CHP'li gençlerden RES tepkisi

İZMİR'de CHP'li gençler, Çeşme Ovacık ABK Enerji Şirketi tarafından yapılan RES'lere tepki gösterdi. CHP'liler, türbinlerin doğal SİT alanına kurulduğunu ve yerleşim yerlerine çok yakın olduğunu belirterek, zeytinlerin kuruduğunu, arıların bölgeyi terk ettiğini söyledi.

ÇEVRE 22.02.2016, 10:55 22.02.2016, 10:06
CHP'li gençlerden RES tepkisi

CHP İzmir İl Başkanı Sinan Sarıküse, CHP Çeşme Gençlik Kolları İlçe Başkan Enis Tepekule ve gençlerle birlikte türbinlerin altında yaptıkları basın açıklamasında yenilenebilir enerji kaynaklarına karşı olmadıklarını, ancak RES'lerin yerleşim yerlerine çok yakın SİT alanlarına kurulduğunu, bunun da doğaya zarar verip, ekolojik dengeyi bozduğunu söyledi. Sarıküse, şöyle konuştu:

"Bu alan doğal SİT. Çeşme dünyanın en güzel turizm merkezlerinden biri. Türbinler 106 desibel ses çıkararak gürültü kirliliği yaratıyor. Enerji şirketi inşaat izni dolmuş olmasına rağmen, adaleti çiğneyerek çalışmalarına iş makineleri ile devam ediyor. Burada yetişen hurma zeytinler kurudu. Üretici ilaçla üretim yapmak zorunda. Arılar bölgeyi terk etti. Sadece kendi ceplerini düşünen 'kendine faydacı' zihniyet nedeniyle bunları yaşıyoruz. Köylüye açıklama yapmadan ellerinden arazileri almışlar. Toprak sahiplerine 'acele kamulaştırma' ile ilgili tebligatlar ulaştırılınca halkın haberi oluyor. Köylü kendi toprağında işgalci durumuna düşüyor. Yapılacak projelerle ilgili halk yeterince bilgilendirilmedi. ÇED raporu alınmasına gerek görülmüyor. Köylünün hukuk mücadelesi sürüyor. Biz CHP'li gençler olarak ahtapot gibi bu şekilde kurulan RES'lerin yakasını bırakmayacağız."

Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
20°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?