Foça halkı isyan etti: 'Bu insanlık suçu devam ederse on binler olacağız'

Foça'nın Aliağa ilçe sınırında, demir-çelik fabrikalarıyla termik santralin kullandığı kül ve cüruf depolama alanında son dönemde çıkan yangınlar, Foçalıları isyan ettirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Foça Belediye Başkanı Gürbüz, "Bu lanet insanı sinsice öldürüyor. Bu insanlık suçu devam ederse, on binler olacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz" dedi.

ÇEVRE 06.05.2019, 15:56 06.05.2019, 17:02
Foça halkı isyan etti: 'Bu insanlık suçu devam ederse on binler olacağız'

Foça, Ilıpınar Köyü Gölyüzü mevkiindeki orman ve su kaynakları bakımından zengin arazinin cüruf döküm alanı olarak kullanmasına ve bu alanda çıkan yangınlara büyük tepki gösteren Foçalılar, Hükümet Konağı önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından suç duyurusunda bulundu.

Foça Belediyesi, Foça Belediyesi Meclis Üyeleri, Foça Kent Konseyi, Foça Çevre Platformu, Foça Forum, Yeni Foça Forum ve CHP Foça İlçe Teşkilatı ile Foça halkının katıldığı duyuruda, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasının ardından Foça Cumhuriyet Savcılığı'na, yangın çıkış sebebi ve tespiti halinde şüpheliler hakkında kusur tespitinin yapılması talebi iletildi.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz'ün yaptığı açıklama şöyle:

'BU NASIL AYMAZLIKTIR!'

''Bizler Foça’nın havasından, suyundan, ekmeğinden vücut bulmuş insanları olarak, havamıza, suyumuza ekmeğimize karşı yapılan bu saldırıyı, bu insanlık suçunu duyurmak için toplandık. Bunun için bir olduk ve bu saldırı devam ederse binler, on binler olacağımızı da herkesin bilmesini istiyoruz. Ilıpınar Gölyüzü mevkiinde 6 Nisan Cumartesi günü ikinci kez çıkan yangının ardından dün de daha henüz bir ay geçmeden 3. kez aynı alanda yangın çıktı. 6 Nisandaki yangın 48 saat sürmüştü. Bu bakalım ne zaman sönecek. Bu nasıl bir iştir. Bu nasıl bir aymazlıktır. Gencelli, Ilıpınar, Yeni Foça Kozbeyli dumanlar altındadır.

'DAHA NE KADAR SÜRECEK'

Bu bölgede yıllardır açtığımız davalara, çığlıklarımıza ne zaman kulak verilecek? İlla birileri, kameralar önünde canlı yayında ölene kadar mı? Ancak bu lanet maalesef birdenbire öldürmüyor. Sinsice, yavaş yavaş öldürüyor. Önce yer altı yerüstü sularımızı kirletmeyle başladılar, sonra toprağımızı, şimdi sıra havamıza geldi, yavaş yavaş ölüyoruz. Bu daha ne kadar sürecek bizleri. Buralardan gönderene kadar mı? Yoksa öldürene kadar mı? Söyleyin de bilelim.

'PARA KAZANMANIN SINIRI OLMALI'

Cüruf depolama tesisindeki ilk yangın hakkında bilirkişi raporuna göre; depolanan malzemelerden açığa çıkan yanıcı gazların, sıcaklığın ve nemin etkisi ile kızışarak reaksiyon oluşturduğu, kolay yanıcı maddelerin tutuştuğu sonucuna varılmıştı. Bu kolay yanıcı maddeler nedir? Cüruf zaten yanmış bir maddedir. Nasıl bir daha kolay yanar. Başka bir plastik, ambalaj, kâğıt atıklar çöpler olmasın bunlar. Her şeyin bir sınırı olduğuna göre para kazanmanın bir sınırı olmalı. Daha dumanı üstünde tüten cürufu, başka atıklarla beraber vahşice depolayacaksın, sonra da  açığa çıkan gazlar ve nem sıcağın etkisiyle diyeceksin.

'TESİS DERHAL KAPATILMALI'

Tehlike saçmaya devam eden tesis hakkında Büyükşehir Belediyesinden bölgeye gelip durumun önemini kavramalarını, bölgede hukuksuz olarak çalışan işletmelerin kapatılmasını, alınan mahkeme kararlarının uygulanmasını, bölgedeki kirleticilerin denetlenmesini ve yeni işletmelere faaliyet izni verilmemesini talep ediyoruz. Derhal bu tesis kapatılmalı, Gölyüzü mevkii kurtarılmalıdır. Yer altı sularımızın en önemli su havzasına ait bu vadi derhal boşaltılmalıdır.''

Yorumlar (0)
banner96
banner178
12°
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?