PSKAD, Çeşme'de 1 ton aşure dağıttı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi tarafından bu yıl da gelenek bozulmayarak Çeşmelilere 1 ton aşure dağıtıldı.

BELEDİYE 17.10.2016, 14:19 17.10.2016, 15:54
PSKAD, Çeşme'de 1 ton aşure dağıttı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi tarafından Alaçatı Çamlık yoldaki Cem Evi'nin bahçesinde gerçekleştirilen geleneksel aşure törenine; Çeşme Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Dalgıç, belediye meclis üyeleri, CHP İlçe Başkanı Ekrem Oran, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, Alevi Bektaşi Federasyonu Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Sultan Gazi Pir Sultan Abdal Cem Evi Başkanı Zeynel Odabaş, Çorumlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Selahattin Uysal, DOĞU-DER Başkanı Salih Kaya ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konuşma yapan Başkan Dalgıç, tutulan Muharrem Orucu'nun kabulünü dileyerek, "Anlamı çok büyük olan bu Aşure Günü'nde, bugün dünyanın da ülkemizin de içinde bulunduğu savaşların, terörün, siyasi, ekonomik, dinsel bütün çatışmaların, inanç ve düşüncesi nedeniyle katliamların artık son bulmasını diliyorum" ifadesini kulandı.

""Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi Başkanı Sedat Mutlu ise 12 günlük yas ve matem orucundan sonra geleneksel aşure gününde bir araya geldiklerini vurgulayarak, "Bütün dünyadaki insanların kardeşliğini, birliğini, beraberliğini simgeleyen, bize göre aşuredir. Aşurenin içindeki hiçbir malzemenin diğerinin tadını bozmadan bir arada olması, dünyadaki insanların birliğini temsil ediyor. Diliyoruz ki, hiçbir zaman Kerbelalar olmasın. Hiçbir zaman Madımaklar olmasın. Hiçbir zaman ülkemizin, dünyanın hiçbir yerinde bir cana kıyılmasın. Hiçbir can katledilmesin. Din için, siyasi görüş için ya da herhangi bir nedenden dolayı genci, yaşlısı, kadını, erkeği, çocuğu kimsenin saçının teline zarar gelmeden, barış içinde, sevgi içinde, dostluk içinde bir dünya olsun" dileğinde bulundu.

Konuşmaların ardından aşure kazanının başında bir araya gelinmesiyle aşure duası okundu. Yan fülüt ve gitar eşliğinde türkülerin söylenmesinin ardından bir ton aşure dağıtıldı.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?