Soyer: “Tohum köktür, gelenektir, gelecektir”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'ndaki Can Yücel Tohum Merkezi'nde geleneksel tohum takas etkinliği düzenledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Atalık tohumları yasaklayanlar, yabancı tohumların, yurdun her karış toprağını ele geçirmesine izin verenler, yerli ve milli olamaz” dedi. Şenliğin önemine değinen Soyer ayrıca, “Tohum köktür, gelenektir, gelecektir” mesajını verdi.

BELEDİYE 28.02.2022, 16:39
Soyer: “Tohum köktür, gelenektir, gelecektir”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in "Başka Bir Tarım Mümkün" vizyonu doğrultusunda Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'nda faaliyete geçen Can Yücel Tohum Merkezi, geleneksel tohum takas etkinliğine ev sahipliği yaptı. Türkiye'nin her bölgesinden getirilen yüz binlerce yerel tohum gelecek nesillere aktarılması için takas edildi. Tüm İzmirlilerin davetli olduğu etkinlik programı kapsamında atölyeler ve söyleşiler de yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer çocuklarla beraber yerel tohum ekimine de katıldı.

“DOĞAYLA UYUMLU VE SAKİN BİR YAŞAMIN DA TOHUMLARINI ÇOĞALTTIK”

“Tohum köktür, gelenektir ve gelecektir” başlığıyla düzenlenen etkinlikte konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugün yaşamın özü olan tohumun çevresinde bir araya geldik. Burada konuşacağımız her şey tohumun bereketiyle ülkemize ve tüm dünyaya yayılsın diliyorum. 5 Şubat 2011’de ilk kez Seferihisar’da gerçekleştirdiğimiz Tohum Takas Şenliği’nden bugüne kat ettiğimiz yol bizi gururlandırıyor. Aradan geçen 11 yılda sadece atalık tohumlarımızı korumak ve çoğaltmakla kalmadık. Aynı zamanda o tohumları var eden ana düşüncenin, doğayla uyumlu ve sakin bir yaşamın da tohumlarını çoğalttık. Türkiye ve dünyaya yayılmasını sağladık. Tohum asıl varlığını kendini çoğaltma gücünden alır. Bu güç sadece kendini kopyalamayı değil, aynı zamanda değişen dış koşullara uymayı da mümkün kılar. Çoğalmak ve çevresine uyum sağlamak… Tohum ancak bu ikisi birleştiğinde berekettir ” dedi.

“ATALIK TOHUMLARI YASAKLAYANLAR YERLİ VE MİLLİ OLAMAZ”

2006 yılında 5553 sayılı Tohumculuk Yasası ile tohumu var eden bu iki temel özelliğin yasaklandığını belirten Başkan Tunç Soyer, “Bu yasayla tohumun kontrolü, tamamen şirketlere verildi. 19 Ekim 2018’de çıkarılan yönetmelikle bu daha da pekiştirildi. Yani, yerli ve milli tohumlarımız göz göre göre yok edildi. Tümüyle tohum şirketlerine muhtaç, yeniden çoğalma özelliğini kaybetmiş hibrit ithal tohumların önü açıldı. Kültürümüz, köklerimiz ve geçmişimize ait olan birikimle beraber geleceğimiz de ipotek altına alındı. Verimi yüksek diyerek memleketin her yerini ithal ve yabancı tohumlara boğdular. Yerel tohum ve ırklarımızı teker teker tasfiye ettiler. Yabancı tohumlar, vatanımızı günden güne istila ederken; topraklarımız çoraklaşmaya, göllerimiz kurumaya, derelerimiz birer birer yok olmaya başladı. Yer altı sularımız yüzlerce metre derinlerde kayboldu. Üstelik bunları yapanlar, yerli ve milli olma hamasetini de yaptılar. Peki bizi biz yapan tohumumuzdan, toprağımızdan, suyumuzdan daha yerli ve milli ne olabilir? Tohumu değiştirdiğiniz anda aslında her şeyi değiştiriyorsunuz. Üreticimiz tohumda dışa bağımlı hale geldiğinde, tarımda topyekun dışa bağımlı hale geliyor. Yani bağımsızlığını yitiriyor. Postalların yerini ithal tohumlar alıyor. Atalık tohumları yasaklayanlar, yabancı tohumların, yurdun her karış toprağını ele geçirmesine izin verenler, yerli ve milli olamaz. Yerli ve milli olan, bin bir emekle bir avuçluk Karakılçık tohumunu sandığında yıllarca saklayan Gödenceli Halil İbrahim Amca’dır. O tohumları büyük bir özenle koruyan Anadolu kadınlarıdır asıl yerli ve milli olan!” dedi.

