğunu söyledi. Erol, “Anayasanın 138. Maddesine göre Yasama ve yürütüme organları ile idarei mahkeme kararlarına uymak zorundadır. Mahkeme kararlarının uygulanmaması Anayasanın 2. Maddesinde yer alan hukuk devleti ilkesinin yok sayılmasıdır, bu nedenle kararın gereklerini yerine getirmeyen kamu görevlilerinin cezai sorumlulukları vardır. Sunduğumuz mahkeme kararı ile Körfez Geçiş Projesinin ÇED olumlu kararı iptal edildiğinden, projeye ilişkin her türlü hazırlık çalışmasının derhal durdurulması, verilen her türlü iznin geri alınması gerekir.” dedi.

“KARAR İZMİR’E ARMAĞANDIR”

Toplantıda söz alan EGEÇEP avukatlarından Arif Ali Cangı kararı değerlendirirken, konunun siyasete de konu olduğuna dikkat çekerek “Bu konu yerel seçimlerde de gündemde olacak. Projenin kendisi İzmir’e bir hançerdir. Mahkeme kararına sahip çıkmak ve İzmir’i kısa vadeli çıkarlara bırakmamak açısından çok önemli. Bu karar İzmir’e armağandır. Herkesi kararın arkasında durmaya ve uygulanması ve kararın arkasından dolanılmasını engelleme çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Doğa Derneği avukatlarından Cem Altıparmak kararın emsal niteliği taşıdığının altını çizerek şöyle konuştu; “Bu dava aslında kent mücadelesi ve demokrasi arasındaki tarihsel ilişkiyi düşündüğümüzde demokrasi açısından çok önemli bir karar. Fakat konu bitmiyor. Projenin tekrar karşımıza gelme ihtimali çok fazla. Yeniden ÇED sunulabilir. Mücadelemiz sürecek. Ortak mücadele pratiğimizin güçleneceğini düşünüyorum.”

YEREL YÖNETİM MAHKEME KARARINI UYGULAMIYOR

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer ise, kararın başka davalara referans oluşturacağını ifade ederek “Mahkemenin verdiği karar içerisinde İzmir’in birçok alanına ilişkin olan kararlarla ilişkilendirilebilir. Örneğin Körfez Geçiş Projesinin güneyinde yapılmak istenen İnciraltı planları. Bu yeniden İzmir gündemine düşecektir. Ancak mahkeme kararında güneydeki alanların korunması gerektiğini hatırlatan bir mahkeme kararı var.” Dedi. İdarecilerin mahkeme kararlarını önemsemediğine dikkat çeken Kocaer, Mahkeme kararına baktığımızda karayollarının bir savunması olmuş. Projede ihaleye çıkılmış. Bahsettiğimiz tehlikelerden biri bu. İdarenin alınan kararın gereğini yapması gerekli. Bu açıdan ihaleye çıkıldıysa belirli bedeller ödenmiştir ve bunlar bize kamu zararı olarak geri dönecektir. Burada ilgililerin davası devam eden, yürütmeyi durdurma kararı alınmış projeye ilişkin ısrarlı tavrı dikkat çekmekte. Bu kamu zararını hatırlatmak gerekli. Bu yönde de alınmış kararların ivedilikle durdurulması gerekir. Biz mahkemenin iptal ettiği bu karara sahip çıkıyoruz” diyerek mahkeme kararlarının yerel yönetimlerce uygulanmadığına tepki gösterdi.

GEDİZ DELTASI İÇİN UNESCO’YA BAŞVURULACAK

Doğa Derneği Koordinatörü Itri Levent Erkol, karara karşın rahatlamamalıyız diyerek şunları söyledi; “Karara sahip çıkacağız. Alan UNESCO’nun dördünü birden sağlıyor. Alanın UNESCO Kültürel Mirası olarak kabul edilmesi için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bu bağlamda da hem davalara destek veren kişilerden hem de yurttaşlardan destek talep ediyoruz. Yakında bir imza kampanyası düzenleyeceğiz. Gediz Deltasının Türkiye’nin ilk UNESCO Doğal Mirası olması için desteklerseniz çok seviniriz”

Konuşmaların ardından toplantıya katılan yurttaşlar konuya ilgi göstererek yurttaş olarak bu süreci nasıl destekleyebileceklerini tartıştılar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
29°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?