Hibrit araç için ÖTV desteği talebi

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, taksilerde düşük egzoz emisyonuna sahip hibrit araçlar kullanılabilmek için, hükümetten ÖTV desteği beklediklerini söyledi.

ÇEVRE 06.09.2019, 11:29
Hibrit araç için ÖTV desteği talebi

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası 'yeşil' taksilere geçiş için bir süredir çalışma yürütüyor. Düşük egzoz emisyonuna sahip araçlar ile yolcu taşımacılığı yapılarak, İzmir'de hava kalitesinin iyileştirilmesine katkıda bulunulması hedefleniyor.

Oda Başkanı Celil Anık, bu kapsamda elektrikli ve hibrit araçları incelediklerini, teknik uzmanlardan da destek aldıklarını ifade etti. Anık, elektriklilerin mevcut batarya teknolojileri nedeniyle taksiler için uygun olmadığını belirterek, "Şarj süreleri uzun, menzil düşük. Şarj noktaları da yetersiz. Bu dezavantajlar nedeniyle elektrikli otomobiller kullanışlı değil. En ideal çözüm ise hibrit. Şehir içinde çoğunlukla elektrik motorun devrede olduğu bu araçlar hem havayı temiz tutacak hem de İzmirli taksicilerin Türkiye'ye örnek olmasını sağlayacak" dedi.

Aynı zamanda Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Celil Anık, hibrit araçlarda en büyük engelin ise benzinli ve dizellere göre daha yüksek ÖTV oranı olduğunu dile getirdi. Anık, hükümetten teşvik beklediklerini söyleyerek, "Şu an şehir içinde sürekli seyir halindeki araçların önemli bölümü taksiler. Eğer hükümetimiz, hibritte ÖTV desteği sağlarsa taksiler çevre dostu haline gelir, şehirlerimizde hava kalitesi yükselir. Böylece toplum sağlığı açısından da önemli bir adım atılmış olunur" diye konuştu.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
az bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?