İzmir'in göbeğindeki nükleer atıkları HDP vekili gündem yaptı

İzmir Gaziemir’de eski kurşun fabrikası bahçesinde gömülü olan nükleer atıkların mahkeme kararına rağmen ÇED raporu alınmadan yasadışı taşınmasıyla ilgili haberimiz TBMM’ye taşındı.

ÇEVRE 12.04.2016, 14:09 12.04.2016, 14:09
İzmir'in göbeğindeki nükleer atıkları HDP vekili gündem yaptı

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, haberimizdeki iddiaları Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın yanıtlaması talebiyle Meclise yazılı soru önergesi verdi.

Doğan, Bakan Sarı’ya şu soruları yöneltti:

* Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bu fabrikada yürütülen çalışmalar hakkında bilginiz var mıdır? Bu alanda yürütülen çalışmaları denetleme sorumluluğu kimdedir?

* Gaziemir’de bulunan bu radyoaktif alanın bölgede yarattığı çevresel sorunlar ve canlı yaşamına etkileri konusunda bakanlığınızın yürüttüğü bir çalışma var mıdır? Var ise bu çalışmaların içerikleri nelerdir?

* Bu alanda yapılacak çalışma için Mahkeme’nin verdiği ve Danıştay tarafından            onaylanan karar neden uygulanmamaktadır?

* Alanda kazı yapılarak çıkarılan taş ve toprak kırma işlemlerine tabi tutularak, radyoaktivite oranının düşürülmeye çalışıldığı iddiaları doğru mudur?

* İlerde bu alanın kentsel dönüşüme tabi tutulacağı iddiaları doğru mudur? 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208