Ayrancılar'ın asırlık ağaçları yaşlandıkları için kesiliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ayrancılar ormanında başlatılan ağaç kesim çalışması, Ayrancılar halkının tepkisine neden oldu.

ÇEVRE 04.05.2019, 10:13
Ayrancılar'ın asırlık ağaçları yaşlandıkları için kesiliyor!

Ayrancılar’da muhtarlar da, vatandaşlar da, sivil toplum kuruluşu temsilcileri de ağaç kıyımına karşı çıktı. Ancak buna rağmen ağaç kesim çalışmaları devam ediyor. Bizim Torbalı'dan Hasan Demir'in haberine göre, yaklaşık 50 yaşına ulaşan çam ağaçları yaşlandıkları için kesiliyor. Edinilen bilgiye göre, kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikileceği kaydedildi. Fakat vatandaşlar tüm ağaçların bir anda kesilmesinin sel felaketine ve erozyona neden olacağı görüşünü savunuyor.

AYRANCILAR’I SEL VE ÇAMUR BASACAK ENDİŞESİ VAR

Ayrancılar’ın yerlileri, 50 yıl önce yaşanan felaketlere dikkat çekerek ağaç kesimini önlemek istiyor. Şuanda kesilen çam ağaçları yetiştirilmeden önce şiddetli yağmurlarda ormandan aşağıya akan su ve çamur nedeniyle Ayrancılar’da felaket yaşandığını ifade eden vatandaşlar, ağaçlar kesildikten sonra aynı felaketin yeniden yaşanabileceğine dikkat çekiyor. Vatandaşların talebi, ağaçların yıllar içinde kademeli olarak kesilerek olası bir felaketin önüne geçilmesi. 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
31°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?