Özuslu’dan TMMOB’a ‘ortak akıl’ çağrısı: ‘Birlikte hareket edebiliriz’

İz Televizyonu ekranlarında yayınlanan Gizem Taban ile Z Raporu’nun konuğu İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu oldu. Özuslu, TMMOB'un emsal artışı eleştirilerine yönelik olarak ortak akılla hareket etme çağrısı yaptı.

BELEDİYE 14.10.2021, 15:42 14.10.2021, 15:55

İZ GAZETE-  İz Televizyonu ekranlarında yayınlanan ‘Gizem Taban ile Z Raporu’ programının konuğu İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu oldu. Özuslu, TMMOB’un emsal artışı eleştirilerine yönelik, “Aynı görüşte olmayabiliriz ama ortak bir yerde buluşabilir, ortak akılla hareket edebiliriz” ifadelerini kullandı.  

‘DEPREM SADECE YEREL YÖNETİMİN SORUNU DEĞİL’
Mustafa Özuslu emsal artışı tartışmalarına yönelik, “Başkanımız emsal artışının tüm ilçelerde geçerli olacağını söylemişti. ‘Biz kentin geleceğini ipotek altına almayız’ diyerek İzmir için ne gerekiyorsa yapacağını ifade etti. ‘Devlet istese bunu bir dakikada çözer’ diye konuşarak aslında hükümete de bir gönderme yaptı. Karar almaya muktedir olan devlettir. Kentin gündemini konuşurken ülke ve dünya gündemini de konuşuyoruz. Deprem sadece İzmir’de mi oluyor? Bu tüm ülkenin, dünyanın gerçeği. Bu gerçekle yaşamak mecburiyetindeyiz. İzmir kentini yöneten parti olarak bu gerçekten kendimizi soyutlayabilir miyiz? Soyutlayamayız, soyutlamıyoruz da zaten. 30 Ekim depremi gerçekleşmeden önce Deprem ve Risk Yönetimi Başkanlığı’nı kurmuştuk. Onun dışında aktif fay hatları tespit edilsin diye üniversitelerle protokoller yaptık. Ama deprem sadece yerel yönetimin, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çözeceği bir sorun değil ki. AFAD’ıyla, üniversiteleriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, partileriyle, odalarıyla, valiliğiyle İzmir’de kim yaşıyorsa bu konuyla ilgilenmek zorunda. Bırakın ekonomik kaybı, can kayıplarımız oluyor. Bu devletin tüm kuruluşları ve kişilerini kapsar, birlikte düşünmeli, ortak güçle hareket etmeliyiz. Sen şunu yaptın, bunu yapmadın diyerek bu işten çıkılamaz. Deprem öncesi ve deprem sonrasında süreç böyle yürütülemez. İzmir Büyükşehir olarak, ‘Birlikte çözelim’ diyoruz, böyle hareket etmeye çalışıyoruz.” Dedi.

‘KİMSE KENARA ÇEKİLMEMELİ’
TMMOB’un emsal artışı kararına yönelik, “Hukuk neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Gerekirse dava açarız, gerekirse eylem yaparız. Dolayısıyla yanlış bir karar varsa dava açacağız” ifadelerini değerlendiren Özuslu, “Türkiye Cumhuriyeti’nde dava açmak hukuki bir hak, bunda bir sıkıntı yok. Ama herkesin depremi yaşayan insanların mağduriyetin farkında olması lazım. Maddi kayıpları tartışmaya açmak, maddi kayıpları görmemezlikten gelmek doğru değil. Deprem hepimizin gerçeği. İstanbul, Elazığ depreminde de bunlar oldu. Biz buna göre düşünüp buna göre planlar oluşturmalıyız. Elbette, odalar deprem meselesiyle ilgilenecek. Onlar da diğer bileşenler kadar İzmir halkını düşünüyor. Aynı görüşte olmayabiliriz ama ortak bir yerde buluşabilir, ortak akılla hareket edebiliriz. Başkan Soyer de bunu söylüyor, kimse kenara çekilmemeli, herkes elini taşın altına koymalı. Bir mağduriyet var, bunu nasıl gidereceğimizi de düşünmeliyiz. Şehrin kamusal haklarını da düşünerek hareket etmeliyiz. Bir yerde bir şey isterken başka yerdeki vatandaşın hakkını gasp etmemeliyiz. Ama sabaha karşı bir deprem olduğunda ‘Bu bina benim başıma yıkılmayacak’ güvencesi duymak her vatandaşın hakkıdır. İzmir’de bina stoğumuzun ele alınması ve tartışılması gereken bir konu olduğunu hepimiz söylüyoruz. Biz vatandaşın mağdur olmadan güvenli bir şehir ortamı nasıl yaratırız diye düşünmeliyiz. Başkanımızın dediği çok açık, muktedir olan devlet, biz de devlete yardımcı olmalıyız” dedi.

