Umut yolunda can veren mülteciler için 'kimsesizler mezarlığı'

ÜLKELERİNDEKİ iç karışıklıklardan kaçıp Yunan adaları üzerinden Avrupa'ya geçmek istedikleri sırada denizde hayatlarını kaybeden isimsiz ve sahipsiz mültecilere, İzmir Doğaçay Mezarlığı'nın 412 numaralı adası ayrıldı.

BELEDİYE 06.04.2016, 11:28 06.04.2016, 12:07
Umut yolunda can veren mülteciler için 'kimsesizler mezarlığı'

Savaştan kaçıp Yunan adalarına geçmek isteyen yüzlerce mülteci Ege'nin soğuk sularında hayatlarını kaybetti. Cesedi bulunan ancak kimlikleri tespit edilemeyen, yakınlarına ulaşılamayanlar, yasa gereği, otopsilerinden sonra İzmir Adli Tıp Kurumu morgunda, 15 gün bekletildikten sonra Karşıyaka Doğançay Mezarlığı içindeki 'kimsesizler' bölümüne gömüldü. Gömülen her kimliksiz mülteciden, daha sonra yakınlarının ortayacağı çıbileceği için DNA örneği alındı, kayda geçirildi. Doğançay Mezarlığı'nde kimsesizler için ayrılan 412 numaralı adada, şimdiye kadar çoğunluğu Suriye uyruklu 53 erkek, 41 kadın, 22 kız, 30 erkek çocuk olmak üzere toplam 146 mülteci gömüldü.

""YENİDEN YARATILACAK
Sahipsiz mezarların zaman içinde yok olmaması için Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 412 adanın yeniden düzenlenmesi talimatı verdi. Mezarların çevreleri tuğlayla örülüp, tabelaları yenilendi. Çimlendirme ve çiçeklendirme çalışmaları da başladı. Mezarlıktan sorumlu imam Ahmet Altan, mültecilerin artık kendilerinin ve tüm İzmirlilerin misafiri olduğunu söyledi. Ahmet Altan, "Mülteciler buraya gömülmeye başladıktan sonra belli bir sayıya ulaştı. Şimdi yeniden düzenleme çalışmaları sürüyor. Bu insanlar umut yolculuğunda yeni bir hayat özleminde, can verdiler. Burada en azından onların bir mezarları olacak. İsteyen 10 yıl sonra bile olsa gelip bizim kayıtlarımızdan yakınlarının mezarlarını bulabilirler. Çünkü onu sağlayacak şekilde tek tek belgeliyoruz" dedi.
 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?