Seferihisar'ın "Yavaş Mutfağı" ilk mezunlarını verdi

ÜLKENİN "Yavaş Kent" unvanlı şehri İzmir Seferihisar'ın yöresel lezzetlerini geleceğe taşıma hedefiyle başlatılan Yavaş Mutfak Atölyesi, ilk mezunlarını verdi.

BELEDİYE 06.04.2016, 10:36 06.04.2016, 10:46
Seferihisar'ın "Yavaş Mutfağı" ilk mezunlarını verdi

Seferihisar Belediyesi, Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği ve İzmir Ekonomi Üniversitesi ortaklığıyla kentin yöresel lezzetlerini geleceğe taşıma hedefiyle Yavaş Mutfak Atölyesi, kuruldu. Seferihisar'ın kendi değerlerini, ürünlerini ve yemeklerini kullanarak sürdürülebilir turizm alanında kapasitesini geliştirmek için açılan atölye ilk mezunlarını verdi. Tepecik Mahallesi'nde açılan atölyede 13 ev kadınının katılımıyla başladı. 72 saatlik mutfak eğitimi takvimi boyunca Seferihisar'ın yöresel yemekleri olan ekmek dolması, enginar dolması, nohutlu mantı, tatlı tarhana, yuvalaça, labada dolması, bal kabağı yemeği ve tatlısı, mandalina tatlısı, oklavadan sıyırma ve samsades tatlısı gibi tatlıların yapımı kursiyerlere uygulamalı olarak öğretildi.

CHP'li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, eğitim programının tamamlanmasının ardından kursiyerlere sertifikalarını verdi. Kursiyerlerin hazırladığı yöresel yemeklerden tadan Başkan Soyer, "Seferihisar'ın muhteşem lezzetleri var. Ama bu lezzetler hep evlerde yapılmış, hiç tanıtımı, reklamı yapılmamış ilçeye gelen ziyaretçilere sunulmamış. Bizim 2009'da göreve gelir gelmez ilk başladığımız işlerden biri bu yemekleri evlerden dışarı çıkarmak oldu. Bunun bir turizm hareketi olduğunu, insanların bu lezzetleri tatmak için ilçeye geleceğini söyledik. Bugünü düşündüğümüz zaman Sığacık Pazarı'na her Pazar binlerce kişinin bu lezzetleri tatmak için geldiğini görüyoruz. Artık ev hanımlarımızın evlerinden çıkarak yaptıkları yemekler, tatlılarla para kazandığını bu sayede de ilçemiz turizminin hareketlendiğini görüyoruz. Şimdi bunu daha da geliştirmek için başlattığımız yavaş mutfak projemiz ilk mezunlarını verdi. Bu lezzetlerin ölümsüz olduğunu düşünüyor ve gelecek nesillere aktarılmasını istiyoruz. Burada sertifika alan kursiyerlerimiz yemeklerini www.seferipazar.com isimli sitemizden satabilecek. Ayrıca yine kadınlarımızın sadece yöresel ürünleri satacakları bir restoranı da hayata geçirmek için çalışıyoruz" dedi.

Mutfak Atölyesi Tepecik Mahallesi'nde Pazartesi ve Çarşamba günleri yeni dönem kurslarıyla eğitimlerini sürdürecek.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
13°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208