‘NEDEN KİMSE GÖSTERDİĞİMİZ YERE BAKMIYOR?’
İzmir’de yaşanan deprem sonrası hasarlı binaların dönüşümü için Dünya Bankası’ndan alınacak 340 milyon dolarlık kredi onayı tartışmalarına yönelik konuşan Mustafa Özuslu, “Bu kredi meselesinde ne diyeceğimi şaşırıyorum. Başkanımız bununla ilgili çok detaylı bir açıklama yaptı, bunun üzerine ne denir ki? Dünya Bankası ile yapılan görüşmeler sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıyla yapılmadı, devletin kurumları da vardı. Onlar da bu süreci birlikte yürüttüler. Orta hasarlı binada oturan vatandaşlar için devletin geliştirdiği bir çözüm yoktu. Peki, buna kulak mı tıkayacağız, bir yandan da bunun için kredi lazım, belediye binamız da orta hasarlı bir bina. Cumhurbaşkanın önünde duran bir belge yok, başkanımız da söyledi ama parmakla gösteriyoruz, parmağın ucuna bakıyorlar. Neden kimse gösterdiğimiz yere bakmıyor? Niye ilgili Bakanlıklar o işlemi tamamlayıp Cumhurbaşkanlığı’nın önüne koymuyor? Dünya Bankası’nın şartı hazine garantisi. O garantinin verilmesi lazım. Eğer garantiyi verirsen krediyi gönderecekler. Eğer garanti verildiği takdirde krediyi göndermezlerse o zaman bize söz söylesinler” dedi. 

‘ORADAKİ DÜKKANLARI KİME VERECEKSİN?’
“Bayraklı ve depremi konuşuyorsak proje alanındaki mağduriyetten de bahsetmek lazım” açıklamasında bulunan Mustafa Özuslu, “O insanların evleri yıkılmış, canlarını kaybetmişler. Devletimiz ne yapmış peki? Kardeşim ben sen evini yapacağım, mülkiyeti TOKİ alıyor. Bir de boş senet imzalatma olayı var. Yani insanlar ne kadar borçlandığını bilmiyor. İnsanların evi yıkılmış, ‘Ben sana ev vereceğim, senin evin 120 metrekareydi ama ben sana 70 metrekare vereceğim ve nereden vereceğim belli değil’ diyorlar. Oradaki mülkiyet hakkı 8 katsa 6 kata düştü. Dükkan sayısı arttırdılar. Oradaki dükkanları kime vereceksin? AKP sözcüsü çıkıp ‘Orada ciddi mağduriyet yok’ diyor. Ciddi mağduriyet yok ne demek? İnsanlar canlarını kaybetmişler, daha nasıl bir mağduriyet olmalı? Meclis’te sorduğum soruları burada da soracağım. Bakanlık neden mevcut imar haklarına uygun inşaatlar yapmadı? Neden kendilerine göre plan yapıp insanların inşaat haklarını küçülttü? Burada yaman bir çelişki var. ‘Ciddi bir mağduriyet yoktur’ diyen arkadaşlar şunu görmüyorlar. Burada zemin artı beş kat verip yüzde 30 emsale karşı çıkıyorsun. Muhalefetin verdiği her önergeyi kabul etmek mecburiyetinde miyiz? TBMM’de muhalefetin verdiği hiçbir önerge ciddiye alınmıyor. Muhalefet-iktidar ilişkisi böyle bir ilişkidir. Bizim zaten bu konuyla ilgili bir önergemiz vardı, o önerge geliştirebilirdi ama ona katılmadılar. Şimdi kendileri önergeleriyle ters düştüler. Talep ettikleri şey, bizim önergemizde de vardı, oy çokluğuyla geçti, katılmıyoruz dediler. Bayraklı’daki vatandaşımızın mağduriyetini giderecek karara ‘Hayır’ dediler. Bunu da söylemek zorundayım. Bu mesele sadece Bayraklı ile sınırlı değil, bütün ilçelerimiz bu işin içinde. Herkes bununla ilgili önlemlerini ortaya koyup meclise getirmelerini söylüyoruz. Başkanımız Soyer ve Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu insan odaklı, vatandaş odaklı felsefeyle ilgili irade ortaya koyarak bu sorunu çözmeye çalışıyorlar” dedi. Özuslu ayrıca Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’a süreçteki katkıları için teşekkür etti.