İZMİR TARIMI BU KÖKTEN BESLENİYOR”

Atalık tohumlarla ilgili ilk adımları 2009’da köylerde attıklarını vurgulayan Başkan Soyer, “O gün değerli arkadaşlarım ev ev, köy köy dolaşarak o yerli tohumları topladılar. Bu süreçte, en büyük destekçimiz kadınlarımız oldu. Onların sandıklarında yüzlerce yıldır biriken hazineyi, dünyanın en güzel bankasına dönüştürdük. 2011’in Mart ayında Seferihisar’da Can Yücel Tohum Merkezi’ni açtık. Aradan geçen 11 yıl içerisinde sadece İzmir ve ilçelerinde değil yurdumuzun dört bir yanında ve yavru vatanımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tohum takas şenliklerinin düzenlenmesine eşlik ettik. Ve Seferihisar’dan tam 10 sonra, geçen yıl Mart ayında Bornova Aşık Veysel Parkı’nda Can Yücel Tohum Merkezi’ni açtık. Aşık Veysel ve Can Yücel gibi iki ölümsüz ustanın ismini Anadolu’nun tohumlarını ölümsüzleştirmek için aynı mekanda buluşturduk. Bugün Türkiye’de yerel tohum ağımız İzmir’den Ardahan’a, Kars’a kadar uzandı. Ürettiğimiz tohumları Anadolu’nun her köşesiyle paylaşmaya devam ediyoruz. Doğu Anadolu’daki tohum seferberliğimiz bu bahar Kars Susuz’da devam edecek” şeklinde konuştu.

“TÜM ENGELLERE RAĞMEN ÜLKEMİZİ YOKSULLUK PENÇESİNDEN KURTARACAĞIZ”

Seferihisar’daki ilk takas şenliğinde emanet edilen bir avuç karakılçığın bugün İzmir’de binlerce dekar alanda serpilerek boy verdiğini vurgulayan Başkan Soyer, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün o bir avuç tohumdan 700 ton karakılçık buğdayını hasat edeceğiz. Üreticimizden de bu karakılçık buğdayını 7 liradan satın alacağız. Eylül 2022’de ise tohum mücadelemizi bir adım daha büyüteceğiz. Atalık tohumlarımızın koruyucusu küçük üreticilerimizi birer ihracatçı haline getirmek için dünyanın en büyük gastronomi fuarı Terra Madre’yi İzmir’e taşıyoruz. Terra Madre Anadolu fuarı İzmir’in refahını büyütmek ve adil paylaşımını sağlamak için attığımız en temel adımlardan biri. Önümüze konan tüm engellere rağmen ülkemizi yoksulluğun ve kuraklığın pençesinden kurtaracağız. Bunu, bir tohumun zekasını rehber edinerek onun sadelikten aldığı güçle başaracağız. Bizim mücadelemiz, borç batağına sürüklenen köylümüzün daha fazla ithal tohuma, ithal ilaca ve ithal yeme mecbur kalmaması için. Üreticimizin doğduğu yerde doyabilmesi için. Bu bereketli toprakların çoraklaşmaması için. Yoksulluğa son vermek için. Atalarımızdan bize emanet edilen bu eşsiz vatanı yaşatmak için. Çocuklarımıza çok güzel bir gelecek ve bir avuç tohum bırakabilmek için. Tohum Takas Şenliği’mizde bugün bir araya gelmemizin esas gayesi bu. Çünkü tohum köktür, gelenektir, gelecektir.”

