Travel Turkey İzmir'e bakanlı açılış

Turizmciliğin nabzını tutan 10'uncu Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın da katılımıyla açıldı.

BELEDİYE 08.12.2016, 14:59 08.12.2016, 17:02
Travel Turkey İzmir'e bakanlı açılış

Dünya ve ülke turizminin İzmir'deki buluşması olan 10'uncu Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi, Fuar İzmir'de başladı. 11 Aralık tarihine kadar açık olacak fuar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlendi. 

Fuarın partner ili Mersin, uluslararası destinasyon partneri de Akabe oldu. Fuarın açılış töreni de D holünde gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu'nun yanı sıra sektörün önde gelenleri açılışa katıldı.

Fuarda, seyahat acentaları, tur operatörleri, iş ve kongre turizmi, bakanlıklar, konsolosluklar, oteller, tatil köyleri, yat, kruvaziyer turizmi, marina, uluslararası turizm otoriteleri, borsalar, kafeterya ve restoranlar, aktif macera turizmi, belediyeler, bankacılık, sigorta firmaları, kültür turizmi, valilikler, il kültür turizm müdürlükleri, dalış okulları, spor turizmi, kalkınma ajansları, havayolları, turizm teknolojisi, turizm birlik, dernekleri, otel ekipmanları firmaları, turizm taşımacılığı, turizm medyası, eğitim turizmi, bilgi, enformasyon teknolojileri, medikal kuruluşlar ile sağlık kuruluşları yer aldı.

İTO BAŞKANINDAN ELEŞTİRİ

Törendeki konuşmacılardan İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, ABD ve Avrupa ülkelerine yönelik eleştirilerde bulundu. Ekrem Demirtaş, "Turizmde 2016 yılı iyi geçmedi. Turizmin kaderi tüm dünyada ortaktır. ABD'nin, Avrupa'nın, Türkiye'yi gidilemeyen ülke olarak göstermesi sadece bizi rahatsız etmiyor. Aynı zamanda kendi ayaklarına da kurşun sıkıyorlar. Kruvaziyer gemileri, İzmir'e gelmeyerek, Şangay'a, Dubai'ye gidiyor. Ancak. oralarda Türkiye'deki gibi para kazanamıyorlar. 'Senin ülken, benim ülkem' demeden terör sorununu hep birlikte çözmemiz gerekiyor. Sapıklar, manyaklar, bunlar tükenmez. Daha güvenli bir dünya için el birliği, güç birliğiyle mücadele etmeliyiz. Hükümet de turizme destek vermeli, elinden tutmalı. Turistin boşalttığı odayı da bizler doldurmalı iç turizmi canlandırmalıyız" diye konuştu.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ise fuarla birlikte İzmir'in turizmdeki bugünkü başarısının, 1923 yılında Cumhuriyet'in ilk yıllarında iktisat kongresini toplayan Mustafa Kemal Atatürk'e ait olduğunu ifade etti. Yabancı ülkelere de seslenen Başaran Ulusoy, "Türkiye'yi kenarda bırakamazsınız. Türkiye sizin için önemli bir ürün. Böyle bir ürünü kenarda bırakamazsınız. İç turizm Türkiye'de gelişmekte. Eskiden sağlıklı yaşamak için Türkiye'ye gelin derdik, artık sağlıklı yaşlanmak için Türkiye'ye gelin" ifadelerini kullandı.

İNCİRALTI İÇİN HÜKÜMETE SESLENDİ

""Ev sahibi olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İnciraltı'nda sağlık turizmi için hükümete seslendi. Aziz Kocaoğlu"İzmir, sanayi, ticaret, liman faaliyetlerinde, tarımda birçok sektörde büyümesini sürdürecek. Ama İzmir refahı, kalkınmayı zenginleşmeyi hizmet sektörü turizm sektöründe yakalayacaktır. Sıçrama yapacağımız iki tane sektörümüz var. Bu stratejik planın sonucu olarak içinde bulunduğumuz fuar alanı yapıldı. Kongre merkezinin yapım çalışmaları devam etmektedir. Turizm ve hizmet sektörünü çeşitlendirme zorundayız. İzmir, her şeyiyle, doğasıyla, deniziyle en önemlisi dünyaya açık hoşgörülü, demokrat, kendi yaşam biçimini oluşturmuştur. İzmir'e turizme ev sahipliği yapmak çok ama çok yakışmaktadır. Bu tespit doğrulduğunda çalışmalarını sürdürüyoruz. İzmir'de, yatırımdan çok yapılması gereken planlama çalışmalarıdır. Merkezi hükümetle birlikte planlama çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi, 700 hektarlık İnciraltı bahçelerarası bölgesinde sağlık planlamasının yapılmasıdır. Tıp fakültelerinin hastanelerin, termal otellerin yapılmasını sağlayacak planlamanın İzmir'i sağlık sektöründe Türkiye'nin en iyi sağlık merkezlerinden birisi haline getirecektir" şeklinde konuştu.

Aziz Kocaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'yı İzmir'e yapacakları ve yapmak istedikleri projeler için kente özel olarak davet ettiğini de söyledi.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız da "İzmir'in ve ülkemizin tanıtılması için önemli bir fırsat olarak gördüğümüz bu organizasyonu, yerli ve yabancı katılımcılarla birlikte yararlı olmasını diliyoruz. Bu anlamda katkısı olan herkese şükranlarımızı sunuyorum" dedi.

