Efemçukuru altın madeniyle ilgili çarpıcı detay: 'Yerel bürokrasiyle işbirliği yaptılar'

Efemçukuru’nda Kanadalı Tüprag şirketiyle alt taşeron olarak çalışan ve davalık olan Doğşen Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Doğan, yabancı maden şirketlerinin bir ülkenin siyasetçi, bürokrat, basın mensubu, sivil toplum örgütü ve yerel işbirlikçileri ile madenlerin hangi aşamalardan geçerek sömürüldüğünü anlattı.

ÇEVRE 14.08.2019, 15:30 15.08.2019, 09:21
Efemçukuru altın madeniyle ilgili çarpıcı detay: 'Yerel bürokrasiyle işbirliği yaptılar'

Cumhuriyet'te yer alan Kaz Dağları dosyası yazı dizisinde İzmir'in ekolojisini kirleten Efemçukuru altın madeni ile ilgili çarpıcı bir bölüm yer aldı. 

Efemçukuru’nda Kanadalı Tüprag şirketiyle alt taşeron olarak çalışan ve davalık olan Doğşen Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Doğan'ın söz konusu yazı dizisinde yer alan maden şirketleri ile ilgili açıklaması şöyle; "Şirketlerin, madenden devlete verilen paydan, kesilen ağaca kadar yaptığı her açıklamanın yalan olduğunu belirten Doğan, “Yerli işbirlikçiler olmasa bu sömürü düzeni kurulmaz” diyor ve yabancı şirketlerin operasyonlarını sekiz aşamada şöyle sıralıyor:

1- Öncelikle çalışma yapacakları ülkelerde, tabii Türkiye’de de Maden Tetkik Araştırma ‘Daireleri’ndeki maden saha bilgilerine sahip saha mühendisleriyle ilişkiye girerler. Nerede, ne tür maden var ise haritalarıyla birlikte bütün bilgilere ulaşırlar. Tabii ki aldıkları bu hizmetlerin bir bedeli oluyor. Tüprag özelinde, Maden Tetkik Araştırma da hizmet aldıkları kişinin oğlunu işin başına, halkla ilişkiler müdürü olarak görevlendirmişlerdi. Şimdilerde bu kişi Mehmet Yılmaz, Tüprag Genel Müdürlüğü görevindedir.

2- İlgili bakanla (geçmişte Enerji Bakanlığı idi) ilişkiye girerek çalışmak istedikleri maden sahalarını kapatıp ruhsatlandırırlar. Tepki çekmemek için yerli ortaklar bulurlar.

3- Bölgede itibarlı kişilerin ihtiyaç ve zaaflarına göre, köylülerin taleplerine uygun öneri paketleri, projeleri hazırlarlar. Böylelikle madenden olumsuz etkilenen çevreleri nötralize ederler. Çoğu zaman da bu çevrelere verdikleri sözleri tutmazlar.

4- Sivil toplum kuruluşlarını ikna eder, bu kurumların içinden insanlar devşirirler.

5- Yerel bürokrasi, valilik, kaymakamlık, jandarma komutanlığı, orman bölge ve şube müdürleri ve DSİ ile ilişki kurarlar.

6- Yerelde belediye başkanları, meclis üyeleri, parlamentoda hem iktidar hem de muhalefet milletvekilleri ile yakın ilişki kurarlar. Tüprag’ın o dönemde yakın ilişki kurdukları milletvekilleri Hamdi Türkmen, Hakan Tartan, Bülent Zarif ve birkaç kişi daha vardı. Milletvekillerine olabildiğince projede iş olanakları sağlarlar. Onlara yakın müteahhitlere de malzeme tedariki, hizmet alımı gibi işler verirler. Basın mensuplarına ise aylık ödenekler, bağışlar ve gazete ilanları şeklinde ödemeler olur. Milletvekili ve basın mensuplarını gerekirse tek tek isimlendirerek hangi işlerde hizmet aldıklarını belirtebiliriz.

7- Lehlerinde yasa çıkartırlar. Artık iktidar ve muhalefette birçok kanal açtıkları için (buna Adalet Bakanlığı dahil) bir biçimde kendi çıkarlarını koruyucu yasaları da Meclis’ten geçirtirler. 

8- Yasaları uygulamakta direnen mahkeme hâkimi ve başkanlarını, bakanlıktaki ilişkileri sayesinde tayin, sürgün gibi yaptırımlara tabi tutarlar. Bilirkişileri kendilerinin çıkarlarını koruyacak kişilerden oluşmasını sağlarlar. Özellikle bilirkişiler üzerinde çok özenle çalışırlar. Üniversite hocaları başta olmak üzere ciddi bedeller öderler. Davalarına yardımcı olacak özel raporlar hazırlatırlar. Bu raporların bedeli de oldukça uçuk rakamlardır.

9- Devlet kurum ve kuruluşlarına yanıltıcı bilgi ve belgeler sunarlar. Ne yazık ki bu aşamalarda bürokratları çok iyi kullanırlar. Tüprag özelinde bakanlıklara ve kamuoyuna bildirdikleri kesilen ağaç sayısı, gerçek kesilen ağaç sayısının yüzde 25’i kadardır. Ayrıca yeraltındaki cevher madeninin toplam rezervinin yüzde 35’i kayıtlara geçmiş ve devlet bu oranlar üzerinden bedel tahsil etmektedir. Özellikle yeraltı kapalı sistem olması nedeniyle ölçümü çok zordur. Zaten maden sahalarına kimse girememektedir. Yani devletin kaybı yalnızca yüzde oranlarıyla değil, saklı tutulan oranlarda da ayrıca kayıpları vardır.

Yorumlar (5)
Arici resat 3 ay önce
Bakin kardesim bu halk uyuyor dun bu ulkeyi isgal ederek yapamadiklarini bu gun satilmis yerli isbirlikcilerle yapiyorlar bu ulkenin altin madenleri talan ediliyor devleti yonetenler satilmis birisi beka beka diye ciyak ciyak bagiriyor lan ne bekasi sen sozde milliyetci sin neden ingiliz amarikali kanadali bu ulkede yuzde 4 le altin cikariyor bunu neden gormuyorsun vatandas uyuyor 650 bin ton degil bunun bin kati altin var dag tas altin kayniyor sadece bu altini devlet isletse 82 milyon sirtinin ustune yatsa besler ama durum cok vahim bu ulkeki amarikalisi ingilizi kanadalisi firansizi somuruyor ben sadece yaziklar olsun diyorum
Aynur gizer 3 ay önce
Savaşsız kazananlar! Şimdi artık dağ kapatıyorlar! Sömürü, talan, doğa katliamı hepsi var! Devlet dur demeli artık ve kendi kurumlarıyla çıkarmalı madenleri!
Halil 3 ay önce
Mehmet bey hayirdir ilk kazmayi efemcukuruna vuran dogşen di iyiydiniz
Doğan özirmak 2 ay önce
Mehmet beyin mamasi kesilmistir.yerken konyssaydin
İlhamı Arslan 3 ay önce
Tuprag ile davalık olmadan önce bu açıklamaları yapsaydı inandırıcı olurdu. Kakdı ki söyledikleri arasında (az isim verdiği ve ayrıntıya girmediği icin) yeni bir şey yok..
banner96
banner177
14°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?