Yaşamın her alanında hemşehrilerinin yanında olmak için çalışan Buca Belediyesi, olası afet durumlarında hızla müdahale edebilmek için kurduğu Buca Belediyesi Arama Kurtarma Birimi (BUCAKUT) eğitim sürecinde sona yaklaştı.

İzmir depreminin ardından Buca başta olmak üzere ülke genelinde yaşanabilecek doğal afet ve acil durumlara müdahale edebilmek için Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın talimatıyla kurulan BUCAKUT, uzun aşamalı eğitim sürecinin ardından uygulama eğitimlere başladı.

UYGULAMALI EĞİTİM

Buca Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan ve gönüllülük esasıyla ilk etapta 45 personelin eğitime başladığı birim, Bornova’daki AFAD İzmir İl Müdürlüğü içerisinde iki haftalık saha eğitimine başladı. Gönüllüler, olası bir enkaz durumunda yapılması gereken tüm müdahaleleri uygulamalı olarak öğrenmiş olacak. Eğitim sonunda ekip, hafif arama kurtarma sertifikası alarak olası durumlarda sahada AFAD ekiplerinin çözüm ortağı olarak çalışma gerçekleştirebilecek.  Sertifikanın ardından ekip profesyonelleşme aşamasında eğitimleri yıl boyu almaya devam edecek.