'Önce çevre' diyen hâkimler darmadağın

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 3228 hâkim ve savcının yerlerini değiştirdi. Yer değişikliği yapılan hâkim ve savcılar arasında çevre davalarında olumlu karar verenler de var.

ÇEVRE 07.06.2016, 09:25 07.06.2016, 09:25
'Önce çevre' diyen hâkimler darmadağın

Özer AKDEMİR -  Çevre davalarına bakan avukatlar bu yer değiştirmelerin çoğunun "sürgün" ya da "tenzil-i rütbe" olduğu görüşündeler.

"CERATTEPE'YE MADEN OLMAZ" DİYEN SON HÂKİM DE GİTTİ

Artvin Cerattepe'ye yapılmak istenen altın madeni ile ilgili açılan davada bilirkişi raporundaki görüşe aynen uyarak "Ya Artvin ya maden" içerikli bir karar veren Rize İdare Mahkemesi heyetinden kalan son hâkim de koltuğundan oldu. Cerattepe, MNG Holdingin Kavak HES gibi birçok çevre davalarında yaşamın korunmasına dönük kararlar veren bu heyetten 2015 Ocak ayından bu yana dağıtıldığını belirten Av. Yakup Okumuşoğlu, " Cerattepe kararının altında imzası bulunan Rize İdare Mahkemesi heyetinin tüm üyeleri bu son kararname ile vergi dairelerine atanırken, Başkanı ise daha pasif bir görev olan Bölge İdare Mehkemesi'ne düz üye olarak atandığını belirten Okumuşoğlu, "Ocak 2015de iki hâkim gitti. 2015 Haziranında iki hâkim daha gitti, en son kalan hâkim Yener Ata bey de bu kararla gitti" dedi.

""AYELHE KARAR VERENLER DARMADAĞIN

Bu hâkimlerin bilirkişi raporlarında yazan görüşler doğrultusunda karar verdiklerini ve bu kararların da yaşamın korunmasından yana olduğunu aktaran Okumuşoğlu, "Şimdi süreç tam tersi işliyor. Bu hâkimler gidip yerine gelenler aynı şekilde devam ediyor olsa tamam denecek ama öyle değil. Heyet değişimi ile birlikte kararlar da değişmeye başladı. Mevcut iktidarın işine gelmeyen tüm kararlara imza atan hâkimler sağa sola gönderiliyor. Gerçek bu. Yıllardan beri, özellikle 17-25'den sonra daha da çok görüyoruz. Kaçak Saraya yürütmeyi durdurma verenler de darmadağın oldular. Kim aleyhe karar verdiyse darmadağın oldular.

DEVLET ŞİRKET RANTI TAM GAZ

Bundan sonra Bakanlıkların idari işlemlerine karşı açılan, özellikle çevre davalarında lehe karar almak çok zor" dedi. "Bölgede devlet şirket-şirket devletin rant işleri ise tam gaz devam ediyor" diyen Okumuşoğlu, "Hukuk devletinden devletin hukukuna geçişi de tam gaz yaşıyoruz, idrak ediyoruz zaten... Ne diyelim artık... Halkın devletine değil de devletin halkına hayırlı uğurlu olsun..." dedi.

""URLA VİLLALARI HÂKİMİ DE GİTTİ

Öte yandan en ilginç atamalar Urla Villaları Davası olarak bilinen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a ait olduğu ileri sürülen Zeytineli Köyünde bulunan, SİT alanındaki kaçak villalarla ilgili davanın hâkimleriyle ilgili oldu. Villalar SİT alanında yıkılsın diyen hâkimler sürgün edilirken, 'SİT kaldırılsın, villalarda kalsın" diyenler ise terfi ederek mahkeme başkanı yapıldılar.  Bölge İdare Mahkemesi Başkanı iken İdare Mahkemesi Başkanlığına indirilen Hâkim Osman Ermumcu, villaların kaçak olduğu ve yıkılması gerektiği yönünde karar verince, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı avukatları tarafından 'reddi hâkim" talebine maruz kalmıştı. Mahkeme Başkanı Ermumcu bu 'redd-i hâkim' talebine gönderdiği zehir zemberek savunmasında, Bakanlığın adeta villa sahipleri yerine geçerek hâkimin reddedilmesini istemesinin başlı başına trajik olduğunu belirterek, kendilerinin davadan reddedilmesi talebinin bir taktik olduğunu, esas olarak sit derecelerinin düşürülmesi davası için malzeme üretmenin amaçlandığını söylemişti. Ermumcu ayrıca, “...Müdahil adına gereksiz bir çabayla bazı hâkimleri davadan bertaraf etme kastıyla hareket etmesi bir kamu kurumuna-bakanlığa yakışmamaktadır” demişti. Ermumcu HSYK Karranamesi ile İstanbul'a düz İdare mahkemesi hâkimi olarak atandı.

1.5 AYDIR YAZILMAYAN KARAR

Edindiğimiz bilgilere göre Ermumcu hakkındaki bu reddi hâkim talebi uzun zaman önce Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedilmiş olmasına rağmen, kararı bir türlü yazılmadığı için Urla davasında da heyet esastan karar veremiyordu. Konuyu değerlendiren bir hukukçu "Demek ki bu değişimi bekliyorlarmış" dedi.

BAKANLIKTAN YANA OY VERENLER BAŞKAN OLDU

Çevre davalarına bakan hukukçulardan, Urla villa davalarının da avukatı Şehrazat Mercan Urla davasına bakan mahkeme başkanının İstanbul'a İdare Mahkemesi üyesi olarak, davada keşifleri yapan Naip üye Erkan Altun'un Gaziantep'e atanmalarını sürgün olarak niteledi. Urla villalarının bulunduğu alanın SİT olduğuna karar vererek yürütmeyi durduran mahkeme kararını Adli tatilde nöbetçi mahkemece kaldırıldığını hatırlatan Mercan, "bu yürütmeyi durdurma kararını veren, 'villa arazisi SİT olmaktan çıkarılsın' diyen hâkim Barış Çelik son HSYK Kararnamesi ile Batman'a Vergi Mahkemesine Başkan olarak atanmış. İstanbul'a atanan eski İdare Mahkemesi Başkanı Osman Ermumcu'nun heyet başkanı olduğu dönem de villaların bulunduğu alandaki SİT değişikliğinin kanuni olmadığına hükmederek, alanın tekrar 1. derece doğal SİT olması gerektiğini yönünde kararına muhalefet eden Hâkim Özlem Erol'da Batman'a İdare Mahkemesi Başkanı olarak atanmış. Yani Bakanlığın işlemine uygun hareket edenleri başkan yapmışlar" diye özetledi.

(İzmir/EVRENSEL)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
31°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?