Egeçep'ten barolara baskıya kınama: Yanınızdayız

Ankara'ya yurdun dört bir yanından çoklu baro sistemini protesto etmek için yürüyen baro başkanları kente giremeden durdurulmuş uzun uğraşlar sonucu Ankara'ya girmeyi başarmış ve Anıtkabir'e ulaşmışlardı. Yaşananların ardından bir çok kurum barolara destek mesajları yayınlarken Egeçep de baroların yanında olduklarını ve baskıları kınadıklarını belirttiler.

ÇEVRE 24.06.2020, 13:54 24.06.2020, 14:01
Egeçep'ten barolara baskıya kınama: Yanınızdayız

Ankara'ya yurdun dört bir yanından çoklu baro sistemini protesto etmek için yürüyen baro başkanları kente giremeden durdurulmuş uzun uğraşlar sonucu Ankara'ya girmeyi başarmış ve Anıtkabir'e ulaşmışlardı. Yaşananların ardından bir çok kurum barolara destek mesajları yayınlarken Egeçep de baroların yanında olduklarını ve baskıları kınadıklarını belirttiler. 

EGEÇEP'in açıklaması şöyle; 

Doğayı korurken, ekolojik yıkıma karşı mücadele ederken, en önemli güçlerimizden biri hukuktur, hukuk alanında verdiğimiz mücadeledir. Doğa için verilen mücadelelerinin olmazsa olmaz bir bileşeni olan Barolar, bu dönemde hiç olmadığı kadar baskı ve saldırı altındadır. Yapılmak istenen yasa değişikliği, halkın hak arama mücadelesinin önünü kesmek, doğayı savunan kişi ve örgütleri etkisizleştirme amacı da gütmektedir.

BAROLAR ANAYASAL HAKLARIMIZIN KORUYUCUSUDUR

Barolar, hukukun adil bir şekilde oluşması, halkın, doğanın, emeğin, kadınların, çocukların, mültecilerin haklarının savunulmasının yanı sıra demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, anayasal haklarımızın koruyucusudur.

Siyasal iktidar, giderek arttırdığı baskılara karşı halkın yanında yer alan Baroları zayıflatmak, bölmek ve kendisine bağımlı hale getirebilmek amacıyla, Baroların seçim sistemini değiştirerek, özellikle üç büyük ilde yandaş barolar oluşturma peşindedir.

Çoklu baro sistemi kurularak, baroların işlevsizleştirilmesine yönelik hazırlanan yasa taslağına karşı kamuoyunun dikkatini çekmek, taslağı protesto etmek ve bu taslağın geri çekilmesi isteklerini dile getirmek amacıyla, bulundukları illerden “Savunma Yürüyor” şiarı ile Ankara’ya doğru yürüyüşe geçen baro başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Ankara’ya ulaştıklarında Valilik tarafından engellenmiş, ardından etrafları bariyerlerle çevrilip bunların dışına çıkmalarına ya da dışarıdan içeri girilmesine izin verilmemiştir. En temel insani gereksinimlerini karşılamaları dahi engellenmiştir. Gece yağmurda battaniye verilmemiş, dışardan sandalye, oturma grubu alınması engellenmiş, Başkanların ihtiyaçlarını giderdiği kafeterya, sosyal mesafe kuralları bahane edilerek kapattırılmış, Baro Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri eziyete maruz bırakılmıştır, fiili bir gözaltı uygulanmıştır. Baro başkanlarını kanunsuz emir vererek engelleyen, eziyete, işkenceye ve kötü muameleye maruz bırakan kanunsuz emri verenler ve bu emirleri uygulayanlar yargılanmalıdır.

Bu süreçte, tüm yurtta avukatlar, Ankara’da engellenen temsilcilerini desteklemek amacıyla eylemler gerçekleştirmiştir. 28 saatin sonunda direnişleri, örgütlü mücadeleleri başarıya dönüşen Baro başkanları ve baroların yönetim kurulu üyeleri, avukatları temsilen Anıtkabir’de yapılması planlanan basın açıklamasını gerçekleştirebilmiştir.

Yıllardır, ekoloji mücadelesinde bizlere karşı yürütülen baskılar ve hukuksuz uygulamalar, bu kez Baroların ve onların üyesi on binlerce avukatın düşüncelerini ifade etmelerinin engellenmesine kadar varmıştır. Anayasal haklarını kullanamaz hale getirilen avukatlar bizlere göstermektedir ki hukuk devleti olduğu iddia edilen ülkemizde, yurttaşlar hukuksal açıdan güvende değildir.

HAK ARAMA MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

Doğanın, halkın, emeğin yanında yer alan diğer meslek odalarının yanı sıra Baroların da etkisizleştirilmesi amaçlanmaktadır. Hiçbir aykırı görüş ve sesin duyulmasına izin verilmeyen, düşünce ve ifade özgürlüğünün tamamen ortadan kaldırıldığı, otoriter bir siyasal düzenin yerleştirilmek istendiği açıkça bellidir.

Bir çevre/ekoloji örgütü olarak EGEÇEP, bu haklı mücadelelerinde avukatlarımızın yasal meslek örgütü olan Baroların hak arama mücadelesini sonuna kadar destekliyor ve iktidarı “yasa değişiklği teklifini geri çekmeye” davet ediyoruz. Doğayı savunmak, yaşam hakkını savunmaktır, toplumsal düzenin doğayla uyumlu olmasını savunmaktır, demokratik toplumu savunmaktır. Tüm bu mücadelelerimizde, avukatlarımız bizimle birlikte özveriyle mücadele yürütürken, bizler de onların mücadelesinde onları yalnız bırakmayacağımızı yetkililere ve kamuoyuna duyuruyoruz.

Baroların susturulması, halkın susturulmasıdır, doğayı savunan yaşam savunucularının susturulmasıdır, kabul etmiyoruz ve her türlü meşru yolla Barolarımızın mücadelesini destekliyoruz. Güçlü Baro, hukuk, adalet ve hak arama mücadelesinde Güçlü Yurttaş demektir. Tüm topluma örgütlü mücadeleleriyle, kararlılıklarıyla örnek olan, vazgeçmeyen, teslim olmayan, biat etmeyen Barolarımızı ve değerli üyeleri Avukatları kutluyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
26°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?