Soyer gençleri kiraz hasadına çağırdı! “El verin hem üreticiyi hem tüketiciyi doyuralım”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer gençlere, üreticinin ürününün dalında kalmaması için meyve hasadına gönüllü destek çağrısı yaptı. Soyer “El verin hem üreticiyi hem tüketiciyi doyuralım” dedi.

BELEDİYE 28.04.2020, 11:24 28.04.2020, 11:31
Soyer gençleri kiraz hasadına çağırdı! “El verin hem üreticiyi hem tüketiciyi doyuralım”

İzmir Büyükşehir Belediyesi koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında “Üreticinin ürünü dalında kalmasın” sloganıyla meyve hasadına gönüllü destek programı başlattı. “Başka bir tarım mümkün” diyerek yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de korona günlerinde hem üreticiye hem de tüketiciye destek olmak için gençlere ve İzmir gönüllülerine bu programa katılım çağrısı yaptı. Başkan Soyer, “Bu zor günlerde kadim kültürümüzde yer alan imece ruhunu canlandıralım, üreticinin ürününü dalında bırakmayalım. Siz de el verin hem üreticiyi hem tüketiciyi doyuralım” dedi. Salgın önlemleri kapsamında çocuklara ve yaşlılara uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle mevsimlik işçilerin bir kısmının meyve h asadına katılamaması ve bu yüzden işgücü ihtiyacının doğması bekleniyor. Yine salgın önlemleri nedeniyle işçilerin ulaşım maliyetlerindeki artışın hasat maliyetini, dolayısıyla ürünün fiyatını arttırması öngörülüyor.

Başvurular Bizİzmir dijital platformlarından

Bu öngörülerden hareketle İzmir Büyükşehir Belediyesi eksik kalan işgücü ihtiyacını tamamlamak ve üreticinin hasat maliyetini düşürebilmek için gönüllülük esasına dayalı bir program oluşturdu. Program kapsamında hasada destek olmaya gönüllü 20-35 yaş arasındaki gençler Bizİzmir dijital platformlarının ana sayfasından “Katıl” yazısına, açılan sayfada da “Gönüllülük” başlığına tıklayarak üye olabiliyor ve “Gönüllü Formu”nu doldurabiliyor. Sağlık problemi olmayan ve arazi koşullarında çalışabilecek adayların kabul süreci kendilerine gönderilecek hasat eğitim videosunu izledikten sonra “İzledim” onayıyla birlikte tamamlanıyor.

Hijyen setleri, öğle yemekleri ve ulaşım Büyükşehir’den

Gönüllüler 11 Mayıs-10 Haziran tarihlerinde 07.30-17.00 saatleri arasında üreticilerle meyve bahçelerinde olacak. Gönüllülerin çalışma programları kendilerine sms olarak gönderilecek. Maske, eldiven ve dezenfektan olmak üzere günlük hijyen setleri, ulaşım ve öğle yemekleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacak. Haftalık hasat desteğine küçük bir teşekkür olarak gönüllülerin İzmirim kartlarına günlük 5 biniş bedeli olmak üzere haftalık 35 biniş bedeli yüklenecek ve her hafta kendilerine gıda paketi hediye edilecek.

Telefonla gönüllü desteği talebi

İlk hasat bölgenin en önemli ürünlerinden kirazla Kemalpaşa ilçesinde başlayacak. Kirazın hasat dönemiyle eş zamanlı olarak erik ve şeftali seyreltilecek. Gönüllü desteği talep eden üreticiler ise 0232 293 35 55 numaralı telefon üzerinde taleplerini İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne iletebilecek.

3 bin 100 üreticinin toplam 33 bin dekar alandaki ürününün hasadı için geçen yıllarda çevre illerden gelen yaklaşık 3 bin günü birlik işçi ve daha uzak illerden konaklamalı gelen yaklaşık 1.000 tarım işçisi çalışmıştı.

Yorumlar (9)
Renginar ŞENTÜRK 1 yıl önce
Gençler için çok iyi olur ve çok anlamlı.Birlikte çalışma,hayırlı bir iş.Soframıza gelen gıdaların zorlu yolculuğunu anlama,emeğe saygı duyma gibi erdemler aşılama.Gençler için zevkli ve eğlenceli olacaktır ama maneviyatı çok büyük. TUNÇ SOYER başkanımızı bu projeden dolayı tebrik ediyorum
Melahat 1 yıl önce
Çok güzel bi eylem olur, ben de katılıyorum
Behiye 1 yıl önce
Bende gitmek isterim
Erdem ARABACI 1 yıl önce
Enginara da bekleriz başkanım yarim ada sikintida bu gunlerde
Hülya kişmiş 1 yıl önce
35 yaşla sınırlamasanız bende gitmek istiyorum
Arslan k 1 yıl önce
Çok güzel bir uyguma gençleri tarlaya götürüp calıştıp bu nimetlerin değerin bilmesini ve berber calışıp bizim eski gelenekleriz imc üsülü ne kadar güzel birlik ve beraberliten kuvvet doğacanı ve bu birlikten doğan bu güzel mutluluk farklı insanlar tanışmak
Yeşim Poroy 1 yıl önce
Çok iyi çok önemli ancak Üniversiteli çocuklarımız için zor, ders takip edip acımasızca verilen ödevleri hazırlıyorlar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Karikatürü Tümü
banner96
27°
parçalı az bulutlu
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?