Nohutalan'da kavun kokulu festival başladı

Büyükşehir ve Urla Belediyesi işbirliğiyle, İzmir'deki üç Boşnak köyünden biri olan Urla Nohutalan'da düzenlenen "Kavun Festivali" bu yıl üçüncü kez gerçekleştirdi. Festival yarın da devam edecek.

BELEDİYE 03.09.2016, 15:12 03.09.2016, 15:21
Nohutalan'da kavun kokulu festival başladı

İzmir'deki üç Boşnak köyünden biri olan Urla Nohutalan'da düzenlenen "Kavun Festivali" bu yıl üçüncü kez gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Urla Belediyesi işbirliğiyle yapılan festivalin açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, festivalle birlikte Nohutalan'ın her yıl biraz daha geliştiğini söyledi.

Üç yıl önce toprak zeminde yapılan festivalin bu yıl üstü kapalı özel olarak düzenlenmiş bir alanda gerçekleştirildiğini vurgulayan Başkan Kocaoğlu, festivalin Nohutalan ekonomisine hareketlilik getirdiğini belirterek, "Gençlerimizin tarımdan, topraktan, hayvancılıktan kopmaması; burada belli bir kazanca, yaşam kalitesine ulaşması için çalışıyoruz" diye konuştu.

""Nohutalan'ın Balkan coğrafyasından gelen yurttaşların buluştuğu bir köy olduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti: "Bosna'dan, Arnavutluk'tan, Makedonya'dan farklı bölgelerden geldiler, Anadolu'yu yurt edindiler. Aramızda bir problem var mı? Hepimiz kültürümüzü, gelenek-göreneklerimizi Türkiye Cumhuriyeti devletinin, bu ulu çınarın altında yaşamıyor muyuz? O zaman herkesin, ama herkesin, istisnasız herkesin, en yukarıdan en aşağıya kadar devleti, milleti yüceltmesi, devlete ve millete sahip çıkması lazım. 15 Temmuz'a kadar demokrasiyi ağzımıza alamıyorduk. Bugün en çok demokrasi, bugün en çok özgürlük, bugün en çok barış konuşuluyor. Bu evrensel değerleri sürekli geliştirmek zorundayız. Onun için herkes 15 Temmuz öncesinde kafasında bulunan düşünceleri, kendi ajandasını bir tarafa bırakmak zorundadır. İçerde ve dışarıda çok zor bir süreçten geçiyoruz. Ben de biliyorum, Tür kiye Cumhuriyeti'ne hiç bir şey olmaz. Ama bu durumdan en az zararla, en gazi ve şehitle kurtulmak amaç olmalıdır. Onun için birlik beraberliği söylemde değil eylemde gerçekleştirelim, ağız ucuyla değil yürekten, inanarak söyleyelim. O zaman eminim, Türkiye Cumhuriyeti'nin önünde hiçbir güç duramaz. 69 yaşında, en az 60 senedir çalışan bir kardeşiniz olarak konuşuyorum. Emin olun, bunun küçük bir örneğini 4 milyon 200 bin nüfuslu İzmir'de 12 senede layıkıyla başarmış, katılımcı demokrasiyi uygulamış, hep birlikte projelere karar vermiş, en borçlu belediyelerden birini en güçlü kurumlarından biri haline getiren biri olarak söylüyorum."

'BİZ ÇOK ŞANSLIYIZ'

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ise tarımsal kalkınmayı sağlayacak hizmetler üretmenin yerel yöneticilerin görevi olduğunu belirterek, “Biz bu anlamda çok şanslıyız. Arkamızda İzmir Büyükşehir Belediyesi var. Başta Başkan Aziz Kocaoğlu olmak üzere tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum. Ne zaman ihtiyaç duysak, bir telefonla sorunlarımıza derdimize çare arıyorlar” diye konuştu.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak ise Nohutalan'ın Balkanlar'dan göç edenler tarafından kurulan bir köy olduğuna dikkat çekerek, “Bu köye göç edenler, bulundukları yerde zulme uğradıkları için Türkiye'ye geldiler. Anayurtları onlara kucak açtı. Onlar da sonsuza kadar yaşayacak Cumhuriyet'e sadık vatandaşlar olarak bu ülkeye hizmet ettiler ve etmeye devam ediyorlar” dedi. Baysak, Nohutalan Festivali'nin Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle her yıl daha da büyüdüğüne dikkat çekti.

EN İYİ KAVUN YARIŞMASI

Festival etkinleri kapsamında "en iyi kavun' yarışması da düzenlendi. Jürinin gerçekleştirdiği değerlendirme sonrasında birici seçilen Nevzat Eroğlu'nun madalyasını Başkan Aziz Kocaoğlu taktı. İkinci Sibel Eroğlu ödülünü Kaymakam Sefa Demiryürek'ten, üçüncü Aysun Akova  ise Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar'dan aldı. Nohutalan Kavun Festivali 4 Eylül Pazar günü de devam edecek.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
-2°
açık
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208