BAKAN AVCI, "ESKİ RİTMİNE KAVUŞUP GEÇECEKTİR"

Açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da, 5 ülke ile başlanan fuar yolculuğunu, 2015 yılı itibariyle bini aşkın katılımcı ve 60 ülkenin ağırlanması başarısına çıkardıklarını anlattı. Dünya genelinde yaşanan gelişmelerin, Türk turizminde 2016 yılında olumsuz etkiler oluşturduğu da vurgulayan Nabi Avcı, "Ülkemizde bu durumdan şüphesiz etkilenmiştir. Ancak tarihi, kültürel birikimimizi, eşsiz doğal zenginliklerimiz, en önemlisi krizleri aşma konusunda her zaman çok başarılı olan sektörümüz sayesinde, ülkemizin önümüzdeki yıllarda eski ritmini yeniden yakalayacağını hatta onu da aşacağına inancımız tamdır. Travel Turkey İzmir Fuarı'nı turizmdeki sıkıntıların giderilmesi yönünde fikirlerin ortaya çıkacağı, aynı zamanda turizm eğilimlerinin masaya yatırılacağı bir organizasyon olarak görüyoruz. Ülkemizde erken rezervasyon kampanyasının da bu fuarda 2017 lansmanın yapılmasını çok anlamlı buluyoruz. Fuarımızın İzmir ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum" ifadesini kullandı.

ERKEN REZERVASYON KAMPANYA BAŞLATILDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öncülüğünde gerçekleşen Erken Rezervasyon Kampanyası'nın 2017 lansmanının da yapıldığı fuara, 36 ülke ile 60 ilden toplam bin 179 katılımcı bulunacak. Türkiye ile birlikte fuarın konuk ülkeleri, ABD, Afganistan, Arjantin, Avustralya, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Bulgaristan, Cezayir, Etiyopya, Filistin, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Irak, İngiltere, İspanya, İsrail, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Namibya, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Rusya, S. Arabistan, Sırbistan, Sri Lanka, Sudan, Tunus, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan ve Zimbabve oldu.

Geçen yıl fuarda 31 ülkeden bin 8 katılımcı yer almıştı.

ÖZEL SAĞLIK TURİZMİ DE FUARDA OLACAK

Alternatif turizm dalı olarak ön plana çıkan sağlık turizminin desteklenmesi için ilk kez oluşturulan 'Özel Sağlık Turizmi Bölümü'de fuarda yer alacak. Türkiye'nin sağlık imkanlarının tanıtılacağı alanda yabancı ülke temsilcileriyle, Türk sağlık temsilcileri, ikili görüşmeler yapacak. Sağlık turizmi özel bölümünde de, özel, vakıf ve üniversite hastaneleri, sağlık turizmi seyahat acentaları, göz hastaneleri, diş sağlığı, estetik merkezleri, saç ekim klinik ve merkezleri, tüp bebek hastaneleri, termal oteller, zayıflama ile diyet klinikleri firmaları yer alacak. 4 gün profesyonel ziyaretçiye açık olacak fuarın giriş ücretleri, hafta içi A holü 5 TL, B holü 15 TL oldu. İki holü ziyareti ise hafta içi 15 TL, hafta sonu 5 TL olacak

AKABE, TANITILIYOR

Fuarın uluslararası destinasyon partneri olan Ürdün'ün Akabe şehri de, turizm ürünlerini ile doğal güzelliklerini tanıtma fırsatını elde etti. Bir dalış cenneti olarak nitelendirilen Akabe'nin, Bedevi göçebe kültürüne sahip UNESCO koruması altında, maceraperestlerin uğrak yerlerinden Wadi Rum'a (Yüksek Vadi) ve Petra Antik Kenti'ne ev sahipliği yapan bir kent olduğu ifade edildi. Partner il olan Mersin'i de tanıtım etkinlikleri fuarda yer alacak.

ÜNLÜ ŞEFLER GASTRONOMİ TURİZMİ KONGRESİ'NDE BULUŞACAK

Öte yandan Turizm Fuarı'yla eş zamanlı olarak 2'nci Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi de düzenleniyor. D Holü'nde düzenlenen kongre, dünyanın önde gelen gastronomi ve turizm uzmanları ile eğitimcilerini bir araya getirdi.

Alternatif bir turizm dalı olma yolunda ilerleyen gastronomi için atılabilecek adımlar, kongre boyunca uzmanlarca değerlendirilecek. Sektörün önemli temsilcileri ile ulusal ve uluslararası konuşmacıların yer alacağı panellerde, Ege kültürünün gastronomi ile ilişkisi ve bu ilişkinin bölge turizminin kalkınmasına olan etkisi tartışılacak.

Kongre ve panellere, Mehmet Yaşin, Sahrap Soysal, Prof. Dr. Artun Ünsal, Sırma Güven, Namık Kemal Döneleken, Pedro Berruecos, Hande Arslanalp, Ömer Kartın, Ferzan Kırhan, Can Ortabaş, Ebru Koralı, Nedim Atilla, Prof. Alp Salman, Ahmet Güzelyağdöken, Salim Kadıbeşegil, Gökçen Adar, Agnes Caso, Doç. Dr. Levent Köstem, Metin Suerkan, Dag Harman, Ahmet Örs, Ebru Erke, Nejat Yentürk gibi gastronomi yazarları, uzmanları konuk olacak. Kongre süresince İzmir Aşçılar Derneği ile Tolga Kamiloğlu, Rudolf Van Nunen ve Semen Öner gibi ünlü şefler workshoplar esnasında özel şov ve sunumlar yapacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Madrid 10 21
2. Sevilla 10 21
3. Real Betis 11 21
4. Real Sociedad 10 21
5. Rayo Vallecano 11 19
6. Osasuna 11 19
7. Atletico Madrid 9 18
8. Athletic Bilbao 10 17
9. Barcelona 10 15
10. Espanyol 11 14
11. Valencia 11 13
12. Mallorca 11 13
13. Villarreal 10 12
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 11 10
16. Deportivo Alaves 10 9
17. Cádiz 11 8
18. Granada 9 7
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?