Örnekköy’de üçüncü ve dördüncü etabın temeli atıldı: İktidar kıpırdayamazken CHP’li belediyeler yatırım yapıyor

İBB’nin Örnekköy’de hayata geçirdiği kentsel dönüşüm projesinin üçüncü ve dördüncü etabının temeli atıldı. Törende konuşan CHP Genel Sekreteri Böke, “Rant için değil ihtiyat için bir proje” derken Genel Başkan Yardımcısı Salıcı ise, “İktidarın kıpırdayamadığı bir yerde bizim belediyelerimiz halktan yana olarak yeni yatırımlar kazandırıyor” ifadelerini kullandı. Kentsel dönüşüm çalışmalarına yapılan eleştirilere tepki gösteren Başkan Soyer de “Güneş balçıkla sıvanmaz” dedi.

BELEDİYE 20.04.2022, 12:33 20.04.2022, 13:04
Örnekköy’de üçüncü ve dördüncü etabın temeli atıldı: İktidar kıpırdayamazken CHP’li belediyeler yatırım yapıyor

Gizem TABAN/İZ GAZETE- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Örnekköy’de hayata geçirdiği kentsel dönüşüm projesinde üçüncü ve dördüncü etabın temel atma töreni gerçekleşti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve CHP Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın katılımıyla gerçekleşen törende; İBB Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekilleri, CHP’li ilçe belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri, İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, Örnekköy 3. Etap S.S. İş Dünyası Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Cihangir Lübiç, Örnekköy 4. Etap S.S. İş İnsanları Örnekköy Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Şenol Arslanoğlu, CHP il yöneticileri ve ilçe başkanları ile vatandaşlar yer aldı.

‘VAAT ANLATMIYORUZ, TEMELİNİ ATIYORUZ’

Törende konuşan CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, “Burada olmaktan çok büyük heyecan duyuyorum. Bugün sadece Örnekköy’de bir temel atmıyoruz; refah içinde üreten bir Türkiye’nin temellerini hep birlikte atıyoruz. Bu yapılan aydınlık iş gibi güneşli bir gündeyiz. Oysa ki Türkiye’de çok ağır ve karanlık bir dönemden geçiyoruz.  Vatandaşın emek hakkı gasp edilmiş, 8 milyon hanede işsizliğin ağır rakamları omuzlarına bırakılmış, kaderine terk edilmiş vaziyette. Bu karanlığın içinde çok büyük bir umut var. O umut istişare ve uzlaşı ile iş üreten bir anlayıştır. O umut, bir aradayız ve birlikte yapacağız diyen bir siyasi anlayıştır. O umut bugün İBB’nin yarın CHP’nin Millet İttifakı ile yöneteceği dört ayaklı stratejiyi reçetesi ile anlatıyor; ‘yarın uygulayacağız’ demiyor, bugün belediyelerinde zaten uyguluyor. Her şeyden önce güçlü bir parlamenter sistem, hukuk devleti diyoruz. Bugün de yaşam koşullarını iyileştirmek için kent hakkını gözeten ve vatandaşla iş birliği yapan bir anlayış Örnekköy’de var oluyor. Ranta değil, ihtiyaca yatırım yapan bir Türkiye diyoruz. Yandaşlık temeliyle değil, vatandaşlık hakkıyla bir anlayış... Örneği, işte bugün burada gördüğümüz kentsel dönüşüm… Rant için değil ihtiyat için bir projeye. Bu iktidarın bizi ayrıştırdığı süreçte herkesin yerinde kalacağı bir anlayış. Bunu bir gelecek vaadi olarak anlatmıyoruz. Bugün temellini burada atıyoruz” diye konuştu.

‘İKTİDARIN KIPIRDAYAMADIĞI BİR YERDE…’

 “İktidar başkanlarımızın yaptığı hizmetlerden o kadar rahatsız oldu ki sürekli engelleme çalışması içinde” diyerek sözlerine başlayan konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Ama biz bunlara rağmen çalışmaya devam ediyoruz. Neredeyse dört yıldan beri açık bir şekilde krizdeyiz. İnşaat maliyetleri arttı, pandemi döneminde yine fiyatlar yükseldi. En son Ukrayna ve Rusya savaşının getirdiği süreçte tedarik sıkıntısı yaşandı. Kamu mantığı ile bir iş yapmanın çok zor olduğu bir süreçten geçiyoruz. Bütün bu olumsuzlukların üzerine, iktidarın kıpırdayamadığı, yatırım yapamadığı bir ortamda bugün 400 milyonun üzerinde bir rakamla böyle bir yatırım yapılıyor, İBB’nin kooperatif modeli ve sizlerin, iş insanların olduğu bir sistemle... İktidarın kıpırdayamadığı bir yerde bizim belediyelerimiz halktan yana olarak yeni yatırımlar kazandırıyor Türkiye’ye” dedi.

