Sürdürülebilir Kent ve Yapılar Çalıştayı başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği İzmir Sürdürülebilir Kent ve Yapılar Çalıştayı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başladı. İki gün sürecek çalıştay İzmir’in sürdürülebilir kent olma hedefine ilişkin yol haritasını belirleyecek.

BELEDİYE 05.02.2020, 16:05
Sürdürülebilir Kent ve Yapılar Çalıştayı başladı

İZ GAZETE - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulusal ve uluslararası çapta uzmanların bir araya getirdiği Sürdürülebilir Kent ve Yapılar Çalıştayı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başladı. İzmir’in sürdürülebilir kent çalışmalarında ana kıstasları belirlemek, kentin karbon ayak izini azaltmak için neler yapılması gerektiğini ortaya koymak, ulusal ve uluslararası alandaki uygulamalar konusunda bilgi edinmek amacıyla düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı. Tunç Soyer, İzmir’in dünyanın izlediği yoldan kopuk, kendi kabuğuna çekilmiş bir kent olarak görmek istemediklerini aksine İzmir’i dünyayla entegre ve sürdürebilirlik hedefleriyle buluşmuş bir kent olarak ilerletmek istediklerini söyledi. Soyer “Stratejik planımızda ortaya koyduğumuz sürdürebilir kalkınma hedefleri dünyayı yakından izlememizi gerektiriyor. Ortaya koyduğumuz yeni yeşil alanlar, yeşil altyapı yaklaşımımız tam da bunun sonucu. Kentteki yeşil alanların da bir altyapı olduğunu düşünüyoruz ve yeşil altyapı kavramını ilk defa aslında burada kullanmış oluyoruz” dedi.

‘BÜYÜKŞEHİR DEPREME HAZIR’

Çalıştayda Büyükşehir Belediyesi’nin deprem konusunda yaptığı hazırlık çalışmalarına da değinen Soyer şöyle devam etti: “Deprem felaketiyle başa çıkmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uzun süredir devam eden çalışmaları var. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak ortaya koyduğumuz Afet Planı’yla depreme hazırız ama İzmir hazır değil. Tüm mesele İzmir’i depreme hazırlamakta ve biz buna gayret edeceğiz.”

İzmir’de Sürdürülebilir Kent ve Yapılar Çalıştayı hakkında sorularımızı yanıtlayan Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı Kurul sözcüsü ve Başkan Danışmanı Ruhisu Can Al ise İz Gazete’ye yaptığı özel açıklamada Temmuz 2019’da YERELİZ Derneğinin öncülüğüyle ve Türkiye’de 21 belediyenin katılımıyla kurulan Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’nda İzmir’in önemli bir rolünün bulunduğunun altını çizdi.

İZMİR’E ÖZGÜ BİR SİSTEM

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2019’un Temmuz ayından bu yana Kentsel Gelişim Ağı’nın Sekreteryası’nı üstlendiğini ifade eden Al, “Bu çalışma kapsamında öncelikle, sürdürülebilirlik alanında İzmir’den Türkiye’ye örnek bir model, örnek bir sistem oluşturuyoruz. Alanında uzman kişilerin yer aldığı ve İzmir’in kentsel gelişimi için çeşitli politika ve stratejiler üreten bir sürdürülebilirlik kurulu… Bu kurula bağlı, her bir küresel hedefin başlığını kapsayan çalışma gruplarını kurduk. Son olarak alanında uzman yapılar başta olmak üzere faaliyet gösterdiği alanın uzmanlık bilgisine sahip kurum ve kuruluşların yer aldığı ‘çözüm ortaklığı’ adlı tamamen İzmir’e özgü bir sistemi uygulamaya başlıyoruz. Az evvel bahsettiğim, çalışma gruplarımızın takip edeceği çözüm ortaklığı sisteminde bu kuruluşlarla beraber, ilçe belediyelerimizin kapasitesini geliştirecek ortak eğitim programları, atölye çalışmaları ve ortak projeleri yakın zamanda hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

“Sürdürülebilirliği dünyada bir denge ve adalet arayışı olarak gördüğümüz müddetçe yol almamız daha kolay” diyen Al, “Umarız, büyükşehir belediye başkanımız Tunç Soyer’in vizyonu ve öncülüğünde hazırlanacak olan bu yol haritası tüm Türkiye ve dünyada konuşulan bir örnek olur” ifadelerini kullandı.

İZMİR'DEN ÖRNEK MODEL

Temmuz 2019’da YERELİZ Derneği'nin öncülüğüyle ve Türkiye’de 21 belediyenin katılımıyla kurulan Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’nın sekretaryasını İzmir Büyükşehir Belediyesi yürütüyor. Sürdürülebilirlik alanında İzmir’den Türkiye’ye örnek bir model oluşturulmaya çalışılıyor. Bu model içerisinde, alanında uzman kişilerin yer aldığı ve İzmir’in kentsel gelişimi için çeşitli politika ve stratejiler üreten bir sürdürülebilirlik kurulu, kurula bağlı olarak da her bir küresel hedefin başlığını kapsayan çalışma grupları kuruldu.

Yorumlar (1)
ÜMİT BAYINDIR. 10 ay önce
6-7 SENEDİR KARABAĞLARIN İMAR REVİZYONUNUN ONAYLANIP,İMAR BEKLİYORUZ,ÇÜRÜK BİNALARDA,ÖLÜMÜ BEKLİYORUZ,HERALDE AZRAİLLE ORTAKLIK KURDUNUZ,DEPREMDE ÖLMEMİZİ MALIMIZI BEDAVAYA YAĞMALAMAYI HESAPLIYORSUNUZ,MİLLİ SERVET-İ BAYRAKLI BATAKLIĞINA GÖMDÜNÜZ,KARABAĞLAR DÖRDÜNCÜ ETAPIN ZEMİNİ DAHA SAĞLAM,KARABAĞLAR BELEDİYESİNE İMAR SORMAYA GİDİYORUZ,HER SEFERİNDE CİLALANMIŞ YENİ BİR PALAVRAYLA BAŞTAN SAVILIYORUZ.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
15°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?