5 yıldır gömülü olan yunusun iskeleti EÜ Tabiat Tarihi Müzesi'nde!

Organik kısımları çürümek üzere 5 yıl önce Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne gömülen yunus, topraktan çıkarıldı.

ÇEVRE 16.10.2019, 13:13
5 yıldır gömülü olan yunusun iskeleti EÜ Tabiat Tarihi Müzesi'nde!

Bengisu Atalay Egeli bilim insanlarının 5 yıl önce gömdüğü şişe burunlu yunusun iskeleti bilime kazandırılmak ve sergilenmek üzere gömüldüğü Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi’nebahçesinden çıkarıldı. Çalışmaları yerinde inceleyen EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bundan 5 yıl önce organik kısımları çürümek üzere toprağa gömülen şişe burunlu yunusu araştırmacılarımıza kaynak oluşturması amacıyla çıkarıyoruz.Şişe Burunlu Yunus (afalina) iskeleti üniversitemiz bilim insanları tarafından bilime kazandırıldı. Özellikle temel bilimlerde anatomi çalışacak bilim insanlarına ve öğrencilere önemli veriler sunacak. Ayrıca her yıl yüzlerce ilk-orta ve lise öğrencilerinin ziyaret ettiği Tabiat Tarihi Müzemizde sergilenecek. Bu tür çalışmalarla bilime destek olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

"MÜZEDE SERGİLENECEK"

İzmir Çeşme'ye bağlı Ildırı Beldesi sahilinde ölü olarak karaya vuran yunus, bundan 5 yıl önce EÜ Tabiat Tarihi Müzesi'nde iskeletinin sergilenmesi için organik kısımları çürümek üzere toprağa gömüldü. EÜ Tabiat Tarihi Müzesinde görevli bilim insanları tarafından bundan 5 yıl önce gömülen yunusun, iskeleti sergilenmek üzere topraktan çıkarıldı. Yunus’un iskeletine doğal şekli verilerek Tabiat Tarihi Müzesi'nde sergilenmeye başlanacak. Gömüldüğünde boyunun 2.35 metre, ağırlığının da 250 kilogram olduğu kaydedilen şişe burunlu yunusun çıkarılan iskeletinin de büyük olduğu görüldü.

"FEN FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ KATILDI"

EÜ Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tümel Tansu Kaya koordinatörlüğünde gerçekleştirilen çalışmaya EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Yaşa,  Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş, Botanik Bahçesi Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım, Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kerim Çiçek ve EÜ Fen Fakültesi öğrencileri katıldı.

"ZOOLOJİ VE BİYOLOJİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Şişe Burunlu Yunus olarak geçen TursiopsTruncatusların 3.8 metre boya ve 650 kilogram ağırlığa kadar çıkabileceğini belirten EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş, “ Çıkardığımız şişe burunlu yunus iskeleti Tabiat Tarihi Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde eğitim amaçlı sergilenecektir. Bu iskelet Zooloji Anabilim Dalı için önemli olduğu kadar Biyoloji Bölümü öğrencileri için de önemli bir tür olacaktır” dedi.

Türkiye’de halka açık sergilenen türün ilk örneği olacağının altını çizen EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kerim Çiçek ise  “ Türkiye’de yalnızca iki ya da üç örnek mevcuttur. Ancak üniversitemize gelen ziyaretçilere açık olarak sergilenen tek örnek olacaktır” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
20°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?