‘15 Temmuz Meydanı değil İzmir gibi bir meydan istiyoruz’

Güzelyalı ve Hatay sakinleri Mithatpaşa Parkı'nın, yapılan yeni bir düzenleme ile adının 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı olarak değiştirilmesine karşı çıkarak meydanın ismi için Büyükşehir Belediyesi'nden halk oylaması talep ediyor.

ÇEVRE 15.11.2017, 09:18 15.11.2017, 09:32 Asya
‘15 Temmuz Meydanı değil İzmir gibi bir meydan istiyoruz’

ASYA YAŞARİKİZ / İZ GAZETE - Mustafa Kemal Sahil Bulvarı trafiğini rahatlatmak ve bölgeye yeni bir soluk getirmek amacıyla Mithatpaşa Parkı önünde karayolu alt geçit çalışmaları devam ediyor.

YENİ KENT MEYDANININ ADI 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ

Büyükşehir Belediyesi, kentlilerin kesintisiz olarak denize ulaşabileceği, içerisinde dinlenme ve çocuk oyun alanlarının olduğu 71 bin 500 metrekarelik alanda oluşturulacak yeni kent meydanının adını “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı” olarak belirledi.

Meydanda aynı zamanda sanatçı Günnur Özsoy'un anıt heykel çalışması da yer alacak.

Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi ve Hamidiye Cami önünde kentlilerin kesintisiz olarak denize ulaşacağı yeni meydan projesi, parkın adı nedeniyle yurttaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.

YURTTAŞLAR HALK OYLAMASI İSTİYOR

Bölge halkı, meydanların kamusal bir alan olduğu gerekçesiyle burada yaşayan kentliler olarak meydan ile ilgili söz hakları olduğunu ve meydanın ismi ile ilgili halk oylamasına gidilmesini öneriyor.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Güzelyalı Halk Forumu’ndan Gökçe Dilan Şancı, meydanların kamusal alan olduklarına dikkat çekerek ortak bir bilinçle karar mekanizmalarının çalışması gerektiğini söyledi.

Şancı, yapılacak meydana 15 Temmuzla ilgili bir isim vermenin siyasi ve ayrıştırıcı bir dil olduğunu, meydana İzmir’i çağrıştıran ve kentlinin ortak hafızasını temel alacak bir isim verilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

‘İZMİRLİLER İZMİR’E YAKIŞIR BİR MEYDAN İSMİ İSTİYOR’

Konuyla ilgili imza kampanyası başlattıklarını söyleyen Şancı, imza kampanyası çalışmalarında İzmirlinin bu konuda çok duyarlı olduğunu ve yapılacak meydana ortak akılla bir isim verilmesi yönünde talepleri olduğunu açıkladı.

Gökçe, ‘15 Temmuz kaotik bir isim oysa bu meydan İzmir gibi aydınlık, özgürlük bir isme kavuşmalı. Diğer meclislerle de görüşüp kampanyamızı İzmir geneline yayacağız’ dedi.

Güzelyalı Halk Forumu’nun imza kampanyası masası, Göztepe Köprüsü, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda devam ediyor.

Yorumlar (5)
Gülden Özder 2 yıl önce
İzmir'e yakışır bir ad olması gerekir. 15 Temmuz kafalarımızda net değil....
Nil Üzümcü 2 yıl önce
Mithatpaşa'ya yeni yapılan ve yakında açılacak olan parka biz İzmirliler adla hangi güçlere hizmet için ne amaçla ve kimler tarafından yapılan bir darbe gecesinin adının verilmesini istemiyoruz...15 Temmuz'la demokrasiyi bağdaştıramazsınız...zira o tarihten itibaren demokrasi ve özgürlükler tamamen askıya alınmıştır. TC devletinin laik ve hukuk sistemine karşımyapılan bir darbenin adının, demokrasi beşiği ilimize yakışmayacağını, Atatürkçülükle tamamen çakışan birçoklarına adının Atatürkçü ilimize ters düşeceğini belirtmek boynumuzun borcudur...Lütfen bu yeni kurulacak olan Park'ın adını Izmir halkına sormadan, danışmadan koymayın...zira ilerde 15 Temmuz tarihinin ve o gece yaşananların bu ülke tarihinde kara bir lekenin adı olmayacağı ne malumdur!...sonradan pişman olmamak için, Park'ın adını İzmirlilere mutlaka danışın...saygılar...
Nuray Ince 2 yıl önce
15 Temmuz olmamasi yeterli !!!
adnan akyarlı 2 yıl önce
Kontrollü bir darbenin adını yaşatmak demokrasi tarihimize ihanettir. Çağdaş bir katılım yöntemi olan halkoylamasını destekliyorum.
Tuncay Ağca 2 yıl önce
Bence Ahmet Piriştina kent meydanı daha iyi bir isim olabilir.
banner96
21°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
Günün Karikatürü Tümü