İzmir'in Konak ilçesi'nde basın açıklaması yapan Kültürpark Platformu bileşenleri yaklaşık 10 bin imza toplayıp, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni, Kültürpark Projesi'ni Koruma Kurulu'ndan çekmeye, hizmet birimlerini, yapılması planlanan Folkart Basmane gökdelenlerine taşımaktan vazgeçmeye davet etti.

Konak'ta Eskisümerbank binası önünde toplanan Kültürpark Platformu üyesi yaklaşık 50 kişi, daha önce topladıkları imzalarla ilgili basın açıklaması yaptı. Gruptakiler, "Gökdelende belediye istemiyoruz", "Kültürpark bizim İzmir bizim" ve "Kentime, kültüre, tarihe dokunma" diye slogan attı. Grup adına konuşan Melikşah Göher, "İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni, hukuksuz Kültürpark Projesi'ni Koruma Kurulu'ndan çekmeye, Sancak Holding'in hukuksuz Folkart Basmane gökdelenlerine hizmet birimlerini taşımaktan vazgeçmeye davet eden iki dilekçe için imza kampanyası yaptık. Alsancak ve Karşıyaka'ya imza masaları açmayı planlarken, uzak semtlerde yaşayan kentine ve doğaya duyarlı yurttaşlarımızın telefonla, mesajla ve masalarda yüz yüze bize ilettikleri istekleri ve ısrarlarıyla masalarımızı Bornova, Gaziemir, Şirinyer, Üçkuyular'a taşıdık. Narlıdere, Çiğli gibi bazı ilçelerden gelen isteklere ise elimizdeki olanaklarla karşılık veremedik. Toplamda 10 bine yakın imza topladık. Yurttaşlarımızın büyük çoğunluğunun, Kültürpark Projesi'nin meşru bir proje olabilmesi için değişen gereksinimlere göre yeni bir Koruma Amaçlı İmar Planı yapılması gerektiğinden, parka yapılması planlanan Kongre Merkezi'nin imar planına aykırı olduğundan, bu yapının 2 bin 500 kişilik 35 bin metrekare devasa bir yapı olduğundan; Basmane gökdelenlerinin 104 bin metrekare inşaat iznine sahip olduğu halde yasa tanımaz bir şekilde, iznin iki katını aşarak 230 bin metrekarelik projeyle ÇED onayına sunulduğundan, özel sermayeye, Sancak Holding'e ait bu binaya İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet birimlerini taşıyacağından haberi yoktu" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da seslenen Göher, "Sayın Kılıçdaroğlu siz de bir İzmir milletvekilisiniz. Ağaç kesimi olmasın diye patlak veren Gezi Direnişi'nde verdiğiniz desteği, gösterdiğiniz duyarlılığı biliyoruz. Tüm bunlar ortadayken partinizin İzmir Büyükşehir Belediyesi iktidarındaki eylemlerinde, ilkeleriniz ve temel değerlerinizle bir çelişki görmüyor musunuz? Biz çok açık çelişkiler görmekteyiz. Sayın Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bir holdingin özel binasında hizmet vermesi içinize siniyor mu? Projenin imara aykırı olmasına karşın belediyenin bu hukuksuzluğa ortak olmasını sineye mi çekmeliyiz? Kültürpark'ta ağaç kesileceğini, belediyenin Koruma Kurulu'na sunduğu haritalar üzerinde kanıtlamamıza ve bir yanlışlık olduğunu söylemesine karşın, düzeltilmiş projeyi aylardır kurula iletmemesini görmezden mi gelmeli? Sayın Kocaoğlu'nun 'Ağaç kesilmemesinin garantisi benim' sözlerini, diğer projelerde kesilen ağaçlar ortadayken yeterli mi görmeliyiz" diye konuştu.

Açıklamanın ardından grup, yaklaşık 10 bin imzalı 2 dilekçenin örneklerini, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne teslim etti. Ayrıca CHP Genel Başkanlığı, Genel Sekreterliği, CHP İnsan ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, milletvekilleri ve Konak Belediyesi'ne de postayla gönderildi.