Mimarlar Odası Başkanı Alpaslan'dan Bakanlık'a çağrı

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı H. İbrahim Alpaslan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’in yanan alanların imara açılmayacağını söylemesinden memnuniyetlerini ifade etti.

BELEDİYE 23.08.2019, 13:25 23.08.2019, 13:38
Mimarlar Odası Başkanı Alpaslan'dan Bakanlık'a çağrı

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı H. İbrahim Alpaslan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’in yanan alanların imara açılmayacağını söylemesinden memnuniyet duyduklarını belirterek “Aynı yaklaşımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da bekliyoruz” diyor. İzmir’in Karabağlar, Urla ve Balçova ilçeleri başta olmak üzere bir çok noktada çıkan ve uzun süre kontrol altına alınamayan yangınların, binlerce hektar ormanın kaybedilmesine yol açtığını belirten Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı H. İbrahim Alpaslan  yanan alanların imara açılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Yeşil dokunun yanısıra bölge ekosistemi içindeki tüm canlıları yitirmiş olmanın, yaşanan felaketin boyutunu artırdığına dikkat çeken Alpaslan, şu açıklamada bulundu: "Yangınla mücadele etmekle yükümlü kurumların özellikle mücadelede en etkili araçlar olan söndürme uçaklarının kullanıl(a)mamalarının nedenleri henüz açıklığa kavuşmamış olmakla birlikte, yaşanan durum ne yazık ki ülkemizdeki kurumsal yapının çözülmesinden hiçbir kurumun muaf olmadığını bizlere gösteriyor.”

"AYNI YAKLAŞIMI BEKLİYORUZ"

Alpaslan sözlerini şöyle sürdürdü:“Yangının çıkış nedenleri henüz kesin olarak belli olmamakla birlikte, kamuoyunda yanan/yakılan alanların potansiyel yapılaşma alanı olarak görüldüğüne, hatta bazı yangınların doğrudan bu amaçla çıkarıldığına dair kuvvetli ve yersiz olmayan şüpheler bulunmakta.

Bu bağlamda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’in yanan alanların imara açılmayacağına yönelik beyanından memnuniyet duymaktayız. Ancak bilindiği üzere ülkemizde planlama yetkisi sadece belediyelerle sınırlı değildir. Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere planlama yetkisini elinde bulunduran diğer kurumlardan da aynı duyarlı yaklaşımı beklemekteyiz. İnanıyoruz ki, yetkililer bu yaklaşımı tavizsiz biçimde benimsedikleri takdirde, orman yangınlarında ciddi oranda azalma olacaktır.”

MİMARLAR ODASI ORMANI KURULACAK

Bugün yapılması gerekenin yanan alanların en kısa sürede eski haline dönüşmesi için çaba sarfetmek olduğuna dikkat çeken Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı H. İbrahim Alpaslan,Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda düzenlenecek ağaçlandırma kampanyasına tüm olanaklarıyla destek olacaklarını söyleyerek, “Bu bağlamda yetkililerce uygun görülecek bir alanda Mimarlar Odası Ormanı oluşturmaya talip olduğumuzu da duyurmak isteriz.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan 'restoran ve cafeler' tekrar açılmalı mı?
banner208