Yıkım kavgasında başkanın sözü: "Kanunları uyguluyoruz"

URLA'nın Balıklıova Mahallesi sahilinde Urla Belediyesi'nin dün başladığı ve tartışmalara neden olan yıkımlar konusunda yazılı açıklama yapan Belediye Başkanı Sibel Uyar, "Kamuya ait olan, Balıklıova halkına ait olan bir alanı tekrar Balıklıova halkına emanet etmek istiyoruz" dedi.

BELEDİYE 21.01.2016, 15:05 21.01.2016, 15:05
Yıkım kavgasında başkanın sözü: "Kanunları uyguluyoruz"

Urla Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada Urla belediyesine ait 194 parsel taşınmazda yer alan ve kıyıyı işgal eden kaçak yapıların tahliye ve yıkım işlemlerine başlandığı duyuruldu. Sözkonusu yapıların Kıyı Kanunu'na aykırı ve ruhsatsız olduğu, sahiplerinin açtıkları ve reddedilen davanın Danıştay tarafından da onandığı iddia eden Urlu Belediye Başkanı Sibel Uyar, yazlıkçıların yaptıkları eylem sonucunda çok üzüldüğünü dile getirdi. Uyar şu bilgileri verdi,


“Burası Köy tüzel kişiliğine ait bir parsel. 8 tane baraka ile başlayan ve 1998 yılında valilikçe alınmış yıkım kararları olan ve 13 bin metrekarelik tek bir taşınmazdan bahsediyoruz. Muhtarlık zamanında muhtar tarafından kamp yeri olarak kiraya verilen bir yer burası. Ben Başkan olarak Urla'nın malını, köylünün malını köylüye verme niyetindeyim. Bu taşınmazı kamuya açmak istiyoruz. Bizim hiç kimsenin ama hiç kimsenin evini yıkmak gibi bir niyetimiz yok. Bizim niyetimiz, 111 kilometrelik sahil şeridi olan kıyılarımızı tüm İzmirlilere, tüm Urlalılara ve tüm Balıklıovalılara açmaktır. Köylerden gelen mallar köylerin kullanımına açılmıştır. Burada söz konusu olan yer yazlık bir yerdir. İkinci ikametgâhtır. Yine de yaz kış orada yaşayan ve başka gidecek bir evi olmayan bir aile varsa biz onlara sahip çıkacağız. 6 ay süre boyunca tüm masraflarını Kaymakamlık ve vakıf ile birlikte biz karşılayacağız. Ben de bir anneyim. Ben yıkım yapmıyorum. Ben kanunları uyguluyorum. Bütün bunları geçtim, belediye olarak şahsi ya da kişisel uygulama yapsam dahi biz bütün bunları Mülki İdare Amiri'ne göndeririz. Mülki İdare Amirimiz bize tahliyesini yapar. Biz ondan sonra işlem yaparız. Düşünebiliyor musunuz, devletin kaymakamı yanlış bir işlem olsa bu işlemi gerçekleştirebilir mi? Şuan için biz kararımızın arkasındayız. Kamuya ait olan, Balıklıova halkına ait olan bir alanı tekrar Balıklıova halkına emanet etmek istiyoruz."


DHA
 

 
 

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
22°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?