Soyer'den 3 Mayıs tepkilerine yanıt: 'Bayramlarımızı zehir edenler ahkam kesmesin'

Soyer, 3 Mayıs’ı ‘Dünya İzmirliler Günü’ ilan etmesinden sonra gelen tepkilere ‘’ Üstelik, Atatürk anıtlarına çelenk bırakılmasını bile engelleyerek bayramlarımızı zehir edenler bu konuda hiç ahkam kesmeye kalkışmasınlar’’ şeklinde cevap verdi.

BELEDİYE 05.05.2020, 09:38
Soyer'den 3 Mayıs tepkilerine yanıt: 'Bayramlarımızı zehir edenler ahkam kesmesin'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in bundan böyle 3 Mayıs’ı ‘Dünya İzmirliler Günü’ olarak kutlayacağız açıklamasından sonra AKP VE MHP cephesinden tepkiler gelmişti. Soyer her sabah sosyal medya hesabından yayınladığı günlüğünde süren tartışmaya yanıt verdi.

Soyer; ‘’ ‘’Günaydın sevgili İzmirliler

Bugün sizlerle sohbet etmek, biraz dertleşmek istiyorum.

3 Mayıs Dünya İzmirliler Günü dedik diye bir bardak suda fırtına koparanlar oldu.

Oysa İzmir’i anlatmaya ne günler yeter ne de sözcükler. Takvimin her yaprağını, yılın her mevsimi ayrı güzellikler sunan bu eşsiz kente adasak yine de az gelir.

Elbette bazı günler çok daha özeldir. Derin anlamlar taşır. Sadece İzmir’in değil Anadolu’nun kurtuluşunu, yeni bir devletin kuruluşunu, bir ulusun dirilişini simgeleyen 9 Eylül gibi. Bu tarih bizim için bir bayram günüdür. Çünkü İzmir kuruluşun ve kurtuluşun şehridir. Üzerine ne bir gölge düşürürüz ne de onu en güzel şekilde kutlamaktan bir adım geri dururuz.

3/5 Dünya İzmirliler Günü ise İzmir’in plakasından yola çıkan bir espriyle dünyanın her yerinden İzmirlileri buluşturmayı hedefleyen ve şehrin marka değerine katkı sağlamaya gayret eden bir girişimdir.

Bunun üzerinden siyaset üretmeye kalkanlar boşuna zahmet etmesin, daha böyle onlarca gün kutlayacağız.

BAYRAMLARIMIZI ZEHİR EDENLER AHKAM KESMEYE KALKIŞMASINLAR

Üstelik, Atatürk anıtlarına çelenk bırakılmasını bile engelleyerek bayramlarımızı zehir edenler bu konuda hiç ahkam kesmeye kalkışmasınlar.

Her yıl 3 Mayıs’larda İzmir’in sahip olduğu doğal ve kültürel değerleri dünyaya tanıtacak festival kıvamında bir hemşeri etkinliği yapmak 9 Eylül’ün değerini de anlamını da azaltmaz, çünkü ona alternatif değildir.

Dünyanın dört bir yanına dağılmış ama kalpleri burada kalan İzmirlileri buluşturmanın, bu sayede kentin kültürel, turistik değerlerini öne çıkarmanın kime ne zararı olabilir?

İnanıyorum ki yıllar sonra Dünya İzmirliler Günü kimin önerdiği, kimin başlattığı bile gündeme getirilmeden 7’den 70’e herkesin festival gibi kutladığı bir gün haline gelecek.

Dünya İzmirliler Günü sadece bu duygu ve düşüncelerle hazırlanarak yaşanacak bir gündür.

Ne takvim yapraklarını ayrıştıralım ne de insanları. İzmirlilik ortak paydasında kente hizmet için birleşelim.

Sevgi ve saygılarımla hoşça kalın.''

Yorumlar (8)
Mesut Ak 11 ay önce
Sevgi Dolu KUTLARIM
AHMET GÜRSOY 11 ay önce
TEŞEKÜRLER SOYER SİZLER KUTLUYORUM İZMİRİMİZİ İSTAMBUL UMUZU ANKARAMIZIK KISMASINLAR YAPILAN GÜZELLİKLERDEN ZEVK ALSINLAR SEVSİNLER SAYGI VE SEVGİLERLE SAYGI SEVGİ HER ZAMAN BİRLEŞDİRİCİDİR
Anonim 11 ay önce
İblis Erdoğan Getsin Çebhe Partisi Seçkilerde Kazansın Azeri Halkı Yeterinçe Erdoğanı Tanıdı Güvendi Erdoğan Azerileri Sırtlarından Vurdu Şu Gün Seçki Olsa Akp O Oy Çebheye Oy Verileçek Erdoğan Harada İyi İnsan Varsa Hepsine Fetöçu Deyir Habse Atır Utansın Azeri İş Adamı Mübariz Mansumovu Suçu Olmadan Habs Edip İlham Aliyevle Erdoğan Alış Veriş Yapdılar Günahsız İnsan 15 Mart Ayından Haste Habisde Erdoğan Azeri Türk Kardaşlığın Bitidi Azeriler Türk Halkına Nifretle Öfkeyle Bakır Küçede Mitinkler Gedir İnsanlar Yaralanır Erdoğan Aliyev Kef Edir Türk Halkın Koltuğda Oturan Koça Kurdlar Sevir Diger İnsanlar Sevmir İki Dövlet Bir Milet Deyenler Artığ Bir Miletiz Deyir İblis Erdoğan Paraya Göre Kardaşı Kardaşa Düşmen Etdi Mübariz Bey Artığ Kimseye Güvenmir Avakatları Avropadan Gelib Erdoğana Min Lenet Olsun
Karşıyaka'lı 11 ay önce
Size oy veren biri olarak İzmir'in tek günü vardır o da 9 Eylül dür. 3.5.2020 veya 2021 neyse bizim için herhangi bir tarihtir. Bu biline... Tunç Bey lütfen boş işlerle uğraşmayın, hizmet verin halka.
Filiz Doğan Alkan 11 ay önce
hanifi 11 ay önce
dün akpli bir arkadaşım 300 bin tl kredi almış 36 ay taksitle,6 ay ödeme yok.bu koyu akp li tarikattan.aranızda bu şekilde nemalanan varmı.bana göre bu kişi çoktan iflas etti ama.normal vatandaşa kendi parası ile bile maske alamaz iken..yolda yürüyene ver 3150 tl kendi adamlarına para dagıtıyorlar
senlha tünger 10 ay önce
Güzel düşüncelere her zaman açığım.Beğendim.
Hüseyin dangaç izmirliyim 11 ay önce
Başkanım ne eylerse güzel eyler sevgili eşi hayat ve yol arkadaşı neptün hanıma sevgi ve saygılarımla her daim arkanızda olamam ama yanınızda olmaya söz veriyorum güzellikleri daima yaşatmanız dileğimle menemenli olarak sizi seviyorum
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?
banner208