EGEÇEP'ten Dikili'deki OSB projesine tepki: 'Gasp projesidir, vazgeçilmeli'

EGEÇEP’in Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (TDİSOB) hakkında yaptığı açıklamada, “Dikili köylülerinin topraklarını gasp projesidir. Kamu yararı göz ardı edilmiştir. Bu projeden vazgeçilmeli” ifadeleri kullanıldı. 

ÇEVRE 30.11.2020, 16:20 01.12.2020, 11:40
EGEÇEP'ten Dikili'deki OSB projesine tepki: 'Gasp projesidir, vazgeçilmeli'

İZGAZETE- Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Dikili’de kurulmak istenen Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (TDİSOB)hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Online olarak yapılan açıklamayı EGEÇEP Bilim Kurulu Üyesi Erhan İçöz okudu. Yapılan açıklamada proje ‘Dikili köylülerinin topraklarını gasp projesi’ olarak nitelendirilirken projede kamu yararının göz ardı edildiği vurgulandı. Projeden vazgeçilmesi çağrısında da bulunuldu.

EGEÇEP Bilim Kurulu Üyesi Erhan İçöz’ün okuduğu açıklama şöyle:

‘KAMU YARARI GÖZ ARDI EDİLİYOR’
Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi Projesi, Dikili köylülerinin topraklarını gasp projesidir, bu projeden vazgeçilmelidir. Bu projede, dar gelirli köylülerimiz, çiftçilerimiz yoktur. Böyle bir proje oluşumunda hedeflenen ilk amaç ‘kamu yararı’ olmalı iken bu projede kamu yararı tamamen göz ardı edilmiştir. Tanıtım yazılarına göre, her ortağın payı en az 3000 m2 olacak ve bedeli de en az 3.000.000 TL olacaktır. Toplam 3000 dönüm arazi bu işletmelere tahsis edilecektir. Diğer bir deyişle, köylünün toprağı elinden alınarak, Dikili TDİSOB’ye verilecektir. Arazilerin ne şekilde köylüden alınacağı belirsizdir. Acele kamulaştırma, burada da uygulanarak, köylülerin elinden tarlalarının yok pahasına alınması mı hedefleniyor? 

‘ÇİFTÇİ ÖRGÜTLERİ VE YEREL İNİSİYATİFLER YER ALMIYOR’

Dikili TDİOSB tanıtım yazılarına göre projenin içeriği özet olarak aşağıdaki gibidir: Tesisler, Jeotermalin yanı sıra güneş, rüzgar ve biyogaz gibi sürdürülebilir ve yenilebilir enerji kaynaklarıyla ısıtılacak modern, teknolojik, topraksız seralarda, kaliteli yaş sebze ve meyve üretilecektir. Dikili TDİOSB alanı 3 milyon m2 büyüklüğünde olup proje sahasında yaklaşık 1,8 milyon m2 modern teknolojik sera alanı 300.000 m2 ihtisas konusuna uygun sanayi tesislerinin yer alacağı sanayi parselleri yer alacaktır. Dikili TDİOSB içinde yaklaşık 49 adet sera parseli 35 adet de sanayi parseli bulunmaktadır. Dikili TDİOSB ile modern ve teknolojik seralarda, iyi tarım uygulamalarıyla katma değeri yüksek yaş sebze ve meyve üretimi hedeflenmektedir. Ayrıca buna bağlı sanayinin gelişmesi ve tarım sanayi entegrasyonunun sağlanması amaçlanmaktadır. TDİOSB alanımızda bütün alt yapı hizmetleri bölge yönetimimiz aracılığıyla yapılacaktır. Her parsel başına getirilecek olan alt yapı hizmetleri (yol, atık su, içme ve kullanma suyu, elektrik, telekom, yağmur suyu ve ısıtma hattı vd.) yatırımcılara hazır halde sunulacaktır. Seraların ısıtması bölgedeki jeotermal enerji kaynakları kullanılarak sağlanacaktır. Dikili TDİOSB alanında, sanayi parseli talepleriniz en az 3.000 m2, üretici sera parseli talepleriniz ise en az 25.000 m2 olmak durumundadır. Bu projede, çiftçi örgütleri ve herhangi bir yerel inisiyatifler yer almıyor. İşte kurucu ortaklar: Ege İhracatçılar Birliği (EİB), İzmir Ticaret Borsası (İTB), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Odası (İZTO), Dikili Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası. 

‘YATIRIMCIYA BALLI BÖREK’

Dikili’nin tarım arazileri, sermayeye peşkeş çekilecek ve üstelik bu para babaları çeşitli teşviklerle donatılacaklar. Örneğin, ekmek alırken bile KDV ödenirken, bu yatırımcılar KDV’den muaf tutulmuştur. Onların ayrıcalığı mı var? Dikili TDİOSB’na tanınan muafiyetler: Arazi alımlarında KDV muafiyeti, tesis tamamlandıktan sonra 5 yıl emlak vergisi muafiyeti, su doğal gaz ve iletişim giderleri düşük olacak, parsel bölme/birleştirmede vergi muafiyeti, inşaat ve işletmede, yerel yönetimlerin vergi muafiyeti, katı atık vergi muafiyeti, atık su vergisinden muaf, bazı makine teslimatlarında KDV muafiyeti, çevre temizlik vergisinden muaf, yapı denetim şirketlerine ödenecek bedellerde yüzde 75 indirim, Ziraat bankasından yüzde 100 subvansiyonlu,2 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli kredi, gümrük vergisinden muaf, çeşitli vergi indirimleri, sigorta ödemelerinde destek… Kısacası tam anlamıyla ballı börek sunuluyor yatırımcıya. Şimdi bunlara bir de JES eklenmiş. 

‘BUNCA AYRICALIK NİYE?’
 

EGEÇEP olarak soruyoruz: Bunca ayrıcalık niye? Yetkililere sesleniyoruz; Sermayeye değil köylüye, çiftçiye aynı destekleri vererek tarımsal üretimi teşvik edin. EGEÇEP olarak, bu ayrıcalıklara karşı olduğumuzu, köylümüzün çiftçimizin toprağının gasp edilmesine karşı mücadele edeceğimizi, yetkililere ve kamuoyuna duyuruyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
15°
hafif yağmur
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208