‘DAVA AÇMASALAR ŞAŞARDIK’

Gaziemir’deki kentsel dönüşüm çalışmalarını yürüten İBB Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı yöneticileri ve İş Dünyası Gaziemir Konut Yapı Kooperatifi yöneticileriyle ilgili Gaziemir Belediyesi AKP Meclis Üyesi Uğur İnan Atmaca ve MHP Meclis Üyesi Salahattin Şahin’in suç duyurusunda bulunduklarını da hatırlatan Genel Başkan Yardımcısı Salıcı, “Zaten bu kadar güzel bir işe dava açmasalardı şaşırırdık. Bu siyasal sistemde baskı altında olan yargı bile onlara gerekli cevabı verecektir. Burada yurttaşımız kendi bölgelerinden ayrılmayacak. Ceplerinden bir şey çıkmayacak, bizzat bu işin ortağı olacak. İşin ortağı İBB. Hem piyasa sistemi çalışılacak hem de kooperatif eliyle bu çalışmalar yapılacak. AK Parti bundan niye korkar? Niye çekinir? Çünkü biliyorlar ki burada başlayan dönüşüm yarın öbür gün Ankara’da devam edecek. Biz onların korktuğu işleri yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘MAJESTELERİ İMZALAMIYOR’

“Onlar bir de altılı masadan çekiniyor. Altılı masanın kurulmamasını bile istiyorlar” diyerek açıklamalarını sürdüren Salıcı, “Biz Türkiye’yi güçlendirilmiş parlamenter sistemle buluşturacak, şeffaf, adil ve güçler ayrılığına bir ülke oluşturacağız. Türkiye, tek adamla yönetilemeyecek kadar köklü, kültürlü ve çok büyük bir ülke. Parlamentoyla çok daha geniş, herkesin sözünü söylediği, parti kapatmanın falan olmadığı bir sistemi hep birlikte kuracağız. İBB, 344 milyon dolarlık bir kredi alıyor ama bu kredinin majesteleri saray tarafından onaylanması lazım. Onaylamıyorlar. Çünkü İBB bunu sizin, vatandaşın çıkarı için kullanılacak. Devlet en son 8.65 ile borçlandı, İBB yüzde 1’den daha az bir faizle borçlandı. Ama majesteleri imzalamıyor. Sayın Erdoğan o işi çözün. Yoksa biz iktidara geldiğimizde zaten biz çözeceğiz. İşi bize bırakmayın, vatandaşın edineceği yararı geciktirmeyin. Sizden özel bir talebimiz yok İzmirli’nin hakkını verin, sizden ricamız bu. Bu kadar güzel işler yapan belediye başkanlarımıza ve içinde bulunduğu siyasi partilere teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.

‘BUGÜN BİR BAYRAM GÜNÜ’

“Bugün bir bayram günü” diyerek konuşmasına başlayan İBB Başkanı Tunç Soyer de “Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin üçüncü etabında 584 konut ve 27 işyerinin temelini atıyoruz. 252 milyon lira bedelle 76 bin 741 metrekarelik yaşam alanını üçüncü etap kapsamında hayata geçirmiş olacağız. Yine bugün, 167 milyon liralık bedelle 380 adet konut ve 27 adet işyerini kapsayan 54 bin 635 metrekarelik alanda da dördüncü etap çalışmalarını başlatmış oluyoruz.  Kısaca, toplam maliyeti 419 milyon lira olan üçüncü ve dördüncü etaplarımızla İzmir’e 1018 yeni konut ve 54 işyeri kazandırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

ELEŞTİRİLERE YANIT: GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ

İBB’ye kentsel dönüşüm çalışmaları konusunda yapılan eleştirilere tepki gösteren Başkan Soyer, “Belediyemizin yıllarca ihmal edilen kentsel dönüşüm konusundaki ısrarlı ve başarılı çalışmaları hakkında yapılan yorumları hayretle izliyorum. Bu bayram gününde size sadece iyi şeyler söylemek istiyorum ama bu çalışmaları gölgeleyen birkaç noktayı da takdirinize sunmak istiyorum. Bu eleştirileri yapanlar ya İzmir’de yaşamıyor ya bizimle aynı dili konuşmuyor veya gerçeğin görülmesini, duyulmasını istemiyor. Ama güneş balçıkla sıvanmıyor. İBB Kentsel Dönüşüm Dairemiz ve belediye şirketimiz İZBETON, şehrimizin kentsel dönüşüm macerasında yepyeni bir sayfa açtı. Bu tertemiz sayfada 3 yılda; Gaziemir, Ege Mahallesi, Uzundere, Ballıkuyu, Çiğli, Güzeltepe ve Örneköy olmak üzre 6 bölgede dönüşüme başladık ve devam ediyoruz. 3 bin 958 bağımsız birimin yapımı devam ediyor, 2 bin 500 bağımsız birim için ise yapım ihalesine hazır hale geldik, mart ayı itibarıyla 3 ay gibi kısa bir sürede 4 ayrı sözleşmeyi imzaladık.  Daha arkada binlercesi var ve biz o binlercesini de elbirliği, işbirliğiyle yapmaya devam edeceğiz. Tüm bunları, inşaat sektörünün nefesinin tükendiği, tüketildiği zorlu ekonomik koşullar altında yapıyoruz. Müteahhitlerin teklif bile veremediği bir dönemde mazeretlerin arkasına sığınmadan, daha önce hiç uygulanmamış yepyeni ve kalıcı çözümler üretiyoruz. Kentsel dönüşüm için iş dünyamızla ortaklıklar kuruyor ve kooperatifleriyle çalışıyoruz. Aslında tarımsal kalkınmada kullandığımız kooperatifçilik modelini, İZTAŞIT uygulamasıyla ulaşımda kullandığımız kooperatif modelini, şimdi kentsel dönüşüm için kullanmaya başlamış oluyoruz” açıklamalarında bulundu.