“BAĞIMSIZLIĞIN YERİ İZMİR’DİR”

Başkan Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, stantları dolaştıktan sonra gazeteci-yazar ve yerel tohum gönüllüsü Cem Seymen’in söyleşisine katıldı. Başkan Soyer’in Seferihisar’da belediye başkanlığı yaptığı dönemde başlattığı yerel tohum hamlelerine değinen Cem Seymen, ilçeye yaptığı ziyaretin gazetecilik hayatının dönüm noktası olduğunu belirtti. Seymen, “Tarım, tohum, milli bağımsızlık gibi kavramları anlamama vesile olan bir ziyaretti. Kafamda olan birçok şeyin yerine oturduğu müthiş bir yerel pazara gitmiştim. Sonra üstünde çok düşündüm, araştırdım, misyonumu tamamen tarım üzerine kurdum. Başkan Soyer, milli bağımsızlığımızı etkileyecek kadar önemli bir olayı gündemde tutuyor. O nedenle çok teşekkür ediyorum. Yapılan iş bir yurtseverlik, vatanseverliktir. İyi ki Tunç Soyer, Neptün Soyer gibi neferler var. Bağımsızlığın yeri İzmir’dir. İzmir’den yola devam” dedi.

KİMLER KATILDI?

Tohum Takas Şenliği’ne İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer başta olmak üzere, Can Yücel'in kızı Güzel Yücel Gier, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ve eşi Ufuk İduğ, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ile eşi Öznur Tugay, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz ile eşi Nesrin Kırgöz, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ile eşi Lütfiye Karakayalı, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ertuğrul Tugay ve Şükran Nurlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Güven Eken, İzmir Büyükşehir Belediyesi önceki dönem Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Manisa Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, Gazeteci Cem Seymen, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden Tohum Merkezi Şube Müdürü Hasibe Çolak, Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Buket Kalem, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hasan Bayram, Çanakkale Belediyesi’nden Ziraat Mühendisler Esra Özdemir ve İbrahim Batdal, Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Şube Müdürü Gökhan Göç, Atakum Belediyesi’nden Ziraat Teknikeri Pınar Güleryüz, Bafra Belediyesi Kültür Şube Müdürü Kadir Özkan, Bodrum Belediyesi Tohum Merkezi Sorumlusu İsmail Cem Selçuk, Edremit Belediyesi Tarımsal Hizmetler Şube Müdürü İbrahim Atık, Menteşe Belediyesi Park Bahçeler Şube Müdürü Ebru Akın, Nilüfer Belediyesi Kırsal Alan Büro Sorumlusu Turgay Sezer, Tarsus Belediyesi Başkan Yardımcısı Osman Polat, Koru Belediyesi Başkan Yardımcısı Kemal İldeniz, Buca Belediyesi Başkan Yardımcısı Barış Özreçber, Çeşme Belediyesi Tarımsal Hizmetleri Müdür Vekili Şerif Vural, Çiğli Belediyesi Tarımsal Hizmet Müdürü Özlem Çelebi, Güzelbahçe Belediyesi Tarımsal Hizmetler Koordinatörü İlkay Kıyak, Karaburun Belediyesi Halkla İlişkiler Sorumlusu Buse Ak, Menderes Belediyesi Ziraat Teknikeri Berkin Erdemesinli, Narlıdere Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ebru İnci, Selçuk Belediyesi Başkan Yardımcısı Cansu Bakıcıol, Torbalı Belediyesi Başkan Yardımcısı İlyas Çimen, Urla Yerel Hizmetler Şube Müdürü Yener Kırmızı, İzmir Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı, yerel tohum stantları kuran büyükşehir belediyelerinin, il belediyelerinin ve ilçe belediyelerinin diğer temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, şirketlerinin genel müdürleri, İZELMAN Anaokulları öğrencileri, Amerikan Koleji ve Atatürk Lisesi öğrencileri, Rotary Kulübü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, üreticiler, kooperatiflerin başkanları ile temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, dernekler ile odaların başkanları ile temsilcileri, basın temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?