Mustafa Bey'de sarı çizgi krizi

İZMİR'in son yıllarda yeme içme kültürünün en popüler mekanlarının yeraldığı Alsancak Mustafa Bey Caddesi'nde kaldırıma masa atılması tartışmasını 'Sarı çizgi' uygulaması de bitirmedi.

BELEDİYE 16.04.2016, 09:34 16.04.2016, 11:42
Mustafa Bey'de sarı çizgi krizi

Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri son zamanlarda buradaki cafe-restoranların sokağa masa ve sandalye koymasına kısıtlama getirdi. Geçtiğimiz günlerde işletmecilerin kurallara uymadığı gerekçesiyle zabıta ekipleri dışarıdaki tüm masa ve sandalyeleri toplayıp götürdü. CHP İl Başkanı Alaattin Yüksek işletme sahiplerinin şikayetlerini dinleyip ara çözüm bulunacağını, zabıtanın çizeceği çizginin içine masa ve sandalye konulabileceğini bildirdi.

Tartışmaları bitireceği düşünülen sarı çizgi dün çekildi ama soruna çözüm olmadı. Kafe ve restoran işletmecileri, belediyenin siçdiği sarı çizginin içine bazı yerlerde bir sandalye koymanın bile mümkün olmadığını söyleyip tepki gösterdi. Mustafa Bey Caddesi üzerindeki sarı çizgi uygulamasından hem kendilerinin hem de dışarıda yeme içme alIşkanlığı olan İzmirlilerin mağdur olduğunu dile getiren esnaflardan Savaş Dulun, "18 metrekare kullanımına metrekaresi 1 TL'den işgaliye ödüyorduk. Belediye bize 'İşgaliye parası almayacağız ama belirlediğimiz sarı çizginin dışına bir tek masa attırmayacağız' diyor. Günlerdir bir tek masa bile koyamadık, sadece hafta sonu yoğunluğun olduğu günlerde kimsenin geçişini engellemeden bir sıra masa koyuyorduk. 25 personel çalıştırıyorum, bu karardan vazgeçilmezse işlerimde düşüş olacağından bu sayıyı düşürmek zorunda kalacağım. Bizler vergilerimizi ödüyor, istihdam sağlıyoruz. Bu caddede aynı durumda olan çok sayıda işletme var. İzmirliler dışarıda oturmaya seviyor. Burası, bu işletmeler olduğu için değer kazanıyor, bölgeye hareket ve canlılık geliyor. Burası bu nedenle bir cazibe merkezi" dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?