TCDD’YE SESLENDİ: ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

TCDD Genel Müdürlüğü yaşanan polemiğe değinen Başka Soyer, “Geçtiğimiz hafta İZBAN ortağımız TCDD açıklama yapmış; ‘Lale Mahallesi İZBAN durağının yer teslimini yapmak için 25 kilometre ötede Katip Çelebi Üniversites durağı bekliyoruz, hizmet yerine laf üreten İBB algı oluşturmaya çalışıyor’ demiş. Arada tam 25 kilometre var, iki mesele arasında hiçbir teknik bağlantı olmaması şöyle dursun, Türkiye Cumhuriyeti’nin saygın bir kurumu, yasal ortağımız, bu şehrin Büyükşehir Belediyesi için böyle bir üslup kullanabilir mi? Neden böyle bir üslup kullanır, anlamak mümkün değil!” dedi.

 ‘İŞ DÜNYASI SORUMLULUK ALDI’

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ise zaman zaman İzmir’in yalnız bırakıldığını, hakkını alamadığını vurguladı. Başkan Tugay, “İş dünyası, piyasanın şartlarının önümüzü tıkadığı bir yerde sorumluluk aldı. Herkesin takdirini kazanacak bir kooperatif yapısıyla inisiyatif aldılar. Başarılı olmasını yürekten diliyorum. İzmir’in daha sağlıklı, güvenli ve çağdaş bir kent kimliği kazanması adına Başkan Soyer’in sürdürdüğü çalışmaların önemli bir adımı Örnekköy’de atılıyor. Sosyal demokrat yerel yönetim anlayışının yeni bir kanıtı olan Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin kentimiz hayırlı olmasını diliyorum. Bu ve bunun gibi çalışmaların ülkemizde de neler yapabileceğimizin göstergesi olduğunu düşünüyorum. Her şeye rağmen umutlarımızı ve heyecanımızı koruyor ve çalışıyoruz. Karşıyaka Belediyesi olarak üzerimize düşen her göreve aynı kararlıkla hazırız” diye konuştu.

300 SPARTALI ÖRNEĞİ

S.S. İş İnsanları Örnekköy Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Şenol Aslanoğlu, “Bugün harika bir gün… Üçüncü ve dördüncü etapta toplam 1018 evin temel atma töreninde olmaktan gurur duyuyoruz. İzmirli dayanışmacıdır. İzmirli dayanışma ile neleri başardı anlatmaya kalksam say say bitmez. İzmir’in havasını soluyan, suyunu içen herkes İzmirlidir. Herkes bu topraklara şükran duyması gerektiğini bilir ve İzmirliliğini göstererek dayanışır. Kooperatifin sahibi karı olmaz, kooperatif daire satmaz, kooperatifin ortağı olur. Kaç ev varsa o kadar ortağı olur.  Biz iş dünyası olarak bir adım öne çıktık hepsi bu… İzmirli bize güvendi, İzmirli projeye sahip çıktı, parasını koydu ortak oldu. Bu işin kaç ortağı var diye soruyorlar. Toplam 520 ortağı var. İzmirli 520 ortaktan biri oldu. 300 Spartalı gibi 520 İzmirli çıktı, toplam 1018 bağımsız bölüm yapıyorlar. 24 ay sonra bitecek. İBB ve İZBETON elini taşın altına koydu, biz de iş dünyası olarak üzerimize düşeni yaptık, dayanıştık” dedi.

TOPLAM 3 BİN 250 KONUT VE 338 İŞYERİ

Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda üçüncü etabın yapım çalışmalarını başlatmak üzere 29 Aralık 2020’de Büyükşehir iştiraki İZBETON A.Ş. ile protokol imzalayan İBB, bölgede tahliye ve binaların yıkım işlemleri ve altyapı çalışmalarını tamamladı. 13 Aralık 2021’de inşaatların başlaması için alt yüklenici olarak S.S. İş Dünyası Konut Yapı Kooperatifi ile sözleşme imzalandı. Dördüncü etapta yapım çalışmalarını başlatmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZBETON ise 7 Ocak 2022’de S.S. İş İnsanları Örnekköy Konut Yapı Kooperatifi ile protokol imzaladı. Üçüncü etap çalışmalarının tamamlanmasıyla 584 konut ve 27 işyerini daha hak sahiplerine teslim edilmiş olacak. Dördüncü etapta ise toplam 380 konut ve 27 iş yeri yapılacak. Yaklaşık altı bin vatandaşın yaşadığı 18 hektarlık Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda etaplar halinde devam eden proje tamamlandığında toplamda 3 bin 520 adet konut ve 338 adet iş yeri inşa edilmiş olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?