‘ELAZIĞ’A 5 MİLYAR, İZMİR’E 2 MİLYAR’
Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşan Başkan Tunç Soyer’in, “1999 yılından bu yana toplanan rakam toplam 37 milyar 585 milyon dolardır. Ben deprem yaşamış bir şehrin vatandaşı olarak soruyorum, bizim bu vergide hakkımız yok mudur? Bu rakamın nereye gittiğini merak ediyorum” çıkışını değerlendiren Özuslu, “Başkanımızın o sorusundan sonra, AKP Sözcüsü bize bir belge gönderdi, Bakanlıktan aldıkları belgeyi önümüze koydular. Oraya baktığımız zaman 2020 yıl içinde acı bir deprem yaşayan Elazığ’a 5 milyar lira yardım edildiğini görüyoruz. Bize göre az, keşke daha fazla yardım yapılsaydı. İtirazım yok, Elazığ hak ediyor. Ama aynı sene içerisinde deprem yaşayan İzmir’e ise 2 milyar lira yardım yapılmış. Neden? Neden İzmir’e 2 milyar? ‘Daha yapacağız’ diyorlar. Ben yaptığınıza bakıyorum, bu da somut kanıtı. ‘Devlet İzmir’e hiç yatırım yapmıyor’ demiyoruz; devlet benim vergimi alıyor, aldığı vergiyle bana hizmet veriyor. Yol yapıyor, baraj yapıyor, havaalanı yapıyor, hastane yapıyor, yapıyor da yapıyor. Bu senin işin zaten! Yapmak zorunda, ne yani, yapmayacak mıydı? Bu vergileri neden alıyorsun? Ama şunu sorabiliriz, İzmir hükümete ne kadar vergi vermiş, bunun karşılığında ne kadar yatırım almış? Bir de başka illere bakalım. Daha fazla yapsınlar. Biz de daha fazla yapalım. İyilikte yarışalım. Daha fazla hizmette yarışalım” dedi. 

‘AKP VE MHP’Lİ ARKADAŞLARIMIZ SÖYLEDİKLERİMİN ALTINA İMZASINI ATAR’
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki atmosferi ve mecliste AKP kanadından gelen ‘Demokrat değilsiniz’ ifadelerini yorumlayan Mustafa Özuslu, “Ben sosyal demokrat bir partinin temsilcisiyim, Başkan Soyer de sosyal demokrat bir partinin belediye başkanıdır. Soyer’in ya da benim hiçbir davranışımızda demokratlığa aykırı bir tavır göremezsiniz, o yüzden kimsenin demokratlık dersine ihtiyacımız yok, böyle bir şeye gerek de yok. Eleştirileri varsa dinleriz, bu ayrı bir şey. İzmir Büyükşehir Belediyesi kadar söz hakkının kısıtlanmadığı, demokratik başka bir belediye var mı? Varsa gidip hem belediye başkanının hem de meclis üyelerinin tek tek ellerini sıkacağım, alınlarından öpeceğim. AKP, MHP ve İYİ Partili arkadaşlarımız da bu söylediklerimin altına imza atarlar. Siyaseten söylerler ama gerçek o değil. Demokrasi dedikleri şey kuralsızlık mıdır? Herkesin her istediğini yapabileceği bir zemin midir? Bir meclis üyesi ‘Ben söz alırım ve istediğim kadar konuşurum’ diyebilir mi? Oradaki mesele demokrasiyi suistimal etmekle ilgili. Herkes her şeyi söylüyor, kayıtlar orada, ne söylenmemiş bu zamana kadar? Benim görevim meclisi sağlıklı bir şekilde başlatıp sağlıklı bir şekilde bitirmek. Yaptığımız bundan ibarettir, ben yönetmeliğe göre hareket ediyorum. Münferit birkaç olay dışında da  mecliste üslup problemi olmadığını düşünüyorum. Bazen istisnalar olur, müdahale ederiz. Kimsenin kimseye haksız ithamda bulunması ya da hakaret etmesi mümkün değil, buna izin vermem zaten. Bundan sonra da müsamaha göstermeyeceğim” dedi. 

‘KARŞILIKLI KONUŞUP HİZMET SUNMAYA DEVAM EDERİZ’
Geçtiğimiz günlerde İzmir’de metro ve tramvay emekçileri toplu sözleşmede uzlaşı sağlanamaması üzerine greve gitmeye karar verdi. Sendikadan yapılan açıklamada 22 Ekim saat 05:00 itibarıyla grev kararının metro ve tramvayda uygulanmaya başlanacağı açıklandı.
Grev kararını değerlendiren Özuslu,”Ben orada greve gidileceğine inanmayanlardanım. 22’sine kadar süre var. Oturulur, ortak akılla, karşılıklı haklar gözetilerek, sorunu çözeriz. Sonuçta biz işçinin hakkını hukukunu gözetiyoruz, onların yanında duruyoruz ama kağıt üstünde sözde taraf oluyoruz. Bir tarafta sendika var diğer tarafta biz. Karşılıklı görüşülür, konuşulur, kamunun hakkını da gözeterek anlaşma yapıp barış içinde kaliteli hizmeti sunmaya devam ederiz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Madrid 10 21
2. Sevilla 10 21
3. Real Betis 11 21
4. Real Sociedad 10 21
5. Rayo Vallecano 11 19
6. Osasuna 11 19
7. Atletico Madrid 9 18
8. Athletic Bilbao 10 17
9. Barcelona 10 15
10. Espanyol 11 14
11. Valencia 11 13
12. Mallorca 11 13
13. Villarreal 10 12
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 11 10
16. Deportivo Alaves 10 9
17. Cádiz 11 8
18. Granada 9 7
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?