ÖYKAM'dan 100. yıl sergisine destek

Ödemiş Belediyesi, Konak Belediyesi’nin Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı Milli Mücadele Hareketi’nin 100. yılı özelinde düzenlediği, ‘İşgalden Kurtuluşa: Bir Milletin Mucizevi Yolculuğu’ isimli sergisine destek verdi.

BELEDİYE 11.05.2019, 14:11 11.05.2019, 14:26
ÖYKAM'dan 100. yıl sergisine destek

Ödemiş Belediyesi bünyesinde hizmet veren Ödemiş Yıldız Kent Müzesi ve Arşivi’nde yer alan Mimar Kemalettin Caddesi girişine Türk süvarilerince 9 Eylül tarihinde çekilen el yapımı Türk Bayrağı’na sergide yer verildi. 

Açılışa katılan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş; “Kuvayı Milliye'in ilk kıvılcımı olan İlk kurşun destanının yazıldığı topraklarda yaşayan biri olarak, Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının önderliğinde Türk Milletinin verdiği eşsiz mücadeleyi anlatan serginin açılışını Konak Belediye Başkanımız Sayın Abdül Batur ile birlikte yapmaktan büyük onur duydum. Kentimizin tarih ve kültür hazinesi ÖYKAM'ın kuruluşunda büyük emekleri olan Prof. Dr. Engin Berber'i küratörlüğünü ve senaristliğini üstlendiği bu anlamlı sergi için kutlarım. Kültürpark Resim Heykel Müzesi'ndeki sergi mutlaka ziyaret edilmeli” dedi.

SERGİ, 23 MAYIS'A KADAR ZİYARETE AÇIK

Serginin küratörü Prof. Dr. Engin Berber konuşmasında; “İzmir’de Milli Mücadele Hareketi’nin başlamasının 100. yılı adına yapılan en kapsamlı ve önemli sergi. Birçok kişi, kurum ve kuruluş obje ve fotoğrafla destek oldu. Özel bir müze senaryosu yazıldı. Sergide; Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde olan, Mimar Kemalettin Caddesi girişine Türk Süvarilerince 9 Eylül tarihinde çekilen el yapımı Türk Bayrağı ve 18’inci Yunan Piyade Alayı’nın Mızıka Takımı ile İnönü Vakfı’ndan Pembe Köşk Müzesi’nden gelen Buhara Cumhuriyeti tarafından İsmet Paşa’ya hediye edilen altın kılıç, İstanbul halkının hediye ettiği 1925 tarihli altın kakmalı kılıç ve İsmet Paşa’nın dürbünü gibi 200’e yakın Milli Mücadele Dönemi’nden kalma orijinal obje bulunuyor” dedi.

Kültürpark Resim Heykel Müzesinde açılan sergi 23 Mayıs 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
15°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?