Körfez Projesi bilirkişi raporu: Geri dönüşü imkânsız zararlar verir

Flamingoların üreme alanı olan Gediz Deltası’nı tehdit eden Körfez Geçiş Projesi’ne karşı açılan davada bilirkişi raporu açıklandı.

ÇEVRE 17.07.2018, 11:19 17.07.2018, 14:01
Körfez Projesi bilirkişi raporu: Geri dönüşü imkânsız zararlar verir

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı bazı meslek odaları ile 80 doğa savunucusunun İzmir 3’üncü İdare Mahkemesi’nde “ÇED iptal” davası açmıştı.

Hükümet tarafından İzmir’de yapılması planlanan Körfez Geçiş Projesi’ne verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu” kararına karşı, iki ayrı dava açılmıştı. Raporda, projenin planının temel ilkeleri ve öngörüleri ile uyumlu olmadığı ve ÇED raporunun yeterli olmadığı görüşüne yer verildi.

Raporda ayrıca “Projenin uygulanması halinde bu bölgede giderilmesi mümkün olmayacak zararların ortaya çıkabileceği kanaatine ulaşılmıştır” ifadeleri kaydedildi. Proje flamingoların üreme alanını tehdit ettiği için büyük tepki çekiyor.

Kuzey Ormanları

Yorumlar (1)
Yıldırım 3 yıl önce
İzmir körfezi ile İzmit körfezi karıştırılmamalı İzmir körfezi en fazla yarım saatte aşılıyor doğal dengeyi bozmayın ısrar edecekseniz önce halk oylaması yada ciddi bir anket yapın
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
11°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208