Sinamatek'te oscarlı yıldızlar geçidi, ilk film yarın

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Yeniden Sinematek’ gösterimlerinin aralık ayı konusu 'Medya ve Manipülasyon'.

BELEDİYE 01.12.2016, 11:53 01.12.2016, 12:23
Sinamatek'te oscarlı yıldızlar geçidi, ilk film yarın

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2009 yılından bu yana ‘Yeniden Sinematek’ gösterimleriyle İzmirli sanatseverlere sunduğu sinema keyfini aralık ayında da birbirinden güzel filmlerle devam ettiriyor. 

Medya ve Manipülasyon" temalı Sinematek’in bu ayki seçkisinde ‘Kalabalıkta Bir Yüz’, ‘Baş Sayfa’, ‘Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru’, ‘Şebeke’ ve ‘Merhaba Dünya’ adlı filmler yer alıyor. 

Sinemaseverler, Jack Lemmon, Walter Matthau, Susan Sarandon, Peter Sellers, Shirley MacLaine, Faye Dunaway ve Andy Griffith gibi usta oyuncuları Kültürpark İzmir Sanat’ta cuma akşamları saat 20.00’de izleme şansı bulacak.

OSCAR’LI YÖNETMENDEN BİR KÜLT

""Sinemanın kült filmlerini bir araya getiren ‘Yeniden Sinematek’in ilk gösterimi, 2 Aralık 2016 Cuma günü. Orijinal adı ‘A Face In The Crowd’ olan ‘Kalabalıkta Bir Yüz’ adlı filmin yönetmeni etkileyici filmleriyle sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan, Oscar Ödülleri’nde ‘En İyi Yönetmen’in yanı sıra ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görülen İstanbul doğumlu, Rus asıllı ABD’li sinemacı ve yazar Elia Kazan. 

Senaryosu Budd Schulberg’e ait olan filmin başrollerinde ise Andy Griffith, Patricia Neal ve Anthony Franciosa gibi oyuncular yer alıyor. 1957 yılı ABD yapımı filmde, radyocu Marcia Jeffries isimli bir kızın taşranın ücra bir köşesindeki hapishanede keşfettiği ‘Yalnız’ Rhodes isminde kaba ve köylü bir gitaristin yerel medyadan televizyon yıldızlığına, oradan da siyasete uzanan hikayesi anlatılıyor. Film, 14 Aralık 2016 Çarşamba günü İzmir Büyükşehir Belediyesi Seferihisar Kültür Merkezi Çağan Irmak Salonu’nda saat 19.00’da tekrar gösterilecek.

YÖNETMEN DE OYUNCULAR DA EFSANE

""Gösterimlerin ikinci sırasında ‘Baş Sayfa’ adlı film var. Orijinal adı ‘The Front Page’ olan film 9 Aralık 2016 Cuma günü gösterilecek. 21 kez aday olduğu Oscar Ödülleri’nde toplam 6 ödülü kucaklayan efsane yönetmen Billy Wilder’in yönettiği filmin başrolleri ise tam bir yıldızlar geçidini andırıyor. Film Oscar, BAFTA, Altın Küre, Emmy ödüllü oyuncu Jack Lemmon, Oscar ödüllü oyuncu Walter Matthau ve hem Oscar hem Venedik Festivali ödüllü, yıllara meydan okuyan oyuncu Susan Sarandon gibi ustaları buluşturuyor.

Tek bir günde geçen 1974 yılı ABD yapımı film, gazeteciler, polisler, siyasetçiler üzerinden 1930’lı yılların Amerikası’na değiniyor. Filmin konusu şöyle: Bir gazetenin editörü olan Walter Burns, en önemli muhabiri Hildy’nin evlenecek olması nedeniyle mutsuzdur. Derdi, Hildy’nin evlendikten sonra gazeteden ayrılacak olmasıdır. Walter, evliliği engelleyerek muhabirini gazetede tutabileceğini düşünür. Film, 28 Aralık 2016 Çarşamba günü İzmir Büyükşehir Belediyesi Seferihisar Kültür Merkezi Çağan Irmak Salonu’nda saat: 19.00’da yeniden gösterilecek.

EN İYİ 10 ALMAN EDEBİYATI UYARLAMASINDAN BİRİ

""16 Aralık 2016 Cuma günü ise 1975 yılı Alman yapımı bir film izleyiciyle buluşacak. Orijinal adı ‘Die verlorene Ehre der Katharina Blum’ olan ‘Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru’ adlı filmin yönetmen ve senaristleri Volker Schlöndorff ve Margarethe von Trotta. Heinrich Böll’in eserinden perdeye uyarlanan filmin başrollerinde ise Angela Winkler, Mario Adorf ve Dieter Laser yer alıyor. 

En iyi 10 Alman edebiyatı uyarlaması arasında gösterilen film, sadeliğine karşın çarpıcılığıyla dikkat çekiyor. Filmde, 1970’ler Almanya’sında Baader Meinhof soruşturmaları sırasında, insanların özel hayatlarının hiçe sayılması ve mahkeme tarafından suçsuz bulunmuş kişilerin bile medya aracılığıyla hayatlarının karartılmasını, medyanın haber oluşturma özgürlüğü ile bireyin özel yaşamının çatışması teması işleniyor.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
12°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?