İzmir'deki temizlik seferberliğine Başkanlardan destek

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “İzmir’e toz kondurmuyoruz” sloganıyla hayata geçirilen temizlik seferberliği, İzmir’in çeşitli ilçelerinde yoğun katılımla başladı.

ÇEVRE 03.08.2019, 12:59 04.08.2019, 10:12
İzmir'deki temizlik seferberliğine Başkanlardan destek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in temiz bir İzmir için başlattığı 'İzmire toz kondurmuyoruz' sloganıyla hayata geçen seferberliğe İzmir’in çeşitli ilçelerinden destek geldi. Belediye Başkanları, ellerinde süpürge vatandaşlarla beraber temizlik yaparken temizlik seferberliğine yoğun katılım sağlandı.

'TEMİZ KARABAĞLAR, TEMİZ İZMİR İÇİN ELELE'

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin pırıl pırıl bir İzmir için 11 ilçede başladığı temizlik seferberliği kampanyası Karabağlar’da da yoğun bir katılıma sahne oldu. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, İYİ parti ilçe yöneticileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, muhtarlar, meclis üyeleri, bürokratlar ile  vatandaşlar da çalışmalara katılarak temizlik işçilerine destek oldu.

Temizlik Seferberliği kampanyası Karabağlar Eskiizmir Caddesi üzerinde başladı. Muhittin Selvitopu süpürge ve faraş alarak diğer katılımcılarla birlikte caddeleri ve mahalleleri süpürdü, çöpleri toplayarak bu kampanyaya destek oldu.

Vatandaşlarla ve esnafla da bir araya gelen ve onlarla sohbet eden Muhittin Selvitopu bu kampanyaya her zaman destek vereceklerini belirterek   “Sadece temizlik ekipleri yeterli değil. Çevreyi de temiz tutmamız gerekiyor. Hep beraber el birliğiyle kentimizi pırıl pırıl yapacağız. Bu kampanyanın amacı kentimizi temiz tutma algısı yaratmak. Bunun için buradayız. Tüm Karabağlar halkının kendi mıntıkalarının önünü de temiz tutmalarını istiyoruz” dedi.

KARŞIYAKALILAR TEMİZLİK SEFERBERLİĞİNDE!

Bu sabah Mavişehir’deki Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu karşısından başlatılan temizlik seferberliğine; Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ile çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, meclis üyeleri, bürokratlar, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Çalışma kapsamında gönüllüler civardaki sokaklarda ve sahil bölgesinde çöpleri toplarken, ekipler tarafından da cadde, sokak ve kaldırımlar süpürüldü, yollar yıkandı.

Tüm katılımcılara teşekkür eden Tugay “İçinde yaşarken gurur duyduğumuz, yerlerde çöpler görmediğimiz, daha temiz bir kent ve daha medeni bir yaşam istiyoruz. Bu amaçla bir bilinç oluşturmaya çalışıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımızın önderliğinde başlayan bu kampanya her cumartesi devam edecek. Aynı saatlerde değişik noktalarda temizlik çalışması yapılacak. Sizler gibi duyarlı, medeni, çağdaş düşünceli ve ülkesini seven insanlar oldukça bu ülke iyiye gidecek. Buna çok inanıyoruz. Hepinize geldiğiniz ve bu kampanyaya destek verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.

GÜZELBAHÇE DE DESTEK OLDU

Soyer’in temiz bir İzmir için başlattığı kampanyaya Güzelbahçe de dahil oldu. Maltepe Mahallesi’nden başlayan temizlik seferberliğine; Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen, önceki dönem CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Güzelbahçe Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi temizlik ekipleri de bu kampanyaya ekipmanlarla destek verdi.

Büyükşehir’in başlatmış olduğu bu kampanyayı anlamlı ve yerinde bir uygulama olduğunu belirten Mustafa İnce, “Hepimiz evimizin önünü temizlersek, elimizde içtiğimiz pet şişeyi ya da çikolata kağıdını yere değil de çöpe atarsak çevre kirlenmez. Kirleten bizleriz. Biz bu bilince sahip olmazsak çocuklarımıza bu bilinci aşılamazsak gelecekte çevre diye bir şey kalmaz. Bu yüzden ilk temizlik evimizde başlamalı. Kapımızın önünü süpürürsek sokağımızda temiz kalır. Parkımızı kirletmezsek parkımız da temiz kalır ve temiz bir çevrede yaşamış oluruz.  En güzel temizlik kirletmemektir. Her cumartesi yapılacak bu etkinliğe tüm halkımızı bekliyoruz. Çevre bilincini çocuklarımıza aşılamak istiyorsak çocuklarımızı da bu kampanya ya dâhil edelim ve çevrenin önemini onlara da anlatmış olalım. Her şey daha temiz ve güzel bir Güzelbahçe için.” dedi.

Faraş küreği eline alan Başkan Mustafa İnce vatandaşlarla birlikte sokakları süpürdü, çöp topladı.

TEMİZ BORNOVA, TEMİZ İZMİR İÇİN SEFERBERLİK

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aynı gün 11 ilçede başlattığı ‘Temizlik Seferberliği’ kampanyasının Bornova’daki ilk günü Kızılay Mahallesi’nde düzenlendi.

Etkinlikte, önce Kızılay Mahalle Muhtarlığı önünde toplanılarak ekipler oluşturuldu. Ardından her sokak tek tek gezilerek, çöpler toplanıp, süpürüldü. Temizlik seferberliğine Bornova Belediyesi temizlik ekipleri ve araçlarının yanında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden de ekipler ve araçlar katıldı. Etkinlikte 34 süpürgeci, 4 süpürge arabası, 4 konteyner yıkama aracı ve 3 kamyonet görev yaptı.

BALÇOVA ÇİÇEK GİBİ OLDU

Çiçek gibi bir İzmir sloganı ile başlayan temizlik kampanyasına Balçova’da vatandaşlar yoğun bir ilgi gösterdi. Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya’nın öncülüğünde yüzlerce Balçovalı ellerine süpürgeler alarak sokaklarda temizlik yaptı. 

Sabah erken saatlerde Balçova Belediyesi önünde toplanan vatandaşlar Sakarya Caddesi’nde ve Fevzi Çakmak Mahallaesi’nde sokakları temizledi. Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, CHP Balçova İlçe Başkanı Aygül Eryılmaz, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de vatandaşlar ile birlikte temizlik kampanyasına katıldı. Balçova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Ekipleri de kampanya programına dahil oldu. 

Kampanyanın çok iyi bir başlangıç olduğunu ifade eden Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya “Her zaman söylediğimiz bir şey var o da eğitim. Çevre Temizliğinin başlangıcının da eğitimden geçtiğine inanıyorum. Bu ve benzeri kampanyalar bu eğitimin ilerlemesine vesile olacaktır. Bu nedenle kampanyaya Katılarak destek veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Umarım en kısa sürede çevre bilincinin tam anlamıyla hayat bulduğu günlere kavuşuruz” dedi. 

BUCA'DA TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ

İzmir’de Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 11 ilçe belediyesinin katılımıyla gerçekleştirilen Temizlik Seferberliği’ne en büyük desteklerden biri Buca’dan geldi. Belediye başkanları öncülüğünde her cumartesi günü farklı mahallelerde yapılacak farkındalık çalışmaları Buca’da Doğuş Caddesi’nde başladı. Belediye emekçileri ile birlikte eline süpürgeyi alan Kılıç, cadde üzerindeki çöpleri toplarken bazı vatandaşlar şaşkınlığını gizleyemedi.  Kılıç’a teşekkür ederek, çalışmaya destek veren vatandaşlarla birlikte cadde tertemiz oldu.

BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMASI BAŞLATILDI
İzmir’in nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık ilçesi Buca’da, “İz bırakma temiz bırak” ve “Küçük bir atık/ Büyük bir batık” sloganlarıyla bilinçlendirme çalışmaları başlattıklarını hatırlatan Buca Belediye Başkanı Avukat Erhan Kılıç, “Açık hava reklam alanları ve sosyal medya mecralarında Bucalılarla buluşan kampanyamız kapsamında özel tasarımlar hazırlayarak çevre bilincinin artırılmasını hedefledik. Hasanağa Bahçesi’nde çektiğimiz ve bir çocuğun gözünden çevre kirliliğinin anlatıldığı kısa filmimizi sosyal medyada yayınladık. Büyük ilgi toplayan çalışmalarımızın çevre ve temizlik konularında istediğimiz farkındalığı yaratması en büyük arzumuz” diye konuştu.

BAŞKAN OLDUĞUNA İNANMADILAR
Doğuş Caddesi’nde “mesai arkadaşlarım” dediği belediye işçileriyle beraber yaptıkları temizlik çalışmasının da çok verimli olduğuna dikkat çeken Kılıç, “Bazı vatandaşlar belediye başkanlarının elinde süpürgeyle temizlik yapmasına çok şaşırdı. Bazıları ise benim başkan olduğuma inanmadı. Ancak hemşehrilerimizden çok güzel geri bildirimler aldık. Hiçbir hemşehrimiz İzmir’e de Buca’ya da toz kondurmayana kadar